S. fugax

To jest forum o mrówkach występujących w Polsce

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
KitApple
Posty: 274
Rejestracja: wt 28 kwie, 2020

wt 15 wrz, 2020

Cześć.
Może i mam już te 2 lata hodowli za sobą ale ostatnio spotkałem się 1 raz z królową S.fugax na chodniku. Wziołem ją do probówki ale po daniu jej poczwarek tak jakby je odrzuciła. Poczwarki były czyste, l. niger a ona odniosła je na drugi koniec probówki. Co to oznacza?
:?:
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

wt 15 wrz, 2020

Witam.
Dobrze rozumiem że dodałeś poczwarki L. niger do królowej S. fugax?
Poczwarki dodaje się do mrówek tego samego rzędu (albo podrzędu, nie jestem pewien), w przeciwnym razie lecą do śmieci lub służą jako pokarm. Pewnie są wyjątki jak np Strongylognathus testaceus która pasożytuje na Tetramorium.
Pozdrawiam
Sadwik
Posty: 164
Rejestracja: czw 25 lip, 2019
Lokalizacja: Śląsk

wt 15 wrz, 2020

A no nie do końca zawsze idą na śmietnik czy coś u moich Formica sanguinea które wtedy miały same niewolnice dałem z pomylenia poczwarki L. niger a te je w końcu pootwierały ale od razu po narodzeniu je zabijały więc no ciekawe
Moje najciekawsze mrówki:
Camponotus ligniperda
Formica sanguinea
Lasius fuliginosus
Formica foreli
Tetramorium bicarinatum
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

śr 16 wrz, 2020

Sadwik pisze: wt 15 wrz, 2020 dałem z pomylenia poczwarki L. niger a te je w końcu pootwierały ale od razu po narodzeniu je zabijały
Ostatecznie efekt ten sam :D
Ja tego roku złapałem 9 królowych flavus, każdej podrzuciłem po jednej poczwarce z zeszłorocznej kolonii, 3 z nich zostały odrzucone/zjedzone, więc nawet w tym samym gatunku nie jest pewne przyjęcie.
Awatar użytkownika
KitApple
Posty: 274
Rejestracja: wt 28 kwie, 2020

śr 16 wrz, 2020

slodkie_ciacho pisze: wt 15 wrz, 2020 Witam.
Dobrze rozumiem że dodałeś poczwarki L. niger do królowej S. fugax?
Poczwarki dodaje się do mrówek tego samego rzędu (albo podrzędu, nie jestem pewien), w przeciwnym razie lecą do śmieci lub służą jako pokarm. Pewnie są wyjątki jak np Strongylognathus testaceus która pasożytuje na Tetramorium.
Pozdrawiam
To znajdź mi kurde gdzieś poczwarki s fugax co?
:?:
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

śr 16 wrz, 2020

KitApple pisze: śr 16 wrz, 2020 To znajdź mi kurde gdzieś poczwarki s fugax co?
Nie podbieram mrówkom z natury, ale wiem kto ma, zajrzyj na dział mrówcze targowisko...
olaf
Posty: 189
Rejestracja: wt 10 wrz, 2019

czw 17 wrz, 2020

Ja bym tą królową jednak hibernował.
Z poczwarkami S.fugax jest straszna babranina takie to male i delikatne a to tylko opcja że królowa wystartuje dzięki temu już jesienią.
Wg. mnie nie warte świeczki. Jak już to podrzucałbym na wiosnę po wybudzeniu - będzie miała łatwiejszy start.
ODPOWIEDZ