Artykuły

Czasami napiszą... czasami sfilmują - mrówy są obecne w mediach! Ponadto "linkownia", komentarze, opinie, nowości z sieci

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Yelonek2
Posty: 96
Rejestracja: sob 31 mar, 2007
Lokalizacja: Pakość

ndz 15 kwie, 2007

Are mobile phones wiping out our bees?

Artykuł o CCD (Colony Collapse Disorder)/VBS (Vanishing Bee Syndrome)

Co sądzicie na ten temat ? Podobno sprawa już jest głośna w Stanach, a dociera teraz do Europy.
Ogólnie rzecz biorąc powstała teoria o tym, że pole elektromagnetyczne zaburza zdolności pszczoły do nawigacji. To z kolei nie pozwala im dotrzeć z powrotem do gniazda. Giną gdzieś daleko i zostawiają królową z niedojrzałymi robotnicami i larwami. W ten sposób kolonia umiera.
Jak to ma się jednak do tego wątku.
Wiem, że mrówki pochodzą raczej od os. ;p

Czy ktoś może "katował" mrówki promieniowaniem elektromagnetycznym ?
Słyszałem o teorii według której zwierzęta nie lubią tego promieniowania, a rośliny przeciwnie - rosną bujniej w pobliżu jego źródła. Podobno ma to związek z tym, że przyspiesza mutację.

Wybaczcie niefachową terminologię, ale jestem prostym studentem kierunku technicznego, a z biologii miałem 3. ;)
dzika_mrowka
Posty: 411
Rejestracja: sob 22 lip, 2006
Lokalizacja: okolice Warszawy

pn 16 kwie, 2007

Yelonek2 pisze:Co sądzicie na ten temat ? Podobno sprawa już jest głośna w Stanach, a dociera teraz do Europy.
Ogólnie rzecz biorąc powstała teoria o tym, że pole elektromagnetyczne zaburza zdolności pszczoły do nawigacji. To z kolei nie pozwala im dotrzeć z powrotem do gniazda. Giną gdzieś daleko i zostawiają królową z niedojrzałymi robotnicami i larwami. W ten sposób kolonia umiera.
Jak to ma się jednak do tego wątku.
Wiem, że mrówki pochodzą raczej od os.
mrowki wykorzystuja przede wszystkim sciezki zapachowe, wiec dopoki sciezka nie zostanie przerwana (np. mrowka spada z blatu stolu na podloge) to mrowka wroci do gniazda ;-)
Awatar użytkownika
Yelonek2
Posty: 96
Rejestracja: sob 31 mar, 2007
Lokalizacja: Pakość

pn 16 kwie, 2007

No tak. :) Oczywiście mrówki nie mają GPSa. Czy zauważyliście może jednak jakiś wpływ promieniowania EM na mróki ? Czy starają się omijać miejsce w którym są silne pola EM ? Coś czuję, że moje mrówki nie będą miały łatwego życia. :>
Awatar użytkownika
Yelonek2
Posty: 96
Rejestracja: sob 31 mar, 2007
Lokalizacja: Pakość

pn 16 kwie, 2007

Mrówcza seksmisja ze strony www.racjonalista.pl - Artykuł sprzed 2 lat.
Motyle kukułki w gnieździe mrówek ze strony www.przyrodapolska.pl - Artykuł 4-letni
Awatar użytkownika
Albert
Posty: 1129
Rejestracja: sob 13 maja, 2006
Lokalizacja: Radom/Warszawa SGGW

pn 16 kwie, 2007

Obok moich formicariii ładuje komórke ja, moj brat, siostra i matka. I wszystkie sie mają dobrze :D
rzepa żepa ziepa ziepa
Awatar użytkownika
Yelonek2
Posty: 96
Rejestracja: sob 31 mar, 2007
Lokalizacja: Pakość

pn 16 kwie, 2007

Albert pisze:Obok moich formicariii ładuje komórke ja, moj brat, siostra i matka. I wszystkie sie mają dobrze :D
Haha, to chyba rzeczywiście ostatecznie wyjaśnia tą kwestię. ;)
Awatar użytkownika
Mrówkolew
Posty: 1132
Rejestracja: pt 10 lut, 2006
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

pn 16 kwie, 2007

Ten artykuł o motylach u mrówek widziałem w ,,Wiedzy i Życie". Ciekawy myrmekofil. A sprawa z ,,mrówczą seksmisją" jest fajną ciekawostką :)

Pozdrawiam!
ODPOWIEDZ