Beskid śląski

Odwiedziłeś ciekawą okolicę, napotkałeś ciekawe gatunki - napisz o tym ;)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Faflun
Posty: 81
Rejestracja: śr 18 cze, 2008
Lokalizacja: Kartuzy / Pomorskie
Kontakt:

czw 31 lip, 2008

hej,
wróciłem ze szczyrku, niestety nie miałem możliwości zbyt wiele pochodzić, właściwie dane mi było wejść tylko na jeden szlak :( niemniej jednak był on ciekawy również ze względu na mrówki:

na samym początku szlaku zielonego zaczynającego się w centrum szczyrku, jeszcze na betonowej drodze dojazdowej na odcinku ok 100 metrów znalazłem szwendające się po poboczu od strony lasu robotnice (różnych kast) Camponotus herculeanus (BTW - co za monstery :O), Formica truncorum i Manica rubida. Niestety nie miałem czasu szukać gniazd, ale skoro o trzy ciekawe gatunki praktycznie "potknąłem się" na dzień dobry, to można przypuszczać, że nie są tam rzadkie. Myślę, że to może być niezłe miejsce do poszukiwania rójkowych gmachówek.

miejsce w którym znalazłem robo gmachówki:
http://mapy.google.pl/maps/ms?ie=UTF8&h ... 19312&z=16
Awatar użytkownika
Michał Michlewicz
Posty: 200
Rejestracja: sob 04 lut, 2006
Lokalizacja: Trzcianka

czw 31 lip, 2008

W zeszłym roku również byłem w Beskidzie śląskim, dokładnie w okolicach Wisły i Ustronia. W tą sobotę/niedzielę również wybieram się w tamte okolice.
Ostatnio jak byłem, również nie miałem zbyt wiele czasu na szukanie mrówek, jednak co nieco znalazłem: podnosząc dosłownie z 10 kamieni znalazłem 5 królowych C.herculeanus i jedną C.ligniperdus. Każda już z poczwarkami. Znalazłem również kilka królowych F.lemani.
Poza tymi królowymi wszędzie pełno było robotnic M.rubida i F.lemani.
W tym roku mam zamiar bardziej "przetrzepać" ten teren, bo wydaje się on ciekawy myrmekologicznie.
No i może spotkam F.truncorum o których piszesz, bo jakoś nie było mi dane jeszcze ich widzieć.
Awatar użytkownika
Faflun
Posty: 81
Rejestracja: śr 18 cze, 2008
Lokalizacja: Kartuzy / Pomorskie
Kontakt:

czw 31 lip, 2008

Ze Szczyrku do Wisły jest rzut beretem :D
Formica truncorum na pewno widziałem - trudno ją pomylić z inną mrówką.
Ciekawe co piszesz, że gmachówek tam aż tyle - podejrzewałem, że sporo, ale nie sądziłem, że aż tyle :shock: Szkoda, że nie popodnosiłem kilku kamieni :( gdybym wiedział wcześniej... byłbym teraz radośniejszy... ;) Szkoda, że za daleko żeby skoczyć tam na weekend, bo na Kaszubach bryndza z mrówkami :/ w kwestii F. Lemani - widziałem sporo lśniących, czarnych pierwomrówek, ale nie byłem w stanie stwierdzić na oko, czy to fusca czy lemani...
Ostatnio zmieniony czw 31 lip, 2008 przez Faflun, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Michał Michlewicz
Posty: 200
Rejestracja: sob 04 lut, 2006
Lokalizacja: Trzcianka

czw 31 lip, 2008

Gmachówki znalazłem na szczycie "Czantorii" w Ustroniu. Jest tam taka nieduża knajpka, a za nią las. W lesie na dość stromej "drodze" (bynajmniej taki podłużny prześwit pomiędzy drzewami, który ją przypominał :D) leżało dużo kamieni - podniosłem kilka z opisanym wcześniej rezultatem :)
ODPOWIEDZ