Paravespula germanica, osa dachowa

Inne owady społeczne: termity, pszczoły, trzmiele, osy

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Rosomak
Posty: 71
Rejestracja: śr 10 cze, 2009

wt 27 kwie, 2010

Witam !

Tym razem, złapałem (w łazience) osę Paravespula germanica
Dotychczas pytałem się o klecankę. Może podpowiecie mi coś o hodowli osy dachowej ?
I skąd czerpiecie informacje ? Z tego amerykańskiego forum ? Nie lubie pytać się o coś jak oferma, niestety w tym wypadku nie mam wyjścia.

Pozdrawiam, Wojciech Puzia
Awatar użytkownika
M@teusz
Posty: 537
Rejestracja: pn 28 sie, 2006

wt 27 kwie, 2010

Co do tej pani to nie wiem za bardzo nawet które to jej gniazda ;) te takie kopuły duże beczułkowate? czy to jest ziemny stwór?

A informacje to tak gdzieś coś kiedyś czytałem, widziałem filmy na YT, zapytałem kogos...a co to za forum?

Myślę że niezbędny byłby w tym wypadku wybieg zewnętrzny przez wężyk za okno. Bo klecanki to niewielka rodzina z tego jest, a osy to kilkaset lub więcej

A właśnie. Teraz jak byłem na działce to widziałem już takie osy lub jakąś mimikrę osy co kopała sobie dołek w ziemi. Kojarzycie jak się nazywa ten owad? Taki pełnotłusty, grubszy niż zwykła osa na gruszkach.
Obrazek
Gór mi mało i trzeba mi więcej...
zielczi
Posty: 262
Rejestracja: pt 02 lis, 2007
Lokalizacja: Warszawa

wt 27 kwie, 2010

Widziałem kiedyś dziennik na forum antstore dotyczący hodowli pszczół, ale nie w pasiekach jak każdy by pomyślał. Pojemnik z plexi znajdował się w domu a z niego poprowadzony był gumowa rurka (taka jaką można kupić na metry np w praktikerze) na zewnątrz. Wydaje mi się że na osy to również może działać.
Rosomak
Posty: 71
Rejestracja: śr 10 cze, 2009

wt 27 kwie, 2010

Przypatrz się na rysunek na grzbiecie, to naprawde pomaga :mrgreen:
Wygląda na to że będą miały wspomniane wybiegi :)
ogon__
Posty: 846
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Kraków

wt 27 kwie, 2010

Osy z rodzaju Vespula robią gniazda w kształcie papierowej kulki - może być wielkości jabłka, ale częściej mniejsza, zawieszona wysoko na drzewie lub w kącie pod dachem. Gniazdo może też czasem znajdować się w ziemi - osy same nie kopią dziury, tylko wykorzystują np. opuszczone nory gryzoni i w ich środku budują również papierową kulkę.

W Polsce żyje także mnóstwo gatunków os-samotnic, większość z nich buduje norki w ziemi w których samica składa jaja i znosi pokarm dla larw.
Rosomak
Posty: 71
Rejestracja: śr 10 cze, 2009

czw 29 kwie, 2010

Dzisiaj widziałem kilka takich os.
To wszystko królowe ?
ogon__
Posty: 846
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Kraków

czw 29 kwie, 2010

Obecnie wszystkie napotkane osy z gatunków społecznych to królowe.
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

czw 29 kwie, 2010

Ja codziennie widuje przynajmniej po 2 osy, a jakie dorodne królowe trzmieli latają to hoho ;D
Awatar użytkownika
Umbramen
Posty: 430
Rejestracja: pn 10 lis, 2008

czw 29 kwie, 2010

w lesie widziałem sporo trzmielowych mamusiek :)

Również złapałem w domu taką osę, identyczną, wypuścić czy chce ktoś ?
Ostatnio zmieniony sob 01 maja, 2010 przez Umbramen, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ