abatwa

Czasami napiszą... czasami sfilmują - mrówy są obecne w mediach! Ponadto "linkownia", komentarze, opinie, nowości z sieci

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Posty: 655
Rejestracja: pn 24 lis, 2008
Lokalizacja: Dobrogoszcz

pn 24 maja, 2010

In Zulu mythology, Abatwa are tiny humans said to be able to hide beneath a blade of grass and to be able to ride ants. They are said to live a nomadic lifestyle and are continually on the hunt for game. Legend states that if one happens to come across an Abatwa, one will typically be asked a question like, “From where did you first see me?” One must reply by saying one saw them from a mountain, or some far away area. They are said to be extremely sensitive about their size, and if one answers by saying that one only saw them right then for the first time, the Abatwa will try to kill them with poison arrows. Stepping on an Abatwa by accident is also said to be a death sentence.Due to their shy nature, they will only tolerate being seen by the very young (said to be anyone under the age of 4), by magicians, and by pregnant women. If a pregnant woman in her seventh month of pregnancy sees a male Abatwa, it is said that she will give birth to a boy.


Obrazek

Source: http://www.smashinglists.com/30-famous- ... creatures/
[size=150]ൡ ళ ఊ [/size] q ń = g n
Awatar użytkownika
M@teusz
Posty: 537
Rejestracja: pn 28 sie, 2006

pn 24 maja, 2010

hmm
Obrazek
Mack, mam nadzieję że się nie pogniewasz jak dowiesz się, że twoja kartonówka została pupilkiem plemienia abatwa.
Obrazek
Gór mi mało i trzeba mi więcej...
Awatar użytkownika
Umbramen
Posty: 430
Rejestracja: pn 10 lis, 2008

pn 24 maja, 2010

Dlaczego akurat w siódmym miesiącu, dziwią mnie ze legendy zawierają takie dziwne szczególiki ...
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

pn 24 maja, 2010

Szamam się nudził, siedział siedział siedział i tak wymyślił.
główny maruda
Awatar użytkownika
MAck
Posty: 573
Rejestracja: śr 12 paź, 2005
Lokalizacja: Warszawa

pn 24 maja, 2010

M@teusz pisze:Mack, mam nadzieję że się nie pogniewasz jak dowiesz się, że twoja kartonówka została pupilkiem plemienia abatwa.
Spoko, byle tylko zapewnili jej godziwe warunki życia ;)

Warto zajrzeć do linku źródłowego jest tam też opisana "potwora" z naszego rejonu.
ODPOWIEDZ