Oferujemy Usługi Detektywistyczne na każdą kieszeń!

Masz problem z rozpoznaniem gatunku mrówek? Zrób zdjęcie, pokaż, opisz - podpowiemy. :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Awatar użytkownika
Johnbol
Posty: 138
Rejestracja: śr 19 paź, 2005
Lokalizacja: Warszawa

ndz 30 lip, 2006

Witam!

Mam przyjemność zainaugurować nowy dział na Forum: Dział detektywistyczny!

Zapewne domyślacie się, do czego ten dział służy, jednak pozwolę sobie pokrótce wyjaśnić.

W poniższym dziale będziecie (mam nadzieję) zamieszczać posty z pytaniami o identyfikację znalezionych, lub zaobserwowanych przez Was mrówek.

Aby ułatwić pracę naszym forumowym "Detektywom", proszę Was o to, by informacje przez Was zamieszczane były możliwie jak najpełniejsze. Oznacza to ni mniej, ni więcej, a tyle, żeby w miarę możliwości w postach pojawiały się informacje o:

- budowie (choćby rozmiar),
- wyglądzie zewnętrznym (np. kolorystyka),
- zachowaniu,
- porze oraz miejscu obserwacji (bądź schwytania) danej mrówy i inne.


Dzięki tym wiadomościom być może uda się w dużym przybliżeniu określić opisywany przez Was gatunek i tym samym ulżyć Waszej ciekawości (ku, mam nadzieję, Waszemu zadowoleniu)!

Chciałbym również wystosować mały apel do "Detektywów": każda pomoc i uwaga będą mile widziane. Jeśli podany opis coś Wam mówi - śmiało dorzućcie swoje własne przemyślenia do posta!

Pozdrawiam i życzę wielu rozpoznanych gatunków!
FABRICATI DIEM, PVNC!
Rosomak
Posty: 71
Rejestracja: śr 10 cze, 2009

pt 12 cze, 2009

Klucz identyfikacji myrmekofauny leśnej

Treść zawarta w powyższym linku jest warta przyklejenia w widocznym miejscu.

Początkujących (takich jak ja), zachęcam do wytrwałości i niezrażania się w przypadku braku umiejętności rozróżnienia poszczególnych cech - poszczególne gatunki można wykluczyć np. na podstawie obszaru występowania, barwy czy typu mrowiska, a gdy ręce już zupełnie opadną a wymęczone oczy zaczną widzieć nieistniejące włoski poprostu zapytać :)

Dodam od siebie że prostą metodą określenia obecności włosków lub ich braku jest umieszczenie klasyfikowanych mrówek w próbówce z lekko opylonymi ściankami. Mrówki gładkie się nie ubrudzą

Z wyrazami szacunku, Rosomak
Awatar użytkownika
Miniu
Posty: 709
Rejestracja: pt 08 cze, 2007
Lokalizacja: Gdańsk

sob 13 cze, 2009

Dziękujemy za tą wspaniałą recenzje stronki wszystkim użytkownikom dobrze znanej, oraz za odkopywanie starych tematów ;)
Bardzo mi jednak miło że sam ją znalazłeś, a nie jak 80% użytkowników założyłeś temat pt. "Eeee co to jest?".
Ja i moja magiczna kula wróżymy Ci dobry początek hodowli :D
Rosomak
Posty: 71
Rejestracja: śr 10 cze, 2009

sob 13 cze, 2009

Upsss :wink:

Tak czy siak przydałoby się umieścić w widocznym miejscu :)

<sekwencja grzecznościowa> Rosomak
Karina Von Treskow
Posty: 94
Rejestracja: wt 31 mar, 2020
Kontakt:

śr 13 maja, 2020

Myślę, że wiele osób wie już o tym dziale, więc może warto by było przestawić ten temat do działu detektywistycznego?
Karina z Niemiec Południowych. :roll:
Chciałam serdecznie zaprosić tu: https://dzieje-mrówek.blogspot.com/
ODPOWIEDZ