Cześć

Poznajmy się bliżej. ;-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
explay
Posty: 221
Rejestracja: pn 06 cze, 2011
Lokalizacja: Kraków/Olkusz

wt 07 cze, 2011

Hejka jestem Kuba pochodzę z okolic Krakowa za kilka dni będe posiadać mrówki Lasius flavus.
Manica rubida, Myrmica sp., Temnothorax sp., Formica cunicularia, Camponotus herculeanus, Lasius umbratus
Moje gg: 47293807
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

wt 07 cze, 2011

Witaj, za ok. miesiąc będą rójki Formica cinerea. Jest ich u ciebie sporo, więc może uda ci się coś złapać. To dobre mrówki na początek i są mniej statyczne od flavus.
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
slow
Posty: 51
Rejestracja: czw 10 mar, 2011
Lokalizacja: Gdynia

wt 07 cze, 2011

No Cześć 8) L. flavus, trochę mało ruchliwe te żółtki :mrgreen:
Awatar użytkownika
explay
Posty: 221
Rejestracja: pn 06 cze, 2011
Lokalizacja: Kraków/Olkusz

wt 07 cze, 2011

a czy flavusy tolerują Formica cinerea.Np na jednej arenie?
Manica rubida, Myrmica sp., Temnothorax sp., Formica cunicularia, Camponotus herculeanus, Lasius umbratus
Moje gg: 47293807
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

wt 07 cze, 2011

Nie. Formica cinerea jest agresywna i szybka. Podobno flavus potrafi być agresywny i napadać na inne mrówki w przypadku dużych kolonii w formikarium.
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
explay
Posty: 221
Rejestracja: pn 06 cze, 2011
Lokalizacja: Kraków/Olkusz

wt 07 cze, 2011

na początek hoduje podziemnice a później kartonówke bo podziemnica potrzebna do niej.
a poza tym podziemnice takie flegmatyczne a mogą być agresywne??
Edytuj posty a nie pisz jednego pod drugim.
Manica rubida, Myrmica sp., Temnothorax sp., Formica cunicularia, Camponotus herculeanus, Lasius umbratus
Moje gg: 47293807
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

wt 07 cze, 2011

Jeżeli chodzi ci o wspomniane wcześniej L. flavus to są one ekspansywne tylko w dużych koloniach w formikariach. Nie przydadzą się one również w żaden sposób do L. fuliginosus.
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
explay
Posty: 221
Rejestracja: pn 06 cze, 2011
Lokalizacja: Kraków/Olkusz

wt 07 cze, 2011

Z Wikipedii: Królowe tych mrówek zakładają kolonie poprzez czasowe pasożytnictwo na innym gatunku mrówek - mrówce podziemnicy (Lasius umbratus). Kartonówka żywi się roślinami.
fakt nie na podziemnicy zwyczajnej
Manica rubida, Myrmica sp., Temnothorax sp., Formica cunicularia, Camponotus herculeanus, Lasius umbratus
Moje gg: 47293807
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

wt 07 cze, 2011

explay pisze:Z Wikipedii: Królowe tych mrówek zakładają kolonie poprzez czasowe pasożytnictwo na innym gatunku mrówek - mrówce podziemnicy (Lasius umbratus). Kartonówka żywi się roślinami.
fakt nie na podziemnicy zwyczajnej
Co za bzdury - kartonówka roślinami?

Chodziło o podziemnicę cieniolubną. Nie od dzisiaj wiadomo, że polskie nazwy są z odwłoka wzięte, jeśli chodzi o systematykę. Podziemnica zwyczajna i podziemnica cieniolubna należą do dwóch zupełnie różnych podrodzajów: Lasius (Cautolasius) spp. i Lasius (Chthonolasius) spp.

A hodowlę kartonówki możesz sobie niestety wybić z zainteresowań, bo to się w domowej hodowli nie uda.
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
slow
Posty: 51
Rejestracja: czw 10 mar, 2011
Lokalizacja: Gdynia

wt 07 cze, 2011

Formik pisze: Podziemnica zwyczajna i podziemnica cieniolubna należą do dwóch zupełnie różnych podrodzajów: Lasius (Cautolasius) spp. i Lasius (Chthonolasius) spp.
Oo, nowych rzeczy się dowiaduję. Gdzie mogę bardziej zgłębić tą wiedzę?
patry090
Posty: 614
Rejestracja: ndz 25 kwie, 2010
Lokalizacja: łodzkie

wt 07 cze, 2011

slow pisze:
Formik pisze: Podziemnica zwyczajna i podziemnica cieniolubna należą do dwóch zupełnie różnych podrodzajów: Lasius (Cautolasius) spp. i Lasius (Chthonolasius) spp.
Oo, nowych rzeczy się dowiaduję. Gdzie mogę bardziej zgłębić tą wiedzę?
Jeśli chodzi o systematykę to poleciłbym klucz Czechowskiego. Prosty i na temat, klucz z krótkim opisem gatunków. Warto też przejrzeć The ants of Poland, a potem zagraniczne strony tematyczne :) Nazw polskich IMO nie ma sensu się uczyć, jak się coś zapamięta to można użyć w wypowiedziach jako synonim, ale nasze krajowe nazwy są mylne i nie wszystkie gatunki je posiadają więc nie można pominąć nazw łacińskich, które są uniwersalne :)
slow
Posty: 51
Rejestracja: czw 10 mar, 2011
Lokalizacja: Gdynia

wt 07 cze, 2011

Są w e-książkach? Zapodaj, jeżeli są 8)
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

śr 08 cze, 2011

patry090 pisze:Nazw polskich IMO nie ma sensu się uczyć, jak się coś zapamięta to można użyć w wypowiedziach jako synonim, ale nasze krajowe nazwy są mylne i nie wszystkie gatunki je posiadają więc nie można pominąć nazw łacińskich, które są uniwersalne :)
Nie powiedziałbym, że to nie ma sensu, ale podchodziłbym do tego z dystansem.
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

śr 08 cze, 2011

Formik pisze:
patry090 pisze:Nazw polskich IMO nie ma sensu się uczyć, jak się coś zapamięta to można użyć w wypowiedziach jako synonim, ale nasze krajowe nazwy są mylne i nie wszystkie gatunki je posiadają więc nie można pominąć nazw łacińskich, które są uniwersalne :)
Nie powiedziałbym, że to nie ma sensu, ale podchodziłbym do tego z dystansem.
Dlatego jak was proszę, piszcie posty po polsku a nazwy po łacińsku. :wink:
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
explay
Posty: 221
Rejestracja: pn 06 cze, 2011
Lokalizacja: Kraków/Olkusz

śr 08 cze, 2011

Jednak Wikipedia się myli :mrgreen:
Manica rubida, Myrmica sp., Temnothorax sp., Formica cunicularia, Camponotus herculeanus, Lasius umbratus
Moje gg: 47293807
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

śr 08 cze, 2011

explay pisze:Jednak Wikipedia się myli :mrgreen:
W jakiej kwestii?
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
Awatar użytkownika
explay
Posty: 221
Rejestracja: pn 06 cze, 2011
Lokalizacja: Kraków/Olkusz

śr 08 cze, 2011

Np: że kartonówki żywią się roślinami.
Manica rubida, Myrmica sp., Temnothorax sp., Formica cunicularia, Camponotus herculeanus, Lasius umbratus
Moje gg: 47293807
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

czw 09 cze, 2011

Przywitał. Może chodziło o korzystanie z miodników pozakwiatowych (rozpędziłem się napisałem też o ciełkach belta :-P )?
główny maruda
ODPOWIEDZ