The Ants of Poland -with reference to.. (2012)

Czasami napiszą... czasami sfilmują - mrówy są obecne w mediach! Ponadto "linkownia", komentarze, opinie, nowości z sieci

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

sob 13 paź, 2012

Na stronie Muzeum i Instytutu Zoologii PAN w dziale wydawnictwa pojawiła się nowa pozycja autorów W. Czechowskiego, W. Czechowskiej, A. Radchenko oraz K. Vepsäläinen.
Tytuł "The ants of Poland with reference to the myrmecofauna of Europe" nawiązuje do wcześniejszej pracy "The Ants (Hymenoptera, Formicidae) of Poland" z 2002 roku. Zawartość jest zbliżona formą do swojej poprzedniczki.

Ogólnie o tym, co można znaleźć w niniejszej pozycji:
  1. -Ogólne opisanie kierunków myrmekologii (kilka krótkich ciekawych tekstów);
  • -checklista gatunków europejskich, katalog mrówek polski, na podobnej zasadzie co w TAoP (skrócony w stosunku do TAoP opis rodzaju i przykładowy wygląd kast, podział na polskie gatunki - notka o ewentualnych zmianach nazewnictwa, mapy zasięgu w Eurazji i Polsce, biologia);
  • -lista gatunków wykluczonych z przyczyną;
  • -charakterystyka polskiej myrmekofauny (liczność, występowanie dla nizin, wyżyn, gór)
    • m.in.
      tabela obecności gatunków w danych regionach Polski;
      tabela zoogeograficzna i "środowiskowa" klasyfikacji gatunków polskich (w skrócie - upodobania środowiskowe) wraz z opisem (i resztą tabel uzupełniających);
  • -Polska myrmekofauna na tle Europy i wybranych jej krajów (północ-południe: Norwegia, Szwecja, Finlandia, Niemcy, Czechy, Słowacja, Ukraina, Węgry, Rumunia, Chorwacja, Bułgaria i Grecja)
  • -i w końcu same klucze dla podrodzin europejskich (polskie z gwiazdką) i gatunków polskich (królowe, robotnice, samce) uzupełnione o zdjęcia spod mikroskopu skaningowego (są również porównania do innych europejskich mrówek). Tablic jest łącznie 55.
Język angielski. Stron 494 (łącznie ze zdjęciami), prawie brak rycin w kluczach. Autorzy posłużyli się szeroką literaturą polską i zagraniczną. Szeroki spis bibliograficzny pozwala na samodzielne dalsze poszukiwania w bibliotekach :!:

Książkę można zakupić pod tym adresem. Z początku cena 95 Euro straszy, ale wystarczy wejść w "form (secure HTTPS connection)", aby zamówić egzemplarz w cenie 160 zł dla odbiorców prywatnych.

Książka na pewno dostępna jest w Bibliotece głównej UMK - wiem, bo widziałam i ..dotykałam :D

----------------------------------------------------
Czytelników publikacji zapraszam do komentowania.
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
ODPOWIEDZ