Identyfikacja gatunku

Masz problem z rozpoznaniem gatunku mrówek? Zrób zdjęcie, pokaż, opisz - podpowiemy. :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Wydra
Posty: 2
Rejestracja: czw 09 kwie, 2020

czw 09 kwie, 2020

Witam 9 kwietnia udało mi się znaleźć i złapać królową.
Mam problem ze stwierdzeniem jaki to gatunek jej rozmiar to okolice 10-12 mm.
Mam nadzieje że zdjęcia są na tyle wyraźne że ktoś bardziej doświadczony niż ja będzie mógł stwierdzić co to za gatunek.
Na zdjęciach może nie widać ale część odnóży jest brązowawa i dół głowy oraz tułowia też jest tego koloru.
Złapana około 14-15 na ścianie budynku.
Załączniki
IMG_20200409_212347.jpg
IMG_20200409_212437.jpg
IMG_20200409_212411.jpg
IMG_20200409_212409.jpg
Wydra
Posty: 2
Rejestracja: czw 09 kwie, 2020

czw 09 kwie, 2020

Dzięki za szybką odpowiedź.
ANTek mrówczarz
Posty: 306
Rejestracja: pt 27 wrz, 2019

pt 10 kwie, 2020

Witam.
Mrówki pod ochroną roją się wcześniej i trzeba na nie uważać! :D
Pozdrawiam.
Kolonie:
Dolyrichoderus Quadripunctatus
Manica Rubida
Lasius Niger
Messor Barbarus
2x Themnothorax sp.

Byłe kolonnie:
Lasius Flavus
Myrmica rubra

Inne:
Doświadczenie - 4lata :wink:
Lubię: film, fotografię i myrmekologię oczywiście. :pstryk:
AntsForever
Posty: 220
Rejestracja: wt 16 kwie, 2019

pt 10 kwie, 2020

Chyba sezon ruszył na dobre. Ja pierwszą królową tego roku znalazłem 4 kwietnia pod wieczór. Też kopcówka. Tylko gdyby jeszcze do lasu można było iść.
BULI
Posty: 4
Rejestracja: pt 10 kwie, 2020

sob 11 kwie, 2020

HAHA idź śmiało do lasu i powiedz że musisz iść wypuścić Q
AntsForever
Posty: 220
Rejestracja: wt 16 kwie, 2019

sob 11 kwie, 2020

BULI pisze: sob 11 kwie, 2020 HAHA idź śmiało do lasu i powiedz że musisz iść wypuścić Q
Dlaczego miał bym wypuszczać królową skoro żadnej nie złapałem? Tej kopcówki o której pisałem nawet nie łapałem bo wiem że po pierwsze jest pod ochroną a po drógie taka kolonia nie utrzymała by się że względu na ogromne przyrosty i opary kwasu metanowego który mrówki te wydzielają i w którym by się udusiły. Ponad to tej królowej nie znalazłem w lesie tylko u siebie w ogrodzie a piszę że szkoda że do lasu nie można iść dla tego że rójkę mają c. fallax i kartonówki na których mi zależy. Poza tym ile można w domu siedzieć? :D
KarolB
Posty: 165
Rejestracja: sob 25 sie, 2018

sob 11 kwie, 2020

BULI pisze: sob 11 kwie, 2020 HAHA idź śmiało do lasu i powiedz że musisz iść wypuścić Q

Twoja rada to dwa mandaty: pierwszy za łażenie po lesie, drugi za łapanie gatunków chronionych. Skąd, wiesz, że zdążysz się wytłumaczyć ?
BULI
Posty: 4
Rejestracja: pt 10 kwie, 2020

pn 13 kwie, 2020

Oj no to źle doczytałem AntsForever, ale spokojnie na początku swojej przygody też miałem z nią do czynienie a więc spokojnie ale wiem o co chodzi z tą mrówką ;)


Spokojnie KarolB myślę że przez to 'HAHA'' nikt tego na poważnie nie wżął.. Ale ku wolu ścisłości, wcale nie namawiam do chodzenia po lesie
AntsForever
Posty: 220
Rejestracja: wt 16 kwie, 2019

pn 13 kwie, 2020

BULI pisze: pn 13 kwie, 2020 Oj no to źle doczytałem AntsForever, ale spokojnie na początku swojej przygody też miałem z nią do czynienie a więc spokojnie ale wiem o co chodzi z tą mrówką ;)


Spokojnie KarolB myślę że przez to 'HAHA'' nikt tego na poważnie nie wżął.. Ale ku wolu ścisłości, wcale nie namawiam do chodzenia po lesie
Niestety są problemy z ludźmi którzy nie wiedzą że to gatunki chronione i łapią je. Nawet jeśli się dowiedzą to gdzie ją wypuścić? W mieście na chodniku niee przeżyje. :( W ogrodzie będzie stanowić problem. Jedynym wyjściem jest las do którego chwilowo nie ma wstępu. Dlatego trzeba uświadamiać początkujących aby nie łapali kopcówek
ODPOWIEDZ