Tetramorium caespitum

To jest forum o mrówkach występujących w Polsce

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Tlaloc
Posty: 464
Rejestracja: wt 20 sie, 2019

ndz 30 maja, 2021

Witam

Odkąd się interesuję mrówkami od około 2 lat udało mi się znaleźć tylko jedną kolonię Tetramorium caespitum
Na obszarach gdzie występuje dużo Lasius sp. można spotkać też jakieś Tetramorium czy raczej te mrówki się wykluczają nawzajem poprzez rywalizację?

A może po postu brak mi szczęścia lub źle szukam ( są małe :) )?
W niebie:
Lasius niger
Lasius flavus
Chthonolasius sp.
Formica cinerea
Myrmica spp.
Leptothorax acervorum

U mnie:
Formica fusca
Crematogaster scutellaris
Camponotus nicobarensis
Camponotus japonicus
Sadwik
Posty: 164
Rejestracja: czw 25 lip, 2019
Lokalizacja: Śląsk

pn 31 maja, 2021

Z tego co wiem nie wykluczają się u mnie przynajmniej tetrasków może i dużo nie ma ale żyją z lasiusami w sąsiedztwie
Moje najciekawsze mrówki:
Camponotus ligniperda
Formica sanguinea
Lasius fuliginosus
Formica foreli
Tetramorium bicarinatum
Marcel
Posty: 25
Rejestracja: pn 31 maja, 2021

pt 09 lip, 2021

Tlaloc pisze: ndz 30 maja, 2021 Witam

Odkąd się interesuję mrówkami od około 2 lat udało mi się znaleźć tylko jedną kolonię Tetramorium caespitum
Na obszarach gdzie występuje dużo Lasius sp. można spotkać też jakieś Tetramorium czy raczej te mrówki się wykluczają nawzajem poprzez rywalizację?

A może po postu brak mi szczęścia lub źle szukam ( są małe :) )?
Witam.

Wokół mojego domu sąsiadują liczne Tetramorium sp. i Lasius niger. Wojen nie ma, ale rywalizują i czasami się podgryzają. Tetramorium sp są strasznie zajadłe. Wytropią i wytępią każdą rójkową królową, nawet taką jak silna Manica rubida. Nie wiem czy jakikolwiek gatunek jest w stanie założyć gniazdo w ich pobliżu. Rekrutują sią dość szybko i bardzo licznie. Potrafi sią zrobić czarno na kostce brukowej. Aktualnie pchają mi się do domu i szukają coś w kocich miskach. :cry:
ODPOWIEDZ