w imieniu młodej pasjonatki

Poznajmy się bliżej. ;-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Diana
Posty: 5
Rejestracja: czw 09 sie, 2007
Lokalizacja: Otwock / Wwa

czw 09 sie, 2007

Witam,
Moja mała siostrzenica od lat interesuje się owadami. Ostatnio była w radiu u M Jaromskiego i opowiadała o mrówkach ognistych, które "mogą przenosić pijaków po kawałku", hihi. Zarejestrowałam się na to forum ponieważ szukam dla niej formikarium. Wkrótce podejrzewam trafi na to forum również jej mama - specjalistka od chorób pszczół.
Co do mnie samej - ja w kwestii żyjątek zajmuję się nieco większymi niż mrówki osobnikami - końmi. ;)
Pozdrawiam wszystkich
Diana
Awatar użytkownika
Miniu
Posty: 709
Rejestracja: pt 08 cze, 2007
Lokalizacja: Gdańsk

czw 09 sie, 2007

Zależy jakie mrówki ją interesują ja (pewnie jak kazdy inny) polecam L.niger(hurtnica czarna) lub jakąś z myrmic. Bardziej doświadczona część forum :baby: :rotfl: na pewno doradzi więcej.
Diana
Posty: 5
Rejestracja: czw 09 sie, 2007
Lokalizacja: Otwock / Wwa

czw 09 sie, 2007

Dla niej to obojętne, a ja osobiście nie mam o niczym na razie pojęcia. na początek na pewno musza to byc jakieś proste w obsłudze. Mała ma dopiero 6 lat, będzie się nimi opiekowac z mamą.
A mam takie pytanie od laika.... czy można hodować w formikarium każde mrówki? Też mrówki z podwórka? Są tu jakieś małe czarne, czerwone, i wielkie leśne, bo mieszkam trochę w lesie. To tak opis moim okiem ;) nazw nie znam!
Awatar użytkownika
gn
Posty: 872
Rejestracja: sob 06 maja, 2006
Lokalizacja: Dobrogoszcz
Kontakt:

czw 09 sie, 2007

Można hodować te podwórkowe czarne i czerwone.
Leśne mrówki kopcowe zostawiamy w spokoju.

Dla dziecka polecam Formica fusca - Pierwomrówkę łagodną. Myślę, że jeśli nie ma problemu z uczuleniami itp. to również dobre byłyby te czerwone - wścieklice lub nawet Manica rubida (wścieklica dorodna) - taka olbrzymia czerwona mrówa. Manica rubida posiada żądło jednak porusza się wolniej niż szybko biegające Formice.

Sklep z formikariami jest tutaj: http://www.curtus.pl/

Piotr doradzi jakie mrówki są najlepsze dla młodego dziewczęcia rozpoczynającego hodowlę mrówek.
Ostatnio zmieniony czw 09 sie, 2007 przez gn, łącznie zmieniany 1 raz.
http://formicopedia.org
Awatar użytkownika
Miniu
Posty: 709
Rejestracja: pt 08 cze, 2007
Lokalizacja: Gdańsk

czw 09 sie, 2007

Ok domyślam sie że te małe czarne to L.niger one sa najodpowiedniejsze ,za to te leśne niebędą dla niej najlepsze.<b>h</b>odować w formikarium można wszystkie mrówki :)
Diana
Posty: 5
Rejestracja: czw 09 sie, 2007
Lokalizacja: Otwock / Wwa

czw 09 sie, 2007

dzięki za błyskawiczne odpowiedzi!! :D
Awatar użytkownika
gn
Posty: 872
Rejestracja: sob 06 maja, 2006
Lokalizacja: Dobrogoszcz
Kontakt:

czw 09 sie, 2007

Dla dziecka Lasius niger to maleństwa.

Trzeba też brać pod uwagę to czym będzie się mrówki karmić. Chyba lepiej nie dawać takich mrówek, które trzeba karmić konikami polnymi...
http://formicopedia.org
Awatar użytkownika
Miniu
Posty: 709
Rejestracja: pt 08 cze, 2007
Lokalizacja: Gdańsk

czw 09 sie, 2007

W sumie mrówki to mrówki karmienie bedzie sie mogło odbywać pod nadzorem osoby dorosłej (przecież ciągle ktoś zajmuje się dzieckiem i raczej jest pod stałym nadzorem osoby dorosłej bądź starszego rodzeństwa :? ).
Diana
Posty: 5
Rejestracja: czw 09 sie, 2007
Lokalizacja: Otwock / Wwa

czw 09 sie, 2007

te wścieklice dorodne brzmią dobrze... ;) WOW
dobrze by było miec jakis wiekszy gatunek niż L niger.
rety, juz znam dwa gatunki mrówek :mrgreen:

Mała jest przyzwyczajona że jedne zwierzaki/owady zjadaja inne więc mogłaby spokojnie karmić konikami polnymi etc, ale dobrze by było żeby pokarm był łatwo dostępny np zimą. Chyba że by miała teraz łapać i np suszyć (?) koniki czy inne owady - to nie ma problemu. Miałaby zajęcie. ;)
Awatar użytkownika
Jeremi
Posty: 1014
Rejestracja: pt 12 sty, 2007
Kontakt:

czw 09 sie, 2007

Proporcje pokarmu zależą od gatunku. Dla chowu domowego najlepsze są dwa warianty:
- pospolita "mieszanka", czyli: miód, żółtko, trochę wody i najlepiej jeśli doda się sproszkowany kawałek tabletki z witaminami. To mieszasz i do strzykawki. Trzymasz w lodówce.
Ta mieszanka to symulacja spadzi, którą pożywiają się mrówki. Dajmy na to Lasius niger hoduje sezonowo mszyce.

- tam były węglowodany, a jeśli mrówka jest gatunkiem, który dużo poluje na owady to trzeba zapewnić dietę białkową. I tu zakres jest szeroki. Im większy sklep wędkarski tym lepiej. Ja osobiście łapię to co do domu wleci. Moja królowa F. sanguinea z niewolnicami F. fusca bardzo chętnie rozbiera nie proszonych gości na części pierwsze, zjada, karmi larwy, królową lub przechowuje.

Jak już się zdecydujesz na gatunek to spytaj się o pokarm. Bo jeden gatunek woli 100% mieszanki, drugi 90% białka i 10% mieszanki... a trzeci po 50%.

W zimę( to też zależy od gatunku ) przeważnie lepiej mrówki hibernować na kilka tygodni. Jeśli formicarium będzie małe, to wstawiasz np. do lodówki na temp. mniej niż 10*C a jeśli to jest wielkie to na strych, do piwnicy... ja wkładam obok okna w piwnicy.

Trzeba zapewnić mrówkom odpowiednią wilgotność, ale to już przy robieniu formicarium.

Myślę, że to będzie jakiś gatunek prosty w hodowli, a te mrówki są plastyczne jeśli chodzi o środowisko i nie są wybredne jeśli chodzi o pokarm.

Proponuję poczytać jakiś przykładowe blogi mrówek

O hibernacji

Formica fusca czy Manica rubida

Tutaj znajdziesz dokładny przepis na mieszankę.

I na koniec jak często karmić.

W końcu się formicopedia na coś przyda.
Diana
Posty: 5
Rejestracja: czw 09 sie, 2007
Lokalizacja: Otwock / Wwa

czw 09 sie, 2007

DZIĘKI!!!!!!
czy warto kupić formikarium 'drzewkowe' dla f fusca, m rubida lub l niger? Chodzi mi konkretnie o:
http://www.allegro.pl/item211087212_for ... zewko.html
będe wdzięczna jeszcze za tę wskazówkę.
(na razie zalezy mi na małym formikarium)
jeszcze pewnie będę miała wiele pytań ale najpierw się podokształcam - dzięki serdeczne za całą pomoc!
Awatar użytkownika
Jeremi
Posty: 1014
Rejestracja: pt 12 sty, 2007
Kontakt:

czw 09 sie, 2007

Czy akurat te to nie wiem. Równie dobrze można coś takiego sklecić w dwa dni( tyle by sechł klej ). Proponuję zamówić coś małego( można zobaczyć na stronie typy formicariów), co będzie na wymiar i estetyczne. Oczywiście wielkość formicarium( areny i gniazda ) zależy od liczebności kolonii. Tak więc jeśli by się siostrzenica znudziła po roku czy dwóch, a kolonia by się świetnie rozwijała to nie trzeba sprawiać większego formicarium tylko po prostu wypuścić mrówki, żeby sobie znalazły lepsze warunki.
Ostatnio zmieniony pt 10 sie, 2007 przez Jeremi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
gn
Posty: 872
Rejestracja: sob 06 maja, 2006
Lokalizacja: Dobrogoszcz
Kontakt:

czw 09 sie, 2007

Diana pisze:.....formikarium_drzewko.html
Beznadziejne formikarium. :)

Mogę dać prywatne konsultacje przez Gadu-Gadu na ten temat samodzielnego wykonania formikarium. :D
http://formicopedia.org
Awatar użytkownika
ehx-ray
Posty: 223
Rejestracja: czw 12 kwie, 2007
Lokalizacja: Warszawa

sob 11 sie, 2007

Manica rubida!? IMO to lekka przesada jak na 6 latke (nawet z mamą:P)
Moje manice biegają strasznie szybko, szybciej niż nigery.

Lepiej zabrać się za L.niger lub Formica fusca.

pozdrawiam
pozdro
Awatar użytkownika
gn
Posty: 872
Rejestracja: sob 06 maja, 2006
Lokalizacja: Dobrogoszcz
Kontakt:

sob 11 sie, 2007

Widoczne masz Turbo Manicę. :D

Napisałem, że trzeba sprawdzić wrażliwość na jej jad. W formikarium ziemnym bardzo ładnie buduje. Duża mrówka = łatwo łapać i obserwować. :)

Można też polecić maleńkie mrówki Murawkę darniowiowca. Małe ale łatwe w utrzymaniu, do tego kolonia szybko się rozwija.


Jak ktoś poleca coś innego to podajcie w jakim formikarium.
http://formicopedia.org
Awatar użytkownika
Albert
Posty: 1129
Rejestracja: sob 13 maja, 2006
Lokalizacja: Radom/Warszawa SGGW

sob 11 sie, 2007

Jeśli chodzi o murawke to mogę podarować :wink: Jedynie koszty przesyłki wyniosa około 5-6zł.

Manica jest śliczna i wcale nie jest tak agresywna. Ja się bardzo staram codziennie aby mnie użądliły ale one nie chcą. Nawet nie gryzą mnie.

Pozdrawiam
rzepa żepa ziepa ziepa
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

sob 11 sie, 2007

Jeśli mama, a tym bardziej młoda pasjonatka, interesują się bardziej żądlącymi stworzeniami, to nie sądzę aby mrówki tutaj mogły komukolwiek pogrozić ;)
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
ODPOWIEDZ