Czołem, może ja już za stary jestem na mrówki :)

Poznajmy się bliżej. ;-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

pattom
Posty: 10
Rejestracja: sob 23 mar, 2013
Lokalizacja: Wrocław

sob 23 mar, 2013

Czołem,

mam na imię Paweł i dzięki mojej córce, która powiedziała
- Tato czy my możemy mieć mrówki w akwarium ?

zacząłem się tym interesować.

Na razie pogłębiam więdzę :) Rozglądam się za formikarium i czytam o zachowaniach i hodowli poszczególnych gatunków.
Na dzień dzisiejszy podoba mi się Pheidole pallidula.
Chyba, że znajdę gatunek agresywny, aktywny z wyraźną kastą żołnierzy, którego nie trzeba zimować :) (żona mnie zabije jak jej wstawię mrówki do lodówki).
Paweł
patry090
Posty: 614
Rejestracja: ndz 25 kwie, 2010
Lokalizacja: łodzkie

sob 23 mar, 2013

Aktywny, w miarę agresywny, szybko się mnożący i nie wymagający zimowania jest Messor barbarus. Nie jest też drogi, a polimorfizm jest świetnie widoczny.
pattom
Posty: 10
Rejestracja: sob 23 mar, 2013
Lokalizacja: Wrocław

sob 23 mar, 2013

patry090 pisze:Aktywny, w miarę agresywny, szybko się mnożący i nie wymagający zimowania jest Messor barbarus. Nie jest też drogi, a polimorfizm jest świetnie widoczny.
Też nad tym gatunkiem myślę :-) ale czy aby nie potrzebują zimowania?
Dużo muszę się dowiedzieć, np. jakie formikarium jest dla nich odpowiednie.
Czy takie z lekko zmodyfikowanym ułożeniem komór będzie dobre ?
Paweł
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

sob 23 mar, 2013

Witaj na forum :)
na pewno nie za stary - na hobby można być co najwyżej za młodym :D

powodzenia ze znalezieniem gatunku i szczęścia w hodowli
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
lukaszb12999
Posty: 143
Rejestracja: pt 14 wrz, 2012

sob 23 mar, 2013

pattom Ja mam Camponotus barbaricus .Kasty posiadają 3,mianowicie Minor, media, major.Jednak trzeba mieć do nich cierpliwość ponieważ ja je posiadam 6-7 miesięcy i dopiero się "oswoiły" i są przekonane do powiększenia hodowli.
Jeżeli ci chodzi o agresywne to nie ma potrzeby raczej,bo chyba nie chcesz dawać im przeciwników do walczenia? :wtf:
Strona do sklepu z takimi:http://mrowkoyad.pl/?99,pl_camponotus-barbaricus
pattom
Posty: 10
Rejestracja: sob 23 mar, 2013
Lokalizacja: Wrocław

sob 23 mar, 2013

lukaszb12999 pisze: Jeżeli ci chodzi o agresywne to nie ma potrzeby raczej,bo chyba nie chcesz dawać im przeciwników do walczenia? :wtf:
oj, nie, nie chodzi mi o aktywność i żołnierzy głównie :-)
Paweł
Awatar użytkownika
Revan
Posty: 305
Rejestracja: śr 02 maja, 2012
Lokalizacja: Zewnętrzne Rubieże

sob 23 mar, 2013

Śmiało bierz Phediole. Jedyna ich wada, to że są bardzo małe. Przydałoby się te kilka mm więcej. Niekiedy oczy bolą od wpatrywania się w nie. Jak do mnie przyszły po raz pierwszy, to nie podejrzewałem, że mrówki mogą być tak małych rozmiarów. :D Oczywiście jest to osobiste odczucie. Gniazdo przydałoby się poziome, a nie pionowe. Jeśli chodzi o aktywność... Czasem kilka robotnic coś robi - głównie szukają wyjścia z formicarium. Reszta kolonii zawsze siedzi nieruchomo w gnieździe i się wygrzewa. Oczywiście kiedy nie walczą z karmówką.
Pheidole megacephala
Atta sexdens
Pheidole pallidula
pattom
Posty: 10
Rejestracja: sob 23 mar, 2013
Lokalizacja: Wrocław

sob 23 mar, 2013

...i pewnie w takim formikarium jak powyżej dałem link, Pheidole Pallidula będzie można trzymać znacznie dłużej niż Messor Barbarus ze względy na rozmiary mrówek ? (Chyba, że się mylę bardzo?)

:)
Paweł
patry090
Posty: 614
Rejestracja: ndz 25 kwie, 2010
Lokalizacja: łodzkie

sob 23 mar, 2013

Messor, jest aktywny i nie musi mieć aż tak szczelnego gniazda jak Pheidole. To formikarium z twojego linku kompletnie nie nadaje się dla Pheidole.
Awatar użytkownika
Revan
Posty: 305
Rejestracja: śr 02 maja, 2012
Lokalizacja: Zewnętrzne Rubieże

sob 23 mar, 2013

Tak jak mówi patry090 na pewno nie to gniazdo. Po pierwsze Pheidole najlepiej trzymać w gnieździe poziomym, a co najważniejsze musi być bardzo szczelne, co uzyskasz raczej tylko przez klejenie wszystkiego silikonem. W tym gnieździe, które podajesz mrówki powchodzą pomiędzy szybę, a bloczek komórkowy i tam pozdychają. Pozapychają sobą każdą szczelinę.
Pheidole megacephala
Atta sexdens
Pheidole pallidula
pattom
Posty: 10
Rejestracja: sob 23 mar, 2013
Lokalizacja: Wrocław

ndz 24 mar, 2013

Okej, dzięki za uwagi i rady.

Może jeszcze dopytam tutaj.

Czy jest gatunek mrówek, których nie trzeba zimować a formikarium w linku - takie - wymary 24x12x17 cm - będzie dla nich docelowe i odpowiednie? Precyzyjniej dopytam, na jak długo starczy takie formikarium dla Messor Barbarus?
Po prostu większego nie mam gdzie postawić :)
Paweł
Awatar użytkownika
gn
Posty: 872
Rejestracja: sob 06 maja, 2006
Lokalizacja: Dobrogoszcz
Kontakt:

ndz 24 mar, 2013

Polecam na początek "zwykłe mrówki czerwone" pobrane z natury. Będą wojownicze i zdolne do ujeżdżania owadów, którymi oprócz miodu można je karmić. Do pobrania trzeba użyć "śmiecić" podrzucanych na brzegu lasu. Np pod starymi deskami można utrafić na koczujące czerwone wojowniczki. Tu przykłady: http://formicopedia.org/zagadki/
http://formicopedia.org
Awatar użytkownika
MarWa
Posty: 50
Rejestracja: pn 14 sty, 2013
Kontakt:

ndz 24 mar, 2013

A zaszaleję i wypowiem się jako od ponad trzech lat szczęśliwa właścicielka M. barbarus.

Tym bardziej, że aktualnie moja kolonia ma identyczne formikarium z ytonga, od tego samego 'producenta'. Bardzo sobie chwalę. Bazując na własnym doświadczeniu z tym gatunkiem stwierdzam, że konkretnie to formi wystarczyło mojej kolonii na 2,5 roku. Oczywiście zastosowanie ma tu zasada 'im wyższa temperatura, tym szybszy rozwój kolonii'.

Przy okazji polecam oszczędnie nawadniać to formi (Messory nie przeżyją w zbyt wilgotnych warunkach), a mrówki wprowadzić w składzie królowa oraz co najmniej kilkanaście robotnic. Na arenie przy wejściu, z którego korzystają mrówki, postawić probówkę 'pierwszy krok' na wszelki wypadek (jako rezerwuar wody).

Powodzenia :>
Camponotus herculeanus
Crematogaster scutellaris
Lasius umbratus

P. pallidula, M. barbarus, L. niger, L. flavus, L. brunneus, L. emarginatus, L. fuliginosus, M. rubra, M. microrubra, M. ruginodis, F. fusca, F. cinerea, F. rufibarbis, T. caespitum
pattom
Posty: 10
Rejestracja: sob 23 mar, 2013
Lokalizacja: Wrocław

pn 25 mar, 2013

MarWa masz może swówj dziennik gdzie piszesz o M. barbarus?
Chętnie si dowiem o odpowiednim nawilżaniu takiego formikarium i o innych sprawach związanych z hodowlą.
Paweł
Awatar użytkownika
MarWa
Posty: 50
Rejestracja: pn 14 sty, 2013
Kontakt:

pn 25 mar, 2013

Niestety-stety nie prowadzę dzienników, jednak służę swoją wiedzą (jakkolwiek niedoskonała by ona nie była - wystarcza, aby moja kolonia M. barbarus rozwijała się prawidłowo :) na PW, drogą mejlową (m.wachulka@o2.pl) lub GG - 9454072 :>

Dodam jeszcze, że moim skromnym zdaniem wybór M. barbarus na pierwsze mrówki jest rewelacyjnie trafny - ja zaczęłam właśnie od nich. Bezproblemowe, niewymagające zimowania, maksymalnie aktywne i bardzo efektowne (kasty).

Pozdrawiam :>
Camponotus herculeanus
Crematogaster scutellaris
Lasius umbratus

P. pallidula, M. barbarus, L. niger, L. flavus, L. brunneus, L. emarginatus, L. fuliginosus, M. rubra, M. microrubra, M. ruginodis, F. fusca, F. cinerea, F. rufibarbis, T. caespitum
Tarty
Posty: 62
Rejestracja: sob 02 mar, 2013

pn 25 mar, 2013

.. i te nasiona. Te mrówki są tak słabe, że w toku ewolucji nie mogąc wyrwać pożywienia z odnóży innych gatunków, postanowiły konsumować nasiona.. ojaglupek:
Batman je mięso! :batman:
patry090
Posty: 614
Rejestracja: ndz 25 kwie, 2010
Lokalizacja: łodzkie

pn 25 mar, 2013

Tarty pisze:.. i te nasiona. Te mrówki są tak słabe, że w toku ewolucji nie mogąc wyrwać pożywienia z odnóży innych gatunków, postanowiły konsumować nasiona.. ojaglupek:
Batman je mięso! :batman:
Hm... Właśnie spożywanie innego pokarmu niż mięso jest wynikiem ewolucji. Prymitywne mrówki i ich przodkowie jedli tylko drobne stawonogi. Pomijam fakt, że Messor białko zwierzęce też chętnie jedzą i jest dla nich bardzo ważne.
Awatar użytkownika
Revan
Posty: 305
Rejestracja: śr 02 maja, 2012
Lokalizacja: Zewnętrzne Rubieże

wt 26 mar, 2013

A ja dodam, że Messory bardzo dobrze sobie radzą w wyrywaniu pokarmu innym mrówkom. :) Ponadto samo zarządzanie nasionami żeby nic nie zamokło, nie wyrosło, etc. zasługuje na uznanie.
Pheidole megacephala
Atta sexdens
Pheidole pallidula
pattom
Posty: 10
Rejestracja: sob 23 mar, 2013
Lokalizacja: Wrocław

wt 26 mar, 2013

Bardzo dziękuje za rady :-)

Dzisiaj udało mi się kupić książkę:
Bert Holldobler, Edward O. Wilson
Podróż w krainę mrówek. Dzieje badań naukowych

Mam nadzieję, że pomoże mi i Marysi (moja córka) zgłębiać świat mrówek :)

Ostateczny wybór padł faktycznie na Messor barbarus. Za kilka dni zamawiam formikarium no i oczywiście lokatorów :). Jeśli ktoś ma na sprzedaż Messor barbarus (królową + robotnice) to będę wdzięczny za informacje.

:)
Paweł
Awatar użytkownika
raste
Posty: 67
Rejestracja: śr 08 sie, 2012

wt 26 mar, 2013

pattom pisze:Bardzo dziękuje za rady :-)

Dzisiaj udało mi się kupić książkę:
Bert Holldobler, Edward O. Wilson
Podróż w krainę mrówek. Dzieje badań naukowych

:)
Hej, też jakiś czas temu na to polowałem, możesz powiedzieć gdzie udało Ci się ją kupić i za ile? Bo mi koszt 130zł trochę nie odpowiadał, chociaż teraz na allegro widzę za 90zł już z przesyłką, to już nieco bardziej kusząca cena :)
L.niger
L.flavus
F.cunicularia
F.cinerea
Formica fusca
C.ligniperdus
M.barbarus
pattom
Posty: 10
Rejestracja: sob 23 mar, 2013
Lokalizacja: Wrocław

wt 26 mar, 2013

raste pisze:
pattom pisze:Bardzo dziękuje za rady :-)

Dzisiaj udało mi się kupić książkę:
Bert Holldobler, Edward O. Wilson
Podróż w krainę mrówek. Dzieje badań naukowych

:)
Hej, też jakiś czas temu na to polowałem, możesz powiedzieć gdzie udało Ci się ją kupić i za ile? Bo mi koszt 130zł trochę nie odpowiadał, chociaż teraz na allegro widzę za 90zł już z przesyłką, to już nieco bardziej kusząca cena :)

Kupiłem na allegro za 108 z przesyłką, jak pisze sprzedawca książka jest nowa.
Paweł
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

wt 26 mar, 2013

nieźle, nówka funka :D można kupić ostatnio na allegro nawet za 70 zł (bez przesyłki)
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
pattom
Posty: 10
Rejestracja: sob 23 mar, 2013
Lokalizacja: Wrocław

wt 26 mar, 2013

geb88 pisze:nieźle, nówka funka :D można kupić ostatnio na allegro nawet za 70 zł (bez przesyłki)
:-)


geb88--> dzięki za PW i informacje. Ktoś wie dlaczego nie mam możliwości pisanie PW ?
Paweł
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

wt 26 mar, 2013

jeszcze masz za mało postów :)
Cała przyjemność po mojej stronie móc pomóc ;)
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
ODPOWIEDZ