czy to Camponotus fallax?

Masz problem z rozpoznaniem gatunku mrówek? Zrób zdjęcie, pokaż, opisz - podpowiemy. :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

JoannaJo
Posty: 15
Rejestracja: śr 17 lip, 2019

pt 22 maja, 2020

Jestem raczej początkująca jak chodzi o rozpoznawanie gatunków, ale czytałam, że to one się teraz roją, więc stąd moje przypuszczenie.
złowiłam kilka różnej wielkości, stąd nie mam pewności czy któraś z nich to królowa, czy może największe robotnice. Próbowałam im zrobić zdjęcia, poniżej załączam próby :)
No i opis - złapane 20 i 21 maja w godzinach wieczornych, w ogrodzie na obrzeżach Puszczy Kampinowskiej. Kolor czarny, ale na odwłoku widać jakby jaśniejsze paski, wielkość ok. 9-10 mm

zdjęcie w próbówce
Obrazek

próbowałam też zrobić zdjęcie po wypuszczeniu na chwilę do innego pojemnika, ale zbyt nerwowo krążyła, żeby ją złapać, udało mi się tylko w połowie
Obrazek

złapałam też w ciągu dnia mniejsze od tej pierwszej - budowę wydają się mieć podobną, więc może to jej robotnice?
Obrazek

Więc moje pytanie czy jest szansa, że ta mrówcia z dwóch pierwszych zdjęć to królowa camponotus fallax, a ta na 3 zdjęciu to jej robotnica?
ANTek mrówczarz
Posty: 306
Rejestracja: pt 27 wrz, 2019

sob 23 maja, 2020

Witam.
Nie to nie są królowe.
Gatunek się zgadza Fallax. :D
Kolonie:
Dolyrichoderus Quadripunctatus
Manica Rubida
Lasius Niger
Messor Barbarus
2x Themnothorax sp.

Byłe kolonnie:
Lasius Flavus
Myrmica rubra

Inne:
Doświadczenie - 4lata :wink:
Lubię: film, fotografię i myrmekologię oczywiście. :pstryk:
Awatar użytkownika
MyrmeLuna
Posty: 226
Rejestracja: pn 11 lis, 2019
Kontakt:

sob 23 maja, 2020

Moim zdaniem są to robotnice Camponotus fallax. Gatunek ten posiada podkasty, czyli kasty robotnic, jedne są mniejsze, drugie większe...
ODPOWIEDZ