Mrówki w Górach Słonnych

Odwiedziłeś ciekawą okolicę, napotkałeś ciekawe gatunki - napisz o tym ;)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Mrówek
Posty: 158
Rejestracja: sob 31 mar, 2007
Lokalizacja: Sanok (Podkarpacie mrówczym rajem ;))

czw 03 maja, 2007

Po kolejnej wizycie w lesie:
- Potwierdziłem obecność truncorum
- Znalazłem licznych przedstawicieli plemienia lasini m.in. L.brunneus
- WRESZCIE znalazłem prawdziwe Camponotusy. Te, które widziałem przy królowych które znalazłem, mierzące niecały centymetr to przy nich pikusie. Dzisiejsze które widziałem, to robotnice medium, zbieraczki mierzące ok 1.3-1.5 cm, oraz piękni soldzia, z wielkimi żuwaczkami, z pięknym ciemnoczerwonym, wpadającym we fiolet grzbietem, mierzący ponad 1.5 cm (rekordzista miał, bagatela 1.8cm). Stąd wnioskuje, że kolonia musi być spora. Inną sprawą jest, że mrówek widziałem tylko kilkanaście i to w przeciągu 2 godzin. Kolonia z takimi majorami, musi być naprawdę spora, a ja nie zauważyłem głównego wejścia do gniazda, tylko kilka malutkich szparek i to nie wiem, czy prowadzą do ich gniazda. Obszukałem dokładnie okolicę i nic.... Zrobię fotki, może mi pomożecie :D
(pomijam już fakt, że znalazłem je na mojej trasie, przez którą przechodziłem już kilkadziesiąt razy i zauważyłem je dopiero teraz - bardzo dobrze się maskują, zapewniam :D)
- Pod jednym z kamieni znalazłem kompletną kolonię Formica fusca, królowa, jajka robotnice. Część skroiłem i mam nową kompanię :D Robotnice były naprawdę sporo, gdy z początku nie widziałem królowej, myślałem, że są nimi te największe z robo, ale szybko zmieniłem zdanie, gdy pod listkiem znalazłem queena :D
Awatar użytkownika
gn
Posty: 872
Rejestracja: sob 06 maja, 2006
Lokalizacja: Dobrogoszcz
Kontakt:

czw 03 maja, 2007

Mrówek pisze:znalazłem prawdziwe Camponotusy.
Obszukałem dokładnie okolicę i nic....
Też znalazłem dziś Camponotusy - mieszkające w skarpie nad jeziorem z piaszczystą plażą. Widziałem w sumie tylko cztery mrówki ale po wielkim żołnierzu i robotnicach można przypuszczać, że jest to rozwinięta kolonia. W korzeniach drzewa nie było widać śladów świadczących o tym gdzie wejścia. Obserwując można było jednak zauważyć w którym miejscu znikają i pojawiają się te mrówki pod korzeniami drzewa. Zdjęcie miejsca dorzuciłem do serii "gdzie są mrówki".
http://formicopedia.org
Mrówek
Posty: 158
Rejestracja: sob 31 mar, 2007
Lokalizacja: Sanok (Podkarpacie mrówczym rajem ;))

pt 04 maja, 2007

Dziś porobię zdjęcia tego miejsca, a dodatkowo, okolicy w której widziałem fallaxa i co nie co o niej opowiem :D
ODPOWIEDZ