Walka pszczół i szerszeni

Inne owady społeczne: termity, pszczoły, trzmiele, osy

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

bzyx1
Posty: 459
Rejestracja: sob 16 gru, 2006
Lokalizacja: Poznań

wt 20 mar, 2007

A wiecie jak pszczoły walczą z szerszeniami?!
Gdy leci zwiadowca szerszeni to kilka pszczół napada na niego i wibruje, podgrzewa swoje ciała do takiej temperatury, iż szerszeń pada z przegrzania, niestety pszczoły też ;(

Mój dziadek ma pszczoły.
Do nich lepiej podchodzić umyci tylko szarym mydłem bo każdy zapach może je w mniejszym lub w większym stopniu zdenerwować.
Mój dziadek zbiera próchno (spróchniałe drzewo) w lesie i pali je obok uli, to paraliżuje układ nerwowy pszczół i przez to słabiej żądlą.
Awatar użytkownika
Jeremi
Posty: 1014
Rejestracja: pt 12 sty, 2007
Kontakt:

śr 21 mar, 2007

bzyx1 pisze:Gdy leci zwiadowca szerszeni to kilka pszczół napada na niego i wibruje, podgrzewa swoje ciała do takiej temperatury, iż szerszeń pada z przegrzania, niestety pszczoły też ;(
Takie zachowanie widzialem u jakiegos gatunku przczół brazylijskich... taki dokument kiedyś leciał. Nie czy w Polsce tez tak robią, w każdym razie to ciekawe jest - nie znam sie na pszczołach.
Serpentin
Posty: 16
Rejestracja: sob 20 sty, 2007

wt 27 mar, 2007

Słyszałem o takim przypadku za granica mozna poczytac o tym tutaj: http://www.terrarium.com.pl/forum/viewt ... p?t=148196 ;)

Co do walki z szerszeni z pszczołami jest róznie. Pszczoła w pojedynke nie jest w stanie pokonac moim zdaniem szerszenia. Taka pojedyncza pszczółka to dla niego przysmaczek. Dobiero w grupie sa w stanie niezle zamieszac i sie wybronic ;) Jednak niestety zdarzaja sie takie gatunki szerszeni które napadaja grupa ule i cale pasieki zabijaja i zjadaja pszczoły wiec wiesz. Co do tej temp to nie słyszałem o tym. Skad o tym wiesz?

Co do palenia drewna to sa specjalne podkurzacze ;) Wiem bo moj znajomy ma ule i wakacje do niego tam czesto zagladam ;)
http://www.terrarium.com.pl/forum/viewtopic.php?t=148196
bzyx1
Posty: 459
Rejestracja: sob 16 gru, 2006
Lokalizacja: Poznań

czw 29 mar, 2007

Czytałem, tylko nie wiem czy takie zachowania występują także u Polskich pszczółek.
beek154
Posty: 14
Rejestracja: czw 05 maja, 2005
Lokalizacja: Wrocław

pt 30 mar, 2007

Tylko u japońskich.
Serpentin
Posty: 16
Rejestracja: sob 20 sty, 2007

pn 02 kwie, 2007

dokładnie tak jak pisze beek154
http://www.terrarium.com.pl/forum/viewtopic.php?t=148196
dzik
Posty: 49
Rejestracja: ndz 28 sie, 2005
Lokalizacja: Bytom

wt 12 cze, 2007

Hmm Serpentin kilkanascie szerszeni (mowa tu o tych najwiekszych, w japoni zyja jak pamietam) jest w stanie w dwie godziny wyciac w pien clay... CALY ul z wiekszosci pszczol wiec co moze zrobic jedna pszczolka? :roll: I chodzi tu o pszczole europejska, ktora do walki stawia sie przed wejsciem do ula prawie, ze w szeregu. Niby europejska jest wydajniejsza od japonskiej ale czesto ich ule sa eksterminowane. A dorosla pszczola nie jest przysmakiem szerszenia, po takiej rzezi zostaja stosy zabitych i dogorywajacych pszczol, szerszenie natomiast czyszcza ul z larw. Larwy te sa doslownie patroszone przed transportem do gniazda - szerszen lapie larwe, rozcina, odnurzami wyciska srodek i takie spreparowane miesko do domku zabiera. A co do podgrzewania to juz gdzies tam pisalem, ze to japonskie sie tego nauczyly i popieram w tym przedmowce.
Awatar użytkownika
Jeremi
Posty: 1014
Rejestracja: pt 12 sty, 2007
Kontakt:

wt 12 cze, 2007

Wiadomo... żuwaczki szerszenia są olbrzymie... bez problemu kroją taką pszczołę na pół, a jak jeszcze gdzieś wsadzą igłę z toksynami, to dopiero paraliż.
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

wt 12 cze, 2007

A słyszeliście, że niby w Ameryce pszczół po zimie nie ma - pusto w większości ulów? Podobno zaczyna się także takie coś dziać w Europie.. :?

Niby spowodowane to jest tym, że pszczoły nie potrafią znaleźć drogi do domu.. ale nikt nie wie dlaczego..
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
ODPOWIEDZ