Wielkanoc a więc "kolorowe jaja" ;>

To jest forum o mrówkach występujących w Polsce

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Mrówkolew
Posty: 1132
Rejestracja: pt 10 lut, 2006
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

ndz 08 kwie, 2007

A tak a propos. Lasius flavus ma czarne jaja?

pozdrawiam
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

ndz 08 kwie, 2007

nie, są białe jak na razie.
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Awatar użytkownika
gn
Posty: 872
Rejestracja: sob 06 maja, 2006
Lokalizacja: Dobrogoszcz
Kontakt:

ndz 08 kwie, 2007

Mrówkolew pisze:Lasius flavus ma czarne jaja?
A skąd ci przyszły do głowy czarne jaja?? :)
Jaja są bielutkie. Wewnątrz larw widać ciemniejsze "organy wewnętrzne" ale ogólnie to też są białe chociaż można powiedzieć, że to taka trochę perlista biel. Larwy królewskie też są jasne - jedyne czarne elementy to jedne z końców kokonów - nie jestem jednak pewien czy na pewno.. bo zdjęć kokonów w naturze jeszcze nie zrobiłem a u moich mrówek właśnie wszystkie kokony już pootwierane i kolejne będą dopiero za parę tygodni..
http://formicopedia.org
Awatar użytkownika
Mrówkolew
Posty: 1132
Rejestracja: pt 10 lut, 2006
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

ndz 08 kwie, 2007

gn pisze:A skąd ci przyszły do głowy czarne jaja??
Byłem święcie przkonany, że jaja L. flavusa, są zupełnie białe do momentu, w którym podniosłem kamień, a podnim zobaczyłem spore mrowisko tejże mrówki. Moje zdziwienie było wielki, gdy spostrzegłem, że jaja, które transportują robotnice, są czarne jak smoła (cygnus światkiem). Przyglądałem się im dość długo, dlatego jestem pewien, że to były jaja.
Teraz widzę, że muszę to mrowisko dokładnie zbadać i wziąć pare, czarnych jaj...

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

pn 09 kwie, 2007

czarne jaja powiadasz... hmmm.. faktycznie! Pierwsza znaleziona robotnica tego gatunku miała ze sobą 4 białe, dość duże,ale larwy. Po zabraniu do domu i dołączeniu do nich królowej, w ciągu paru dni zrobiły się czarne.. Czerniały dość dziwnie. Wydje mi się, że nic z nich nie będzie,niestety, bo przepadły jak kamień w wodę. Nie wiem też co z nimi zrobiły robotnice ;/
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
PiotrG
Posty: 97
Rejestracja: wt 17 maja, 2005
Lokalizacja: Puszczykowo

pn 09 kwie, 2007

HEHE ;) no to Mrówkolew miales szczęście natrafić na robotnice flavuska niosące najprawdopodobniej jaja mszyc ;) przeciez to jest ich żywiciel, więc dbają o niego jak o ,,swoją rodzinę" ;)
jestem w 99% pewien, że to wlasnie jajeczka mszyc niesione na jakieś korzenie, żeby mogły się wykluć i stać się żywicielem kolonii ;)
pozdrawiam
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

pn 09 kwie, 2007

To co to było to moje?? Oo
Może po prostu.. mhmm "zgniły"..
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

pn 09 kwie, 2007

Niestety tak Geb88 - te poczerniałe larwy, to po prostu trupki...
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
asak
Posty: 230
Rejestracja: czw 17 sie, 2006

pn 09 kwie, 2007

A jaja zżółkłe też są martwe?
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

pn 09 kwie, 2007

U Lepothorax.. -tak ;)
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
asak
Posty: 230
Rejestracja: czw 17 sie, 2006

pn 09 kwie, 2007

chodziło mi o Cmponotus
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

pn 09 kwie, 2007

U Camponotus jajka są na tyle duże, że wyraźnie widać już, iż nie są białe a żółtawe czy kremowe - jest to naturalne i nie należy się niepokoić :)
Co do Leptothorax - jaja tego rodzaju, są na tyle maleńkie, iż ciężko mówić o ich realnej kolorystyce, dodatkowo niejednokrotnie w przypadku niesprzyjających warunków robvotnice wstrzymują ich rozwój a wiąże się to również z częściową zmianą zabarwienia "pakietu" larw, jednak nie musi to wcale oznaczać zmian negatywnych.
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

pn 09 kwie, 2007

Hmmm... Mam małą lupę od mikroskopu, która daje ogromne powiększenie :P No aletego nie wiedziałam ;/ Wydaje mi sie jednak, że po ponad półtorej m-ca jajo to można było uznać za martwe :(
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

pn 09 kwie, 2007

Mrówy potrafią wstrzymać rozwój jaj i larw nawet na rok ;)
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
Awatar użytkownika
cygnus
Posty: 33
Rejestracja: ndz 25 mar, 2007
Lokalizacja: Olsztyn

wt 10 kwie, 2007

tylko, że z tego co wiem to jaja mszyc nie są czarne tylko szare/srebrne...

edit.
jednak nie, postanowiem zgłębić tę sprawe i pożarłem jedną z maminych księżek o ogrodnictwie.... mogą być i czarne....
Ostatnio zmieniony śr 11 kwie, 2007 przez cygnus, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Albert
Posty: 1129
Rejestracja: sob 13 maja, 2006
Lokalizacja: Radom/Warszawa SGGW

wt 10 kwie, 2007

Sytuacje wsztrzymania rozwoju larw zaobserwowałem i obserwuje nadal u siebie :D . Z obserwacji wnioskuje iz skłonne do przerywania rozwoju sa mrówki z rodziny Myrmicinae, natomiast Formicinae wolą odzyskac energie poprzez zjedzenie.

"Zastopowana " larwa zmienia kolor swoich wnetrzności na pomarańczowy (względnie brązowy). Moje Leptothoraxy i Myrmice tak czynia. Co więcej, smuklice budzą tylko kilka larw a nowowyklute podkarmiaja aby nastepnie je uśpic. Tygodniowo z ok. 40 larw robia mi sie 2-3 poczwarki. Jajka smuklic są mgliście przezroczyste.

Ps: Co to za gatunek smuklicy ktorego królowa ma dwie żółte kropki na odwłoku?
rzepa żepa ziepa ziepa
Awatar użytkownika
Mrówkolew
Posty: 1132
Rejestracja: pt 10 lut, 2006
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

pn 23 kwie, 2007

Wracając do tematu czarnych jaj, żółtych mrówek, to wczoraj będąc z zawiasem na obserwacjach terenowych, zaobserwowaliśmy drugą kolonię L. flavusa wraz z czarnymi jajami! Mrówki wygrzewały się pod kamieniem i nie było tam żadnych larw i białych jajek, a jedynie te czarne!
Jeszcze dziś spróbuję zrobić zdjęcie tej kolonii.

Pozdrawiam! :)
ODPOWIEDZ