Witam!

Poznajmy się bliżej. ;-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Carbrini
Posty: 64
Rejestracja: wt 31 sty, 2012

wt 31 sty, 2012

Witam,
mam na imię Mateusz, mieszkam we Włocławku i mam 14 lat. Moje hobby to elektronika i zwierzęta. Mrówkami interesuję się od niedawna, ale przeczytałem wiele artykułów i przygotowałem na wiosnę formikarium w pudełku na żywność.

Mam jeszcze pytanie. Czy talkocholem można smarować plastik i czy wtedy mrówy nie wejdą?
Moje mrówki:
Formica cunicularia
Messor barbarus
patry090
Posty: 614
Rejestracja: ndz 25 kwie, 2010
Lokalizacja: łodzkie

śr 01 lut, 2012

Carbrini pisze:Witam,
mam na imię Mateusz, mieszkam we Włocławku i mam 14 lat. Moje hobby to elektronika i zwierzęta. Mrówkami interesuję się od niedawna, ale przeczytałem wiele artykułów i przygotowałem na wiosnę formikarium w pudełku na żywność.

Mam jeszcze pytanie. Czy talkocholem można smarować plastik i czy wtedy mrówy nie wejdą?
TalkoHol :mack: Teoretycznie jak alkohol wyparuje, to mrówki nie przejdą. Często warstwa talku jest za gruba i pęka, co ułatwia mrówkom ucieczkę. W praktyce wiele gatunków mrówek ma gdzieś takie zabezpieczenie i łazi jak chce :D
Carbrini
Posty: 64
Rejestracja: wt 31 sty, 2012

śr 01 lut, 2012

Dziękuję. Byłem niepewny czy użyć talkocholu w moim formikarium z pudełka na żywność.
Moje mrówki:
Formica cunicularia
Messor barbarus
Zygi
Posty: 86
Rejestracja: śr 23 lis, 2011

śr 01 lut, 2012

Z tego co wiem to chcesz mięć L.niger. Niestety talkohol jest na nie nieskuteczny.
Carbrini
Posty: 64
Rejestracja: wt 31 sty, 2012

czw 02 lut, 2012

Zobaczymy. Bez testów nie dowiem się czy tak jest. Planuje kupić nigerki i rubry(chyba).
Moje mrówki:
Formica cunicularia
Messor barbarus
karol223
Posty: 98
Rejestracja: sob 04 kwie, 2009
Lokalizacja: Siedlce / Ujrzanów

pn 27 lut, 2012

Smar teflonowy (w spreyu) rządzi. Idź do jakiegoś sklepu z częściami samochodowymi a dostaniesz. Nie trzeba bawić się z nakładaniem tylko pryskasz wacik/ściereczkę,przecierasz i już.
Moje nigerki jeszcze nie sforsowały tego zabezpieczenia.
antwito
Posty: 248
Rejestracja: ndz 09 paź, 2011

pn 27 lut, 2012

karol223 pisze:Smar teflonowy (w spreyu) rządzi. Idź do jakiegoś sklepu z częściami samochodowymi a dostaniesz. Nie trzeba bawić się z nakładaniem tylko pryskasz wacik/ściereczkę,przecierasz i już.
Moje nigerki jeszcze nie sforsowały tego zabezpieczenia.
Tylko, czy to nie szkodzi...
Dziennik moich gmachówek: viewtopic.php?f=38&t=5376
karol223
Posty: 98
Rejestracja: sob 04 kwie, 2009
Lokalizacja: Siedlce / Ujrzanów

wt 28 lut, 2012

antwito pisze:Tylko, czy to nie szkodzi...
Nie mam za dużo nigerek w formi a mało patrolują arenę to nie mam pojęcia na ten temat,ale po kilku tygodniach od użycia i wielu upadkach zaprzestały włażenia na ścianki i prób ucieczki, łażą głównie do karmidełka i na wysypisko w róg areny
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

wt 28 lut, 2012

antwito pisze:
karol223 pisze:Smar teflonowy (w spreyu) rządzi. Idź do jakiegoś sklepu z częściami samochodowymi a dostaniesz. Nie trzeba bawić się z nakładaniem tylko pryskasz wacik/ściereczkę,przecierasz i już.
Moje nigerki jeszcze nie sforsowały tego zabezpieczenia.
Tylko, czy to nie szkodzi...
Nie szkodzi.
Ogólnie teflon to nie najlepsze zabezpieczenie bo z czasem pojawiają się mikro pęknięcia w strukturze powłoki i mrówki są w stanie się po nich poruszać. Powtarzam tylko to co zasłyszane, bo sam nigdy go nie stosowałem.
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
karol223
Posty: 98
Rejestracja: sob 04 kwie, 2009
Lokalizacja: Siedlce / Ujrzanów

wt 28 lut, 2012

W moim formi wyglada to na tłustą smugę na szybie, może i pęka, ale nie widzę problemu w ponownym "przetarciu" smarem co miesiąc/dwa. Sam nie pamiętam kiedy ostatnio nakładałem znowu, poprawiam dopiero jak widzę że jakaś robotnica chodzi po krawędzi formi ewentualnie biurku :mrgreen:
ODPOWIEDZ