mlichar

Poznajmy się bliżej. ;-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

mlichar
Posty: 8
Rejestracja: czw 04 wrz, 2008
Lokalizacja: Nowa Słupia

sob 04 paź, 2008

Witam wszystkich serdecznie!
Przygodę z mrówkami rozpocząłem w tym roku w zasadzie przez przypadek.
Mrówki interesowały mnie zawsze , ale zawsze też obserwowałem je tylko w przyrodzie i nigdy nie miałem formikarium. Rok temu wymieniałem wannę. Starą wannę wstawiłem do ogrodu i chciałem w niej mieć swój mały ogródek z różnymi roślinkami. Wsypałem do niej ziemi do około połowy wysokości i zacząłem obsadzać różnymi roślinkami.
Pewnego razu zaobserwowałem w niej mrówkę i wtedy wpadłem na pomysł że fajnie by było mieć w niej całą kolonię. Znalazłem w ogrodzie kawałek pieńka z kolonią Myrmica rubra i przeniosłem go do wanny tworząc w ten sposób swoje pierwsze formikarium-ogrodowe.
Od tej chwili czas spędzany przy kompie zamieniłem na czas spędzany przy wannie.
Potem przy przekopywaniu ogródka trafiłem na gniazdo Lasius niger.
Przeniosłem je w całości do wanny. A jeszcze później znalazłem drugi pieniek z kolonią Formika fusca który też wszedł do wanny. Teraz mam w wannie te trzy gatunki mrówek.
W międzyczasie czytałem trochę o mrówkach w necie. W lato złapałem królowe Lasius niger i Myrmica rubra a przy przekopywaniu ogródka spostrzegłem uciekającą królową Formica cunicularia którą również chwyciłem razem z kilkudziesięcioma robotnicami.
Obecnie zbudowałem sobie formikaria w których mam 3 kolonie Lasius niger i po jednej koloni Myrmica rubra i Formica cunicularia. To chyba tyle jeśli chodzi o przedstawienie się.
Pozdrawiam wszystkich. Artur
mlichar
Szymon
Posty: 102
Rejestracja: wt 15 lip, 2008
Lokalizacja: Grzawa

sob 04 paź, 2008

Witamy :) Widzę,że masz duże doświadczenie w hodowli w warunkach naturalnych - pomoże to przy hodowaniu w formikariach...:) Pozdrawiam i życze jeszcze większych sukcesów :)

PS. Gatunki rozoznałeś "sam z siebie" czy przy pomocy jakiegoś forum lub stronki ?
Awatar użytkownika
Scytal
Posty: 318
Rejestracja: pn 22 paź, 2007
Lokalizacja: Gliwice

sob 04 paź, 2008

Witaj,
przekopywanie ogródka to jest to :)
Niestety ja znalazłem tylko dziesiątki flavusow i nigerków (jakiś tydzień po ich rojkach)
Ostatnio zmieniony ndz 05 paź, 2008 przez Scytal, łącznie zmieniany 1 raz.
mlichar
Posty: 8
Rejestracja: czw 04 wrz, 2008
Lokalizacja: Nowa Słupia

ndz 05 paź, 2008

Jeśli chodzi o rozpoznawanie gatunków to aż do tego roku dzieliłem mrówki według dwóch kryteriów. Ze względu na wielkość tj. na małe, średnie i duże, oraz ze względu na kolor tj. na żółte, czerwone, brązowe, czarne i dwukolorowe. Dopiero kiedy zamieszkały w wannie moje pierwsze nigerki zacząłem czytać w necie o gatunkach. Tak że obecnie znam te pare gatunków mrówek które mieszkają wokół mojego domu. Moja wiedza jednak wciąż jest bardzo nikła
mlichar
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

ndz 05 paź, 2008

łooooo... duża musiała być ta wanna, że się nie wybiły tak szybko ;)
mlichar pisze:czas spędzany przy kompie zamieniłem na czas spędzany przy wannie
a to mnie rozbroiło :D Ale dobsz! tak czymać!!

Udanej hodowli!
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Awatar użytkownika
Albert
Posty: 1129
Rejestracja: sob 13 maja, 2006
Lokalizacja: Radom/Warszawa SGGW

ndz 09 lis, 2008

mlichar pisze:Moja wiedza jednak wciąż jest bardzo nikła
I po to jesteśmy MY :)
rzepa żepa ziepa ziepa
ODPOWIEDZ