Mrówki z orbity.

Czasami napiszą... czasami sfilmują - mrówy są obecne w mediach! Ponadto "linkownia", komentarze, opinie, nowości z sieci

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Tommygun
Posty: 235
Rejestracja: ndz 05 mar, 2006
Lokalizacja: Krosno

sob 27 sty, 2007

Ciekawe, choć raczej mało dla nas przydatne, informacje dotyczące rozmieszczenia gatunków na Florydzie. :) Niedawno odkryłem program "Google Earth" (http://earth.google.com/) i oglądam w nim co tylko się da! :D Nawet rozpoznałem swój blok :D szkoda tylko że w tak słabej rozdzielczości - choć mieszkańcy większych miast mogą zobaczyć już swój samochód zaparkowany na podjeździe :)

No a teraz mrówki - te żółte punkty to rozmieszczenie poszczególnych gatunków:
Obrazek

Trochę bardziej szczegółowo:
Obrazek

A tu pheidolki, które oglądają starty rakiet kosmicznych (po prawej - Cape Canaveral) ;)
Obrazek


Takie spisy można oglądać również w innych częściach wirtualnego globu ale na Florydzie chyba jest najwięcej punktów:)
Polecam! :D
Semper Fi!
Awatar użytkownika
Jeremi
Posty: 1014
Rejestracja: pt 12 sty, 2007
Kontakt:

sob 27 sty, 2007

Wątpię, żeby ludzie zobaczyli swój wóz zaparkowany gdzies na parkingu, ponieważ moim zdaniem google raz pobrały zdjęcia z satelity i tylko raz wystarczy... one nie są aktualizowane co minutę...
Tommygun
Posty: 235
Rejestracja: ndz 05 mar, 2006
Lokalizacja: Krosno

sob 27 sty, 2007

Drogi Geremy :D
Chodziło mi raczej o to, żeby pokazać jakiej wielkości przedmioty są w miarę dobrze widoczne dzięki temu programowi. Jednak - jeżeli się uprzeć - zobaczenie swojego samochodu nie jest wcale takie trudne. Na przykład, dresiarska fura moich rodziców - VW Golf II - w badziewnym (jasno zielonym) kolorze stoi przeważnie w tym samym miejscu na parkingu pod blokiem. Jeżeli na nim nie stoi, to znajduje się na parkingu obok sanatorium, w którym pracuje moja mama. Gdyby tylko rozdzielczość obrazu w obu miejscach była choć taka... (wysokość - 300 metrów)

Obrazek

...to rozpoznałbym auto bez problemu - tak, jak to może zrobić mieszkaniec bloku na powyższym zdjęciu, który jest właścicielem żółtego auta (równie badziewny kolor dla auta co jasno zielony).

No, wiadomo, że zdjęcie mogło być zrobione w czasie gdy auto akurat było na drodze i przejeżdżało pod drzewem... Tak czy siak, odnalezienie go jest możliwe :)

Sprawa wygląd o wiele lepiej, jeżeli jesteśmy mieszkańcami dużego, Amerykańskiego miasta. Waszyngton (wysokość - 100 metrów):

Obrazek

Więc to by było na tyle :) Przepraszam za offtopa ;)
Semper Fi!
Awatar użytkownika
gn
Posty: 872
Rejestracja: sob 06 maja, 2006
Lokalizacja: Dobrogoszcz
Kontakt:

sob 27 sty, 2007

Tommygun pisze:Ciekawe, choć raczej mało dla nas przydatne, informacje dotyczące rozmieszczenia gatunków na Florydzie. :)
Nie wiem czy wiecie ale sami też możemy przygotowywać takie informacje, które będą rozmieszczone na mapie w google. Gdyby było nas dużo dużo więcej to moglibyśmy tym sposobem tworzyć mapy występowania gatunków.. tutaj jest injstrukcja oglądania mrówek przez google earth.
Ostatnio zmieniony sob 27 sty, 2007 przez gn, łącznie zmieniany 1 raz.
http://formicopedia.org
Awatar użytkownika
Jeremi
Posty: 1014
Rejestracja: pt 12 sty, 2007
Kontakt:

sob 27 sty, 2007

Aha... to zwracam honor Tommygun jeśli chodziło Tobie o rozdzielczość i podałeś samochód jako przykład.
Awatar użytkownika
Mrówkolew
Posty: 1132
Rejestracja: pt 10 lut, 2006
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

ndz 04 lut, 2007

Ostro! Mam już tenj program od dawna ale nigdy nie widziałem, żeby można było na nim oglądać mrówki?! Są jeszcze takie mapy występowania mrówek w innych regionach?
Tommygun
Posty: 235
Rejestracja: ndz 05 mar, 2006
Lokalizacja: Krosno

ndz 04 lut, 2007

W sumie, to na całym globie są zaznaczone gdzieniegdzie pojedyncze gatunki, jednak najlepiej opisana jest Floryda. Poza tym całkiem nieźle jest na Kostaryce, w Chinach to tak jeden gatunek co 500 kilometrów;), na wschodnim wybrzeżu Australii, w Kotlinie Kongo. :)

W sumie to jeszcze Madagaskar. Tam to mają wszystko! :lol:
Semper Fi!
ODPOWIEDZ