Jak napisać dobrego posta w tym dziale- słów kilka

Masz problem z rozpoznaniem gatunku mrówek? Zrób zdjęcie, pokaż, opisz - podpowiemy. :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

śr 12 maja, 2010

Powodem stworzenia tego tematu było kilka moich dzisiejszych przemyśleń.. Ale co tam, nie o to tu chodzi ;)

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Oto prosta mapa mrówczego ciałka <po polskiemu>:
http://formicopedia.org/mrowki/Plik:Mor ... rmica1.jpg
http://formicopedia.org/mrowki/Plik:Mor ... rmica2.jpg

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Na co zwracać uwagę i o czym warto nadmienić pisząc posta o pomoc w tym dziale (to co widzicie- w miarę możliwości rzecz jasna):

A) Podstawy:

1) Wielkość (nawet na oko, ale! na ogół człowiek ma skłonność do wyolbrzymiania lub pomniejszania danych rozmiarów, jak możesz - zmierz!)
2) Kształt głowy (trapez, wklęśnięcie potylicy, obła, z "rzeźbieniem" powierzchni czy bez, owal w przekroju/od boku etc. )
3) Budowa tułowia (widać 2 pary "plamek" -królowa ;) po bokach lub nie -robotnica)
4) Ilość części pomostka/stylika/petiole (2 lub 1)
5) Wygląd odwłoka (pełny i wypukły, aż widać rozstępy między tergitami, czy mizerny skurczony - u królowych rójkowych najczęściej po tym można określić charakter zakładania kolonii- pojedynczo/klasztornie, czy też przez wykorzystanie innej kolonii; także może oznaczać zapotrzebowanie na pokarm )
6) Ubarwienie (jak się da: czerwony tu , czarny tam; brązowy, pomarańczowy, żółty itp )

B) Szczegółowo:

1) Kształt kolców pozatułowia i odległość między nimi (dotyczy mniejszych gatunków z podwójnym stylikiem, tj. Myrmice itp)
2) Wygląd nadustka (np. z włoskami/bez)
3) Owłosienie (brak, kilka włosków, owłosiona, itp)
4) Wyświecenie ( "błyszczy" się lub jest matowa, porównaj na przykład zdjęcia Lasius Fuliginosus i Lasius niger)

C) Bardzo szczegółowo: <bez "uzbrojonego oka" ani rusz i dotyczy głównie maluchów>

1) Kształt trzonka czółka
2) Ilość części biczyka
3) Wyrostki/kolce na pomotsku (i pod i na)
4) Wygląd "grzebienia" na ostrodze (ilość ząbków)
5) Urzeźbienie ciała/głowy
6) i więcej na razie ważnych rzeczy nie przychodzi mi do głowy



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
A na dodatek łatwy klucz do określania gatunków na podstawie robotnic (prosty, łatwy i przyjemny:) :)
http://www.stowcip.webd.pl/mrowki_przewodnik/s14.htm

Poza tym polecam <musowo :P > zapoznanie się z BMW!
http://formicopedia.org/mrowki/Kategoria:Start


Temat otwarty, jednak proszę nie komentować <to moje subiektywne Tipy>, a jedynie dodawać kolejne punkty, co komu ważnego na myśl przyjdzie :)
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Awatar użytkownika
MAck
Posty: 573
Rejestracja: śr 12 paź, 2005
Lokalizacja: Warszawa

śr 12 maja, 2010

Mało wyraźne te grafiki (niefortunny kolor wskaźników), ponadto wydaje mi się, że źle został oznaczony lub niedokładnie nadustek, potylica, stopa, krętacz.

A co do pisania postów, które gwarantować będą uzyskanie jak najtrafniejszej identyfikacji, to warto dodać też zdjęcie napotkanej mrówki ;)
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

śr 12 maja, 2010

Dodaj jeszcze
- stosunek długości tułowia do odwłoka
- szerokość głowy względem tułowia

To się często przydaje.
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

czw 20 maja, 2010

MAck chyba krętarz a nie krętacz :mrgreen:
główny maruda
Awatar użytkownika
MAck
Posty: 573
Rejestracja: śr 12 paź, 2005
Lokalizacja: Warszawa

czw 20 maja, 2010

Drwal pisze:MAck chyba krętarz a nie krętacz :mrgreen:
Oczywiście miał być krętarz ;) ale krętacz też fajnie brzmi :P w każdym razie na pewno nie tak jak jest teraz (krętaż) i wydaje mi się, że powinien być precyzyjniej oznaczony na grafice.
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

czw 20 maja, 2010

jest dobrze oznaczony. Ja bym się bardziej przyczepił do braku podziału stopy i biczyka. Zresztą kawał dobrej i bardzo potrzebnej roboty :-)
główny maruda
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

pn 24 maja, 2010

omg.. do ściany pukać, a czytać dalej nie będą potrafili... MAck, masz możliwość dania lepszych grafik, nie zaprzeczysz.. Drwal, dodaj. Zbędne gadanie, zamiast samemu zrobić, a ja swoje usunę, wybaczcie nie mam czasu szukać dokładnych grafik, zaglądam chwilowo :)
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Awatar użytkownika
MAck
Posty: 573
Rejestracja: śr 12 paź, 2005
Lokalizacja: Warszawa

pn 24 maja, 2010

geb88 pisze:omg.. do ściany pukać, a czytać dalej nie będą potrafili... MAck, masz możliwość dania lepszych grafik, nie zaprzeczysz.. Drwal, dodaj. Zbędne gadanie, zamiast samemu zrobić, a ja swoje usunę, wybaczcie nie mam czasu szukać dokładnych grafik, zaglądam chwilowo :)
U mnie jest problematycznie z kwestią głębi ostrości... przez co zawsze coś co powinno być widoczne nie jest :/ natomiast są 2 fajne, gotowe rozwiązania:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Mr%C3%B3wkowate
a drugie to grafiki zaprezentowane w kluczu do oznaczania mrów - można by je również wykorzystać.
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

pn 24 maja, 2010

o! Link i tyle by wystarczyło :D Teraz jest tu lekkie zamieszanie, ale ogarniemy. MAck, to jeśli możesz daj kilka zdj :) dobrze by było pokazać na w miarę żywym okazie, co i gdzie,i jak :)
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Awatar użytkownika
MAck
Posty: 573
Rejestracja: śr 12 paź, 2005
Lokalizacja: Warszawa

pn 24 maja, 2010

geb88 pisze:MAck, to jeśli możesz daj kilka zdj :) dobrze by było pokazać na w miarę żywym okazie, co i gdzie,i jak :)
Poszukam ale będzie trzeba to rozpisać na większej ilości zdjęć (ze względu na ograniczenia wynikające z głębi ostrości) tj 1 ujęcie na czułek, 1 na głowę, 1 na nogę i najgorzej będzie z resztą ciała bo ta często zasłaniana jest przez nóżki.
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

pn 24 maja, 2010

to ja mogę opisać jak dostane zdjęcia :-). W podanym linku na wiki jest błąd. Zaliczyli do tułowia pierwszy segment odwłoka. Co prawda w opisie jest napisane że propedeum to segment odwłoka ale to nie wynika z grafiki.
główny maruda
ODPOWIEDZ