...Witam...i prosze o rade :]

Poznajmy się bliżej. ;-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Macbeth
Posty: 5
Rejestracja: śr 12 lip, 2006
Lokalizacja: z psychiatryka

śr 12 lip, 2006

...pisanie takich tematow nie nalezy do latwych spraw...na imie mam Kamil...nigdy nie hodowalem mrówek i raczej nie bede :]...mam za soba tylko wielogodzinne obserwacje rudnicy ;)...na forum zawedrowalem, bo w te wakacje musze przeporwadzic pewne doswiadczenie na tej biednej mrowce...mam nadzieje, ze mi cos podpowiecie...ale o tym pozniej :]...poki co to witam :]
Ostatnio zmieniony pn 17 lip, 2006 przez Macbeth, łącznie zmieniany 1 raz.
Dominik
Posty: 376
Rejestracja: pt 26 sie, 2005
Lokalizacja: Gdynia

śr 12 lip, 2006

Witamy,
Pisz śmiało, mam nadzięję, że będziemy w stanie pomóc :wink:, ... zależy jeszcze jakie będę te "podejrzane ekperymenta" :wink:.
Messor sp., C. ligniperda, F. sanguinea, F. fusca, L. flavus, L. niger, Myrmica sp., T. caespitum, łączona: M. rubra + L. niger.
Awatar użytkownika
Macbeth
Posty: 5
Rejestracja: śr 12 lip, 2006
Lokalizacja: z psychiatryka

czw 13 lip, 2006

mam zamiar zbadac wplyw srodkow aromatycznych na zachowanie mrówek tyle, ze kompletnie nie wiem jak sie za to zabrac...od razu zaznacze, ze mam zamiar przepropwadzac to doswiadczenie na mrowisku rudnicy...myslalem o wywarze z piolunu i/lub z aksamitek...rosliny te maja charakter allelotropiczny ujemny...wiec powinny mrowki odstraszyc...czym je mozna przyciagnąc...moze miodem?...a jakie substancje aromatyczne moge wywolac jakies dzinwe i interesujace reakcje? :]
...jeśli mozesz...wypowiedz się [url=http://formicarium.pl/forum/viewtopic.php?p=2109#2109]tu[/url] :)
Awatar użytkownika
Johnbol
Posty: 138
Rejestracja: śr 19 paź, 2005
Lokalizacja: Warszawa

czw 13 lip, 2006

Witam!

Chyba najbardziej "znanym" zapachem, wywołującym reakcje (zdecydowanie negatywne) u mrówek, jest zapach mięty pieprzowej. Na pewno są i inne zapachy, na które mrówki są wrażliwe. Większość z nich pochodzi ze świata zwierzęcego, jednak i wśród roślin powinny się takowe zapachy znaleźć.

Gdy już przeprowadzisz eksperyment, to zachęcam do zamieszczenia jego wyników na forum.

Pozdrawiam!
FABRICATI DIEM, PVNC!
Dominik
Posty: 376
Rejestracja: pt 26 sie, 2005
Lokalizacja: Gdynia

czw 13 lip, 2006

Jeżeli mowa o rudnicy, to z pewnością od gniazda do drzewa z ich "trzodą" ciągnie się ich "autostrada". To jest dobre miejsca do wypróbowywania różnych środków (bezpiecznych dla ich życia) i badania zachowań mrówek. Nie musisz ich w żaden sposób przywabiać, a i porównanie do zachowania normalnego jest bardzo proste.
A tak na marginesie, pamiętaj, że gniazda rudnicy są pod ochroną.
Messor sp., C. ligniperda, F. sanguinea, F. fusca, L. flavus, L. niger, Myrmica sp., T. caespitum, łączona: M. rubra + L. niger.
Awatar użytkownika
Macbeth
Posty: 5
Rejestracja: śr 12 lip, 2006
Lokalizacja: z psychiatryka

czw 13 lip, 2006

Dominik pisze:Nie musisz ich w żaden sposób przywabiać, a i porównanie do zachowania normalnego jest bardzo proste.
mozliwe, ze wyrazilem sie nie precyzyjnie :] ... nie chodzilo mi o ich przywabianie i wtedy aplikowanie jakiej substancji, ale o to, ze reakcja na jakas substancje bedzie zbieranie sie mrówek dookola niej :P
...jeśli mozesz...wypowiedz się [url=http://formicarium.pl/forum/viewtopic.php?p=2109#2109]tu[/url] :)
Awatar użytkownika
Macbeth
Posty: 5
Rejestracja: śr 12 lip, 2006
Lokalizacja: z psychiatryka

pn 17 lip, 2006

...hmm...doszedlem do wniosku, ze skoro chce sprawdzac wplyw zapachu na ich zachowanie to nalezaloby ograniczyc im dostep do substancji...co nie jest takie latwe...ale postanowilem, ze bede stosowal rozne wywary [wywary z roznych roslin :] ] i w okolicach mrowisk umieszczal nasaczona odpowiednim wywarem watke...przy wysokiej temperaturze powietrza wywar powinien parowac, a zapach rozchodzic sie i dzialac :] ... jutro przeprowadze probe kontrolna z watka nasaczona woda...zeby sprawdzic jak mrowki zareaguja na watke :? ...
...jeśli mozesz...wypowiedz się [url=http://formicarium.pl/forum/viewtopic.php?p=2109#2109]tu[/url] :)
ODPOWIEDZ