Królowa do identyfikacji: czy to Formica cunicularia?

Masz problem z rozpoznaniem gatunku mrówek? Zrób zdjęcie, pokaż, opisz - podpowiemy. :)

Moderatorzy: Moderatorzy, mod

Perpetua

wt 18 cze, 2019

Cześć, od niespełna dwóch dni mam królową, już zaczęła skałdać jaja. Schwytana po południu, na nasłonecznionej niskiej trawie, w okolicy drzew. Mierzy ok. 10mm. Przez ściankę strzykawki może nie widać, ale jest czarna z czerwono-brunatnymi odnóżami. Lepszych zdjęć nie zrobię, bo jest nerwowa, kiedy wyciągam strzykawkę z ciemni. Czy to formica cunicularia?
Załączniki
Krolowa.17.06.jpg
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Kontakt:

wt 18 cze, 2019

Witam.
Perpetua pisze:
wt 18 cze, 2019
Lepszych zdjęć nie zrobię,
Spójrz sama na te zdjęcie i powiedz co widać po za faktem że:
Perpetua pisze:
wt 18 cze, 2019
jest czarna z czerwono-brunatnymi odnóżami.
Z takiego zdjęcia nikt nie rozpozna.
Pozdrawiam
Perpetua

wt 18 cze, 2019

Ok, dzięki; trudno mi ocenić, czy ktoś potrafi to rozpoznać z takiego zdjęcia (ja nie potrafię, bo nie mam wielkiego doświadczenia). Cóż, na razie innych zdjęć nie zrobię; jak będzie odpowiedni czas, to przeprowadzę do probówki, zrobię lepsze zdjęcia i wrzucę. Nie było szans zrobić zdjęć, kiedy była jeszcze poza strzykawką, bo bardzo zwinna i zdeterminowana do ucieczki była, skubana ;)
Jednak bardzo mi pasuje do Fromica cunicularia, choć z tym gatunkiem nie mam doświadczeń.
Dziękuję i pozdrawiam
Krzyswaw

wt 18 cze, 2019

Na 99% to formicą cunicularia
Perpetua

śr 19 cze, 2019

Wszystkie znaki na niebie i ziemi zdają się potwierdzać, że to Formica cunicularia.
Dziękuję za pomoc i pozdrawiam. Ciąg dalszy nastąpi ;)
ODPOWIEDZ