Pomoc w dokładnej identyfikacji.

Masz problem z rozpoznaniem gatunku mrówek? Zrób zdjęcie, pokaż, opisz - podpowiemy. :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Formic234
Posty: 3
Rejestracja: ndz 15 maja, 2022

ndz 15 maja, 2022

Witam wszystkich :D Pierwszy post na tym forum z nowego konta, wiele lat temu jeszcze często tu zaglądałem na starym prof do momentu jego ,,wygaśnięcia"? Nie wiem o co chodziło ale zalogowanie się czy dostęp do forum był niemożliwy. Może tylko u mnie był ten problem ale mniejsza z tym :mrgreen:
Dwa dni temu na drodze znalazłem królową Formica, jednak moją uwagę przykuło niespotykane wcześniej ubarwienie. Widziałem już w tym roku skrzydlate królowe F.rufa/F.polyctena o pięknym czerwonym wybarwieniu, ale ta była smoliście czarna. Na pierwszy rzut oka Formica fusca ale to jeszcze nie pora. Krótki zaokrąglony odwłok (typowy dla pasożytniczych), tułów, odnóża i głowa ciemne jak odwłok. Jednak pomostek, łuska pomostka i tylna część tułowia (zatułów przy łączeniu z pomostkiem) są pomarańczowo-czerwone. Co właśnie przyciągnęło moją uwagę :lol: Czerwonawy jest również spód głowy i spód przedtułowia (tuż przy łączeniu z głową). Ciężko uchwycić te szczegóły na zdjęciu więc myślę że dokładny opis będzie pomocny. Zarzucam do tego zdjęcia i czekam na opinię doświadczonych.
Załączniki
mr4.jpg
mr 3.jpg
mr 2.jpg
mr 1.jpg
Tlaloc
Posty: 464
Rejestracja: wt 20 sie, 2019

ndz 15 maja, 2022

Teoretycznie można znaleźć teraz wędrujące królowe F. fusca z zeszłorocznej rójki
W zeszłym roku znalazłem jedną pod koniec kwietnia

Nie wiem tylko czy kolorystycznie pasuje bo mówisz że ma też trochę czerwonego a F. fusca jest raczej "smolisto / odblaskowo" czarna
W niebie:
Lasius niger
Lasius flavus
Chthonolasius sp.
Formica cinerea
Myrmica spp.
Leptothorax acervorum

U mnie:
Formica fusca
Crematogaster scutellaris
Camponotus nicobarensis
Camponotus japonicus
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

pn 16 maja, 2022

Formic234 pisze: ndz 15 maja, 2022 Witam wszystkich :D Pierwszy post na tym forum z nowego konta, wiele lat temu jeszcze często tu zaglądałem na starym profilu do momentu jego ,,wygaśnięcia"? Nie wiem, o co chodziło, ale zalogowanie się czy dostęp do forum był niemożliwy. Może tylko u mnie był ten problem, ale mniejsza z tym :mrgreen:
Nikt nie zgłaszał takiego problemu — podeślij na PW. Stare konto login mail możemy sprawdzić i aktywować ponownie je.
Formic234 pisze: ndz 15 maja, 2022 Dwa dni temu na drodze znalazłem królową Formica, jednak moją uwagę przykuło niespotykane wcześniej ubarwienie. Widziałem już w tym roku skrzydlate królowe F.rufa/F.polyctena o pięknym czerwonym wybarwieniu, ale ta była smoliście czarna. Na pierwszy rzut oka Formica fusca ale to jeszcze nie pora. Krótki zaokrąglony odwłok (typowy dla pasożytniczych), tułów, odnóża i głowa ciemne jak odwłok. Jednak pomostek, łuska pomostka i tylna część tułowia (zatułów przy łączeniu z pomostkiem) są pomarańczowo-czerwone. Co właśnie przyciągnęło moją uwagę :lol: Czerwonawy jest również spód głowy i spód przedtułowia (tuż przy łączeniu z głową). Ciężko uchwycić te szczegóły na zdjęciu więc myślę że dokładny opis będzie pomocny. Zarzucam do tego zdjęcia i czekam na opinię doświadczonych.
na zdjęciach ciężko dostrzec jakiś czerwony kolor ;) Jaki rejon, choć przybliżony gdzie ją złapałeś
Formic234
Posty: 3
Rejestracja: ndz 15 maja, 2022

śr 18 maja, 2022

Cześć, sorki za dłuższą nieobecność. Też właśnie mam przeczucie że to mrówka z grupy kopcówek. Pozostaje tylko kwestia dokładnej identyfikacji ale mam przynajmniej zwężony krąg googlowania. Dzięki za pomoc :D , odezwę się jeszcze jak będę mieć jakieś sugestie. Niestety lepszego zdjęcia nie dam rady zrobić, Huawei 48MP i tryb macro jedyne co mam :| . Mieszkam w okolicach powiatu Grajewskiego, znalazłem ją na terenie polno-leśnym przy zabudowaniu. Zakładając że to pasożyt (kopcówka) można podać dla królowej poczwarki F. cinerea? Mam sporą kolonię z zapasem potomstwa. Z tego co wiem są pod ochroną ale do momentu pierwszych robotnic można przeprowadzić obserwacje :p Matka z potomstwem ma chyba dużo większe szanse na przetrwanie w dzikim środowisku :?: Co o tym myślicie?
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

śr 18 maja, 2022

Formic234 pisze: śr 18 maja, 2022 Co o tym myślicie?
Myślę że nie powinieneś jej nawet przetrzymywać tak długo, a co dopiero hodować :? Do tego potrzebne są stosowne zezwolenia. W tym filmie autor trochę wyjaśnia.
Gatunki pod ochroną
Tak więc póki co ją wypuść grzecznie...
Formic234
Posty: 3
Rejestracja: ndz 15 maja, 2022

śr 18 maja, 2022

Ok rozumiem. Królowa trzyma się dobrze, dałem jej trochę wody z miodem wiec powinna mieć energię na spacer😅 Dzisiaj pod wieczór ją wypuszczę. Dzięki za link, przyda się 😁
Camponotus
Posty: 10
Rejestracja: ndz 12 sie, 2018

czw 07 lip, 2022

Wędrujące królowe F. fusca wiosną nie pochodzą z zeszłorocznej rójki, tylko to są wywalone ze swojego gniazda czerwiące królowe na skutek wojny fermionowej wywołanej przez próbujące się dostać do gniazda królowe F. rufa ;)
ODPOWIEDZ