Mrówka łąkowa - Formica pratensis

Masz problem z rozpoznaniem gatunku mrówek? Zrób zdjęcie, pokaż, opisz - podpowiemy. :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

czykwins
Posty: 25
Rejestracja: śr 15 kwie, 2020

śr 15 kwie, 2020

Dzień dobry wszystkim forumowiczom.
Proszę o pomoc w następującej sprawie.
Spacerując dziś po budowie (praca) natknąłem się na dużym pustym placu na szybko pomykającą dużą mrówkę. Po zbliżeniu okazało się że jest to (tak myślę) królowa. Ponieważ w głowie miałem zapamiętaną informację że loty rójkowe mrówek zaczynają się w kwietniu, pomyślałem że miałem szczęście i zabiorę ją do domu. Chciałem oprócz messor barbarus mieć jeszcze jakieś polskie mrówki. Myślałem że ta jest pospolita. W domu okazało się że po pierwsze loty rójkowe w kwietniu i maju zdarzają się tylko dla kilku gatunków. Po drugie - po długich poszukiwaniach i wertowaniu artykułów na internecie doszedłem do wniosku że jest to mrówka łąkowa. Wygląda dokładnie jak na tym filmie:
https://www.youtube.com/watch?v=8pkcCWF_OvI
W związku z tym że mrówka ta jest pod ochroną i nie można jej hodować oraz w związku z tym że nie potwierdzono przypadków życia w klasztorze tych mrówek a raczej zajmowanie gniazd pierwomrówki zwyczajnej, nie pozostaje mi nic innego jak zwrócić ją naturze.
Ponieważ w najbliższych dniach nie wracam na budowę (panująca pandemia i zwolnienie prac budowlanych) pomyślałem że przetrzymam ją w probówce. Nie jest to jednak możliwe bo zajadle wygryza watę jak by chciała uciec. Przełożyłem więc ja do większego pojemnika z ziemią, kamykami i posadzonymi nasionkami.
Moje pytanie jest następujące: W jakim terenie ją najlepiej wyrzucić? Czy na pewno jest to królowa i czy na pewno jest to mrówka łąkowa. Jestem pewien na 80% ale wolę zapytać.
Mrówkę znalazłem niedaleko zalewu Świnna Poręba. Mieszkam w Krakowie.
Zdjęcia słabej jakości bo nie dysponuję profesjonalnym sprzętem.

Będę bardzo wdzięczny za wszelaką pomoc.
Pozdrawiam
Załączniki
z góry.jpg
z góry 2.jpg
z boku.jpg
z boku 3.jpg
z boku 2.jpg
w słońcu.jpg
plama.jpg
plama i kolec 2.jpg
AntsForever
Posty: 220
Rejestracja: wt 16 kwie, 2019

śr 15 kwie, 2020

Jest to królowa mrówki kopcówki. Są one pod ochroną i należy ją wypuścić. Najlepiej w lesie iglastym lub mieszanym ale z tym może być kłopot bo jest zakaz, więc wypuść ją w najbardziej naturalnym i przede wszystkim wolnym od zakazu miejscu.
czykwins
Posty: 25
Rejestracja: śr 15 kwie, 2020

czw 16 kwie, 2020

Ok wypuszczę ją najprawdopodobniej w poniedziałek. Pracuję na skraju lasu więc może jakoś przemknę :)
Z tego co wyczytałem to kopcówek w Polsce jest jak mrówków :) i która to z nich:
Formica aquilonia (<i><font color=red>pod ochroną!</font></i>) (mrówka północna),
Formica lugubris (mrówka smętnica),
Formica polyctena (mrówka ćmawa),
Formica pratensis (mrówka łąkowa),
Formica rufa (mrówka rudnica),
Formica truncorum (mrówka pniakowa)

Dzięki za pomoc.
Krzyswaw
Posty: 91
Rejestracja: pn 03 cze, 2019

czw 16 kwie, 2020

prawdopodobnie Rufa albo Polycantena bo są najpopularniejsze ale nie da się tego określić bez mikroskopu.
Karina Von Treskow
Posty: 94
Rejestracja: wt 31 mar, 2020
Kontakt:

sob 18 kwie, 2020

czykwins pisze: śr 15 kwie, 2020 Dzień dobry wszystkim forumowiczom.
Proszę o pomoc w następującej sprawie.
Spacerując dziś po budowie (praca) natknąłem się na dużym pustym placu na szybko pomykającą dużą mrówkę. Po zbliżeniu okazało się że jest to (tak myślę) królowa. Ponieważ w głowie miałem zapamiętaną informację że loty rójkowe mrówek zaczynają się w kwietniu, pomyślałem że miałem szczęście i zabiorę ją do domu. Chciałem oprócz messor barbarus mieć jeszcze jakieś polskie mrówki. Myślałem że ta jest pospolita. W domu okazało się że po pierwsze loty rójkowe w kwietniu i maju zdarzają się tylko dla kilku gatunków. Po drugie - po długich poszukiwaniach i wertowaniu artykułów na internecie doszedłem do wniosku że jest to mrówka łąkowa. Wygląda dokładnie jak na tym filmie:
https://www.youtube.com/watch?v=8pkcCWF_OvI
W związku z tym że mrówka ta jest pod ochroną i nie można jej hodować oraz w związku z tym że nie potwierdzono przypadków życia w klasztorze tych mrówek a raczej zajmowanie gniazd pierwomrówki zwyczajnej, nie pozostaje mi nic innego jak zwrócić ją naturze.
Ponieważ w najbliższych dniach nie wracam na budowę (panująca pandemia i zwolnienie prac budowlanych) pomyślałem że przetrzymam ją w probówce. Nie jest to jednak możliwe bo zajadle wygryza watę jak by chciała uciec. Przełożyłem więc ja do większego pojemnika z ziemią, kamykami i posadzonymi nasionkami.
Moje pytanie jest następujące: W jakim terenie ją najlepiej wyrzucić? Czy na pewno jest to królowa i czy na pewno jest to mrówka łąkowa. Jestem pewien na 80% ale wolę zapytać.
Mrówkę znalazłem niedaleko zalewu Świnna Poręba. Mieszkam w Krakowie.
Zdjęcia słabej jakości bo nie dysponuję profesjonalnym sprzętem.

Będę bardzo wdzięczny za wszelaką pomoc.
Pozdrawiam
Wiem, że to nic nie wniesie, ale bardzo ładna galeria! :mrgreen:
Karina z Niemiec Południowych. :roll:
Chciałam serdecznie zaprosić tu: https://dzieje-mrówek.blogspot.com/
czykwins
Posty: 25
Rejestracja: śr 15 kwie, 2020

wt 21 kwie, 2020

Wypuściłem wczoraj mróweczkę w lesie. Na początku nie była zadowolona bo było coś około 1 stopnia. Zostawiłem pudełeczko z nią i zaglądałem co godzinę, w końcu przed 12 poszła w świat bo jak zajrzałem to już jej nie było.
Jeszcze raz dzięki za pomoc.
ODPOWIEDZ