Warszawa - Łazienki Królewskie

Odwiedziłeś ciekawą okolicę, napotkałeś ciekawe gatunki - napisz o tym ;)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

wt 21 maja, 2013

heja, spieszę donieść, że w Warszawie można znaleźć Dolichoderus q.
Wybrałam się dzisiaj (tj. 21.05.2013)między 11-14 do Warszawskich Łazienek Królweskich (nie - to nie żadna Ikea). Znalazłam tam 2 drzewa po których śmigały te mrówki. Oba drzewa znajdowały się w tej samej, raczej ocienionej alejce. Alejka mało uczęszczana, trochę zapadła. Najwyraźniej ogrodnicy -na szczęście- się tam często nie zapuszczają, trochę ściółki zostało.

Na dębie czasami oświetlanym promieniami słonecznymi, poza D. quadripunctatus, zauważyłam L. brunneus, Temnothorax sp. i Leptothorax sp. Pod drzewem szlajały się Myrmica sp. i jakiś czarny mały Lasius.

Drugiego drzewa nie jestem w stanie rozpoznać, jego kora wyglądała jakby się złuszczała. Pień drzewa w połowie był spróchniały, kora w większej części odpadła, a w drewnie widoczne były liczne małe dziurki. Obok D. q znowu gniazdowała L. brunneus.

Na obydwu śledziłam robotnice zarówno w dół jak i w górę drzewa. Mrówki nie schodziły na ziemię, ale tuż przed nią (jakieś kilka cm) zawijały manatki i wracały na górę. Niestety oba gniazda ulokowane były gdzieś wyżej poza zasięgiem moich działań.

W tej samej alejce na kolejnym dębie zauważyłam sporo robotnic L. cf muscorum/gredleri. Dąb bywał ładnie oświetlany słońcem, w których promieniach śmigały mrówki. Przypuszczalnie namierzyłam gniazdo, jednak go nie ruszałam - za dużo ludzi, jeszcze ktoś by się przyczepił, że szkodzę strasznie drzewkom, a niestety spory kawałek kory by trzeba było odłupać.

W ściółce czaiły się spore Myrmica sp. i całkiem dużo Temnothorax sp. Oczywiście na większości interesujących mnie drzew siedziały generalnie wspomniane wcześniej Lasius brunneus.

Mam trochę zdjęć, później je wrzucę jak będę miała chwilkę. Szlajałam się niestety tylko w tych bardziej zapadłych rejonach parku i nie dotarłam na słoneczne trawniki etc. - to może następnym razem ;)
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
barciu
Posty: 444
Rejestracja: czw 10 sty, 2013
Lokalizacja: Kunkowa - mała wioska, w 70% porośnięta lasami i łąkami - mieszka tu ok 100 osób,

wt 21 maja, 2013

Część! :wink:
Czterokropek jest u mnie i w Szymbarku, i to dość dużo.
W Szymbarku złapałem 1 miesiąc temu królową.
Poza tym w parku w Wysowej znalazłem OLBRZYMIE JAK TE LITERY gniazdo Leptothorax cf muscorum ( acervorium są inne trochę, takie chyba jaśniejsze, więc dajmy sp. ), ale tak samo jak ty-musiał bym rozłupać pół drzewa :mrgreen: .
GG: 51713465
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

wt 21 maja, 2013

Kilka obiecanych zdjęć:
Obrazek
Leptothorax sp. by geb88, on Flickr

Obrazek
Leptothorax sp. by geb88, on Flickr

Obrazek
Leptothorax sp. by geb88, on Flickr

Obrazek
Dolichoderus quadripunctatus by geb88, on Flickr

Obrazek
Dolichoderus quadripunctatus by geb88, on Flickr

Gratisowo macie jeszcze kaczuchę na koniec:
Obrazek
Colorful duck by geb88, on Flickr
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
barciu
Posty: 444
Rejestracja: czw 10 sty, 2013
Lokalizacja: Kunkowa - mała wioska, w 70% porośnięta lasami i łąkami - mieszka tu ok 100 osób,

śr 22 maja, 2013

Piękne zdjęcia! Jak dostanę od dziadka aparat lub może tata mi kupi to też porobię :D .
GG: 51713465
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

śr 22 maja, 2013

Mandaryn wyszedł ładnie. A i widzę, że 4 kropkę znalazłaś w stolicy :D
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

śr 22 maja, 2013

i od razu zgarnęłam 9 widzianych robotnic do swojej mamuśki :D odczekam kilka dni niech "odtają" z zapachu i może na żywca spróbuję dorzucić jak z Tetramorium i Myrmica.
To przynajmniej wiem jak się zwie jegomość, bardzo przywykł do ludzi :)
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Tao
Posty: 7
Rejestracja: pt 21 gru, 2012

sob 25 maja, 2013

Drzewo z ktorego odchodzi kora to prawdopodobnie platan, liscie ma podobne do klonu. Kolor kory szaro-brazowy.
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

sob 25 maja, 2013

Widziałam kiedyś platany, trochę insze się to wydawało, i liście miało zupełnie inne - coś jak grab.
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

ndz 26 maja, 2013

To dałaś mi rozkminę. Graby mają raczej korę gładką, może nie aż tak jak buk, ale jednak. Wiąz ma takie coś http://drzewa.nk4.netmark.pl/zasoby/atl ... wy_302.jpg nic innego mi do głowy nie przychodzi, no chyba, że w stolicy mają dąb korkowy, ale to raczej mało prawdopodobne no chyba, że w jakimś arboretum.
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

pn 27 maja, 2013

kamilko, mam zdjęcie liści i na tej podstawie szukałam w atlasie jakimś w internecie. mam też zdjęcie całego drzewa, ale było bardzo ciemno i nie wiele widać. z RAWa wyciągnęłam co się dało. Sami najlepiej oceńcie

http://imageshack.us/photo/my-images/54 ... 183eo.jpg/ liście
http://imageshack.us/photo/my-images/839/ffftzw.jpg/ drzewo

jeszcze mam jedno z bliska na korę, coś tam widać.. lecz właśnie mi się rozładował aparat i nie zdążyłam zgrać ;/
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

pn 27 maja, 2013

Grab zwyczajny.
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

pn 17 cze, 2013

i nowa miejscówka W. quadripunctatus - Park im. Piłsudskiego przy stacji Pole mokotowskie. Niestety znalazłam tylko 1 robotnicę w zaciemnionej i zapuszczonej części parku (gdezie wscześniej znalazłam Stenammę)
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
barciu
Posty: 444
Rejestracja: czw 10 sty, 2013
Lokalizacja: Kunkowa - mała wioska, w 70% porośnięta lasami i łąkami - mieszka tu ok 100 osób,

pn 17 cze, 2013

No ja ostatnio w Szymbarku znalazłem kilka robotnic i królową.
Ale królową wypuściłem, była prawdopodobnie z dużej kolonii, a kolonia miał swoje gniazdo gdzieś z 3-4 metry nad ziemią.
GG: 51713465
ODPOWIEDZ