Jedna L.Flavus i druga L.Flavus- co z tego wyjdzie??

To jest forum o mrówkach występujących w Polsce

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

czw 29 mar, 2007

Witam.
Mam problem.. Złapałam ostatnio 3 królowe L.Flavus (jedną obok gniazda) w swoim dosyć sporym ogrodzie. Jedną już oddałam, a z tymi dwoma pozostałymi mam problem. Chcę założyć kolonię z dwoma królowymi.
A i dodam jeszcze, że jedna z nich siedzi z paroma złapanymi tu i ówdzie robo, a do drugiej w probówce dołożyłam parę robo (również latających luzem po ogródku), które zaakceptowała.

Więc pytanie : jakie są na to szanse i jak to zrobić? :?:
asak
Posty: 230
Rejestracja: czw 17 sie, 2006

czw 29 mar, 2007

Nie wypali
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

czw 29 mar, 2007

Jak raz zgodzę się z lakonicznym stwierdzeniem Asaka (swoją drogą Kolego, mógłbyś czasami argumentować swoje wypowiedzi).
Geb88 - gdybyś połączyła te dwie królowe w tandem zanim podrzuciłaś robotnice, byłaby szansa na pleometrozję, jednak obecnie jest to już zaprzepaszczone - sugeruję nie kombinować - szkoda tych królowych ;)
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

czw 29 mar, 2007

W takim razie nic tylko oddać.. :(

Ale..
Czy udałoby się to, gdybym na króóótki czas odjęła od obu robotnice, a potem dopiero je dożuciła ??
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

czw 29 mar, 2007

Słuchaj - jak Ci nie żal tych królowych - pokombinuj - osobiście nie ryzykowałbym. Powiem tak - nie raz robiłem różniaste eksperymenta z mrówami i nie raz się nie powiodły, jednak były to próby pionierskie (przynajmniej dla mnie - wcześniej nie miałem okazji czytać o ich wynikach). Zawsze poznanie łączy się z ryzykiem, czasami jednak gdy ktoś kto już czegoś próbował i mówi, że jest to strata czasu, trzeba się zastanowić czy warto... ;)
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

czw 29 mar, 2007

Mhmm... dziękuję za szczerą odpowiedź..
A co jeśli bym tak zrobiła (wyimaginowane na razie), z L.Flavus i L. Niger?? Z tego co wiem, L. Niger zawłaszcza sobie kolonię na potrzeby własnej.. Zresztą to już nieraz obserwowałam. Tylko kwestia jest taka czy mi królowej Flavus nie zabiją..
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

pt 30 mar, 2007

zabiją...
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

pt 30 mar, 2007

Aha.. No i wszystko jasne... Czyli nie ma raczej mrówek, które same z siebie żyją w symbiozie. :?
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

pt 30 mar, 2007

Witam :)
Ależ są - jest wiele gatunków współżyjących ze sobą, jednak mowa jest o warunkach naturalnych, gdzie mają prawo wyboru a nie o sztucznym gnieździe z ograniczoną przestrzenią 8)
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

pt 30 mar, 2007

No tak... dziękuję za odpowiedź :P
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
ODPOWIEDZ