Mrówy Kotliny Kłodzkiej

Odwiedziłeś ciekawą okolicę, napotkałeś ciekawe gatunki - napisz o tym ;)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

czw 11 maja, 2006

No cóż - jestem trochę zawiedziony...
Wczoraj odbyłem drugą w tym tygodniu przechadzkę po tych okolicach - jakoś spodziewałem się większych rewelacji.
Na terenach, które zwiedziłem pod Kłodzkiem, nie znalazłem niczego, czego nie znałbym z własnego "podwórka" - szukałem L.emarginatus i nic :(
Króluje Formica fusca oraz Myrmica.sp, sporadycznie napotkane gniazda zbójnicy czy F.truncorum, nie robiły wrażenia wielkością, nie napotkałem natomiast ani jednego kopca rudnic. Na bliskiej kserotermie powstałej na chałdzie odpadów skalnych, rządził darniowiec do spuły z F.cunicularia a pojedyńcze gniazdo C.ligniperda jakoś mnie nie ucieszyło.
W okolicy Zieleńca, napotkałem w końcu Manica rubida - tutaj też zdziwienie - w gniazdach cały czas są jeszcze skrzydlate formy płciowe - zimno... Gdy podjeżdżając pod Duszniki, miałem na termometrze 21stC, spodziewałem się, że i odrobinkę wyżej, temperatury powinny być znośne - myliłem się, zimny wiatr, leżący nadal gdzieniegdzie brudny śnieg i 11stC w miejscach nasłonecznionych. Ani razu nie spotkałem Camponotuska (a miałem nadzieję na zetknięcie się z C.herculeanus). Tutaj znowuż dominują gniazda Serviformica (tym razem F.lemanii) i Myrmica sp. Oczywiście wszędzie pojawia się też i L.niger(czy, któryś z bliźniaczych gatunków) a na łysinkach Tetramorium sp. Raz jeden tylko trafiłem gniazdo zbójnicy i to praktycznie ścianka w ściankę z dużą kolonią M.rubida. Łąkowe zbocza oczywiście zaadoptował L.flavus i jego kopczyki.
No... co prawda rekonesans był zdecydowanie pobieżny i ukierunkowany na poszukiwanie dużych gatunków, jednak tak czy tak - tereny te przestają mnie interesować, pobliskie Karkonosze, mają już sporo więcej ciekawych jak dla mnie zakątków. Może gdybym dojechał do południowych zboczy od strony Czech, byłoby lepiej - niestety nie na wszystko jest czas. Następna eskapada - Katowice i "okolice" ;)
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
NazZeS
Posty: 108
Rejestracja: ndz 15 maja, 2011
Lokalizacja: 60 km od Poznania

sob 11 cze, 2011

Wiem ... Data. Ale pozwolę sobie odpowiedzieć.
Piotrze teraz też tam byłem też jestem zawiedziony nic nie było nic nie znalazłem.!
Z resztą wiesz już o mojej przygodzie :D.
Moje Mrówki.
Lasius niger, Myrmica rubra, Camponotus ligniperda, Pheidole pallidula, Messor structor, Formica rufibarbis, Tetramorium caespitum, Formica sanguinea, Formica fusca
Obrazek
sodek
Posty: 706
Rejestracja: czw 21 sie, 2008
Lokalizacja: Europe

ndz 12 cze, 2011

NazZeS pisze:Wiem ... Data. Ale pozwolę sobie odpowiedzieć.
Piotrze teraz też tam byłem też jestem zawiedziony nic nie było nic nie znalazłem.!
Z resztą wiesz już o mojej przygodzie :D.
Eeee... To po co o tym piszesz skoro post jest wyraźnie skierowany tylko do niego, on wie o tym i trzy, Curtus nie wchodzi tutaj od prawie trzech lat e?
[img]http://img132.imageshack.us/img132/1904/177b.gif[/img]
ODPOWIEDZ