Mrówki w ogóle i w szczególe

To jest forum o mrówkach występujących w Polsce

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Mrówek
Posty: 158
Rejestracja: sob 31 mar, 2007
Lokalizacja: Sanok (Podkarpacie mrówczym rajem ;))

pn 02 kwie, 2007

Witam wszystkich mrówczarzy ;0

Oszczędzę sobie przedstawienia się z imienia i nazwiska, bo przyszłości nie znam i nie wiem komu mogą się moje dane osobowe akurat przydać

Nie przeciągając - z racji olimpiady biologicznej zainteresowałem się mrówkami - powiem więcej, zainteresowałem się nimi bardzo, bardzo, a nawet bardziej.
Nie mam jeszcze królowych, pora jak dotąd odpowiednia na ich łapanie nie była, ale mniemam, że niedługo coś znajdę. Pokrótce, w tym temacie będę opisywał myrmekofaunie okolic Sanoka (Podkarpacie), a to czego wiedział nie będę, postaram się dowiedzieć od was, mam nadzieję, że mi pomożecie. A oto lista mrówek jaką do tej pory udało mi się zgromadzić:
- Lasius niger (mrówka nie często spotykana )
- Lasius flavus
- Lasius emarginatus (to tylko domniemanie, widziałem tylko 1 szt.)
- Formica cinerea
- Formica sanguinea
- Formica pratensis (zapraszam po nią, wiem gdzie jest gniazdo, a zdaje sobie sprawę, że mrówka jest dość nieczęsto spotykana )
- Formica fusca (jako helota sanguinei, oddzielnego gniazda nie znalazłem)
- Myrmica sp. (prawdopodobnie i rubra i rugolosa)
- Manica rubida (skarbeniek )

Gatunki usilnie poszukiwane
- Formica rufa i polyctena - żeby nacieszyć oko
- Camponotus ligniperda tudzież herculaneum - komentarza nie trzeba
- Tetramorium caespitum - ponoć bardzo ciekawe mrówki

Mam jeszcze kilka pytań:
1. Jaka jest wielkość rójki sanguinei i rubidy (na tych królowych bardzo mi zależy)
2. Jak odróżnić L.umbratus, od L.flavus i L.niger od L.brunneus? (co do umbratusa i flavusa, wielokrotnie spotykałem flavusa w bliskim sąsiedztwie z L.niger, ale trupów było co nie miara, więc to wyklucza umbratusa, a po zdjęciach nie mogę się dopatrzyć różnic)
3. Czy to normalne, że F.pratensis gniazduje pod kilkoma butwiejącymi deskami? (dam zdjęcia niedługo)
Ostatnio zmieniony pn 02 kwie, 2007 przez Mrówek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

pn 02 kwie, 2007

Lasius niger
spotykana w każdym ogrodzie na Pomorzu, a także w zamku Malbork :D (kolega znalazł na drodze królową po rójce na imprezie oblężenia tegoż zamku):P. Na dodatek nie wiem czemu uprzykrza niby życie mojej mamie.
Dużo więcej (albo wogóle) nie pomogę. Reszta o innych gatunkach znajdzie się w internecie, a jest to wiedza nawet dosyć obszerna :)
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Awatar użytkownika
Mrówkolew
Posty: 1132
Rejestracja: pt 10 lut, 2006
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

pn 02 kwie, 2007

Mrówek pisze:Pokrótce, w tym temacie będę opisywał myrmekofaunie okolic Sanoka (Podkarpacie), a to czego wiedział nie będę, postaram się dowiedzieć od was, mam nadzieję, że mi pomożecie.
Ja bym na Twoim miejscu tak nie generalizował i powiedział ,,...myrmekofaunie w mojej dzielnicy", gdyż w okolicach Sanoka znajdziesz na pewno dużo, dużo więcej.
Mrówek pisze:A oto lista mrówek jaką do tej pory udało mi się zgromadzić:
To Ty gromadzisz robotnice i je hodujesz, czy po prostu je konserwujesz?
Mrówek pisze:Lasius niger (mrówka nie często spotykana )
W tym przypadku w zupełności zgadzam się z geb88. Lasius niger jest wszędzie bez wyjątku :) (w Polsce)
Mrówek pisze:(zapraszam po nią, wiem gdzie jest gniazdo, a zdaje sobie sprawę, że mrówka jest dość nieczęsto spotykana )
Kiedyś byłem święcie przekonany, że ta mrówka jest ,,nieczęsto spotykana" dopuki, nie znalazłem się w niewielkim lesie, w którym udało mi się w ciągu godziny zaobserwować conajmniej 10 takich gniazd :) Przypominam, że ta Formica jest objęta całkowitą ochroną (nie jak w przypadku F. rufy i F. polycteny)
Mrówek pisze:- Formica rufa i polyctena - żeby nacieszyć oko
Pojedź/przejdź się do lasu i nie ma bata żebyś nie ujrzał ani jednego mrowiska tejże mrówki :)
Mrówek pisze: Jaka jest wielkość rójki sanguinei
To zalezy też od terenów, ale rójka jest obfita.
Mrówek pisze:i rubidy
Rubidy jest również obfita jednak królową tej mrówki łatwo znaleźć bezpośrednio w gnieździe (no chyba, że chcesz czekać do końca sierpnia ;) )

Tak w ogóle to mam takie zasadnicze pytanie: Czy masz jakiś klucz od oznaczania mrówek, że tak pewnie je klasyfikujesz? :) Nie byłbym taki pewny co do Twoich identyfikacji (biorąc pod uwagę również to, że jakby nie było nie jesteś jeszcze zbyt doświadczony). Niektórzy są np. pewni, że to Lasius brunneus (którego wielokrotnie obserwują), a okazuje się, że to Lasius niger, także takie przypadki, pouczają aby pochopnie nie identyfikować mrówek :)

Pozdrawiam i życzę powodzenia! :)
Mrówek
Posty: 158
Rejestracja: sob 31 mar, 2007
Lokalizacja: Sanok (Podkarpacie mrówczym rajem ;))

wt 03 kwie, 2007

Mrówkolew, to z Lasiusem niger to był żart <lol>. Z tym gromadzeniem, to nie dokońca, użyłem zwłych słów, powienienem powiedzieć "zaobserwowałem", ale faktycznie część z nich wziłem, by sprawdzić, czy jest im u mnie dobrze, jeszcze zanim złapię królową. Co do pratensisa -przyjże się dokładnie okolicy, bo coś mi nie gra... ale o tym powiem później. Kurcze w tym problem, w lesie już soporo zwiedziłem i ani rufy, ani polycteny nie znalazłem... a lasem porośnięte są góry (Słonne) i cięzko tak codziennie latać góra-dół, mimo że mam wprawę ;)
moim kluczem są takie jak ta strony, oraz moje zdjęcia :P
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

wt 03 kwie, 2007

To co z reguły pasuje robotnicom nie zawsze musi oznaczać, że pasuje królowej :wink:
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Mrówek
Posty: 158
Rejestracja: sob 31 mar, 2007
Lokalizacja: Sanok (Podkarpacie mrówczym rajem ;))

wt 03 kwie, 2007

Jednak, królowa jest uzależniona od robotnic, a samej królowej przy wychowie klasztornej, lub częściowo klasztornej, warunk zawsze tworzy się w podobny sposób.
Awatar użytkownika
Rads0n
Posty: 30
Rejestracja: pt 22 gru, 2006

wt 03 kwie, 2007

ani rufy, ani polycteny nie znalazłem
U mnie trudno byłoby jej nie znaleźć bo w lesie naliczyłem jakieś 50 kopców na ostatnim spacerze ;p
Awatar użytkownika
Mrówkolew
Posty: 1132
Rejestracja: pt 10 lut, 2006
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

wt 03 kwie, 2007

Mrówek pisze:moim kluczem są takie jak ta strony, oraz moje zdjęcia
Skoro piszesz poważną pracę badawczą to wartoby było, nabyć taki klucz. Niektóre mrówki z wyglądu różnią się mikroskopowa ale zachowania mają zupełnie inne :)

Pozdrawiam!
Mrówek
Posty: 158
Rejestracja: sob 31 mar, 2007
Lokalizacja: Sanok (Podkarpacie mrówczym rajem ;))

wt 03 kwie, 2007

I tak też zrobię, ale co do tych gatunków, błąd wykluczem. Czekam na odpowiedzi na resztę pytań.
Awatar użytkownika
gn
Posty: 872
Rejestracja: sob 06 maja, 2006
Lokalizacja: Dobrogoszcz
Kontakt:

wt 03 kwie, 2007

Mrówek pisze:moim kluczem są takie jak ta strony, oraz moje zdjęcia :P
Spróbuj z kluczem, który znajdziesz wpisując na google dwa słowa: klucz pressilabris :-) A jak nie znajdziesz to na <a href="http://formicopedia.org/mrowki">formicopedii</a> na pewno będzie.
http://formicopedia.org
Mrówek
Posty: 158
Rejestracja: sob 31 mar, 2007
Lokalizacja: Sanok (Podkarpacie mrówczym rajem ;))

śr 04 kwie, 2007

Spokojna wasze rozczochrana, już ja się postaram, żeby wszystko co do oznaczenia było "cacy" ;) A teraz rzecz, która najbardziej pałęta mi się po głowie - czy ma ktoś pomysł, być może projekt, na zrobienie formi, na 2-4 gatunki, taak aby pierwotnie były rozdzielone, ale możnaby je później połączyć?

PS. nie wiem jak będzie z czasem i z łapaniem królowych, byc może będę zmuszony kupć, same królowe F.sanguinea, M.rubida, C.ligniperda, jak ktoś ma, niech pisze na PW.
ODPOWIEDZ