Witam

Poznajmy się bliżej. ;-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
masterkr
Posty: 31
Rejestracja: ndz 24 kwie, 2011

czw 28 kwie, 2011

Witam wszystkich użytkowników i pasjonatów. Zakładałem już temat, a wypadałoby się uprzednio przywitać. Jestem z Dolnego Śląska. Moim głównym hobby jest robotyka amatorska i inne konstrukcie "elektroniczno-mechaniczne". Mrówki przykuwały moją uwagę od najmłodszych lat. Tak jak pisałem w innym temacie dla początkujących, potrafiłem godzinami nad nimi siedzieć i obserwować w ich naturalnym środowisku, czasami głowiąc się nad ich zachowaniem. Stwierdziłem niedawno, że nadszedł czas aby zagościły u mnie w pokoju. Wybór padł na jakiś gatunek egzotyczny. Najprawdopodobniej będzie to Messor barbarus. Choć gdzieś w umyśle siedzą wojownicze Pheidole pallidula. Ogólnie rzecz ujmując obserwacja tych małych stworzeń mnie uspokaja :D Liczę na forumowe wsparcie doświadczonych hodowców.

Pozdrawiam i życzę sukcesów w hodowli
Awatar użytkownika
Sott23
Posty: 220
Rejestracja: pt 16 maja, 2008
Lokalizacja: Kielce

czw 28 kwie, 2011

Dzem dobry, juz nadszedł w sumie letni okres wiec sam możesz sobie coś złapać oczywiście nie messory ale jako taki wstęp przed nimi cos innego może być :} :gitara: <ziew>
Obrazek
Zapraszam na blog o yerba mate: http://www.swiatyerby.pl
Awatar użytkownika
Schiffer
Posty: 170
Rejestracja: sob 24 kwie, 2010
Lokalizacja: Włocławek

czw 28 kwie, 2011

Witamy na forum :) Jeśli chcesz hodować, tak jak mówiłeś P.pallidula, to dam Ci ważną radę: szczelne formi :p jak kolonia się powiększy, to ze standardowego formi będą uciekać jak chcą i kiedy chcą. Natomiast faktycznie są waleczne i bardzo wdzięczne jako mrówki :)

Powodzenia
Moskuito
Awatar użytkownika
masterkr
Posty: 31
Rejestracja: ndz 24 kwie, 2011

czw 28 kwie, 2011

Wielkie dzięki za rady. Zapamiętam. P.pallidula uciekną ze standardowego... A jakie to dokładnie? Niestandardowe to z fosami i szczelną przykrywą?
Awatar użytkownika
Schiffer
Posty: 170
Rejestracja: sob 24 kwie, 2010
Lokalizacja: Włocławek

pt 29 kwie, 2011

Standardowe, to takie robione nie pod dokładne zamówienie kupującego, bo (przynajmniej na http://mrowkoyad.pl/ ) można projektować samemu i dawać do wykonania formikaria.
Poprzez standardowe miałem też na myśli uniwersalne, czyli dla gatunków różnej wielkości. ;]
Moskuito
Awatar użytkownika
masterkr
Posty: 31
Rejestracja: ndz 24 kwie, 2011

sob 30 kwie, 2011

Rozumiem. Póki co właśnie rozglądam się za formikariami, ale z braku czasu muszę zdać się na jakieś gotowe ze sklepu internetowego. Widzę, że kolega hoduje m.in. pallidule... Czyli formikarium z mrowkoyada np. http://mrowkoyad.pl/?83,pl_formiakrium-korkowe-30x20x10 nie nadawałoby się dla P.pallidula? Najlepiej byłoby zapytać sprzedawcę, co zrobiłem, czy szczelność jest wystarczająca. A gdyby była, to nadawałoby się dla nich taka konstrukcja?
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

sob 30 kwie, 2011

Co do Messora, to na allegro jest taki zestaw więc to formi będzie dobre: http://allegro.pl/formikarium-formicari ... 68824.html
Dla Pheidole wybrał bym coś z akrylu. Na przykład to: http://mrowkoyad.pl/?21,pl_formikarium-akrylowe-18x9
Na korku nie będą zbytnio dobrze widoczne. Poza tym to małe mrówki i jeżeli pokopią wgłąb korka to nie będziesz widział części kolonii.
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
masterkr
Posty: 31
Rejestracja: ndz 24 kwie, 2011

sob 30 kwie, 2011

Widziałem wcześniej i na allegro i na mrowkoyadzie. Jako początkujący boję się trochę tego korka ze względu na pleśń i nieumiejętne nawilżanie gniazda. A gdyby tak np. kupić formikarium akrylowe i włożyć do terrarium szklanego? Akryl posłużyłby za gniazdo w całości, a resztę miejsca terrarium zagospodarować jako arenę. To formikarium akrylowe na mrowkoyadzie ma system nawadniania w postaci "grzybka" chłonącego wodę i co za tym idzie utrzymuje wilgoć w gnieździe gdzie potrzeba, a inne komory pozostaną suche aby mrówki mogły tam znosić ziarna itp. Pytam o takie rozwiązanie dla Messor barbarus. Sprawdziłoby się?
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

sob 30 kwie, 2011

masterkr pisze:Widziałem wcześniej i na allegro i na mrowkoyadzie. Jako początkujący boję się trochę tego korka ze względu na pleśń i nieumiejętne nawilżanie gniazda.
A czego się to bać w pleśni? Korek to najlepszy materiał jeżeli chodzi o nawadnianie. Świetnie widać gradient i w dodatku nie chłonie cały wody jak to ma miejsce w przypadku małych gniazd z innych materiałów.
masterkr pisze:A gdyby tak np. kupić formikarium akrylowe i włożyć do terrarium szklanego? Akryl posłużyłby za gniazdo w całości, a resztę miejsca terrarium zagospodarować jako arenę.
Zamiast wkładać to gniazdo do środka radził bym wywiercić otwór w akwa, bądź zwrócić się z tym do szklarza i połączyć gniazdo z areną za pomocą wężyka 8mm.
masterkr pisze:To formikarium akrylowe na mrowkoyadzie ma system nawadniania w postaci "grzybka" chłonącego wodę i co za tym idzie utrzymuje wilgoć w gnieździe gdzie potrzeba, a inne komory pozostaną suche aby mrówki mogły tam znosić ziarna itp. Pytam o takie rozwiązanie dla Messor barbarus. Sprawdziłoby się?
Nawadnianie działa na zasadzie podsiąkania wody z pojemnika pod gniazdem. Gdybyś chciał dolać wody to musiał byś wyciągać gniazdo z akwarium - mało praktyczne. :|
Każda metoda nawadniania będzie dobra dla żniwiarek, o ile będzie zachowana różnica wilgotności w poszczególnych komorach, od bardzo wilgotnych do tych całkowicie suchych. :wink:
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Soran
Posty: 9
Rejestracja: ndz 29 maja, 2011
Lokalizacja: Białystok

ndz 29 maja, 2011

Witam życzę powodzenia w hodowli i pomyślnych łowów :)
ODPOWIEDZ