Czy to królowa? Jeśli tak to jaki gatunek?

Masz problem z rozpoznaniem gatunku mrówek? Zrób zdjęcie, pokaż, opisz - podpowiemy. :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Kaczex
Posty: 7
Rejestracja: sob 06 cze, 2020

sob 06 cze, 2020

Witam wszystkich, jak wiele osób na tym forum proszę o informacje, czy to co złapałem dzisiaj (06.06.2020 ok. godz. 16:00) jest królową. Przepraszam za słabą jakość, ale na razie nie chciałbym jej stresować, więc jeśli z załączonego zdjęcia nic nie będzie wynikało, to spróbuje ją wyciągnąć i zrobić ładniejsze. Mrówka ma długość około 10mm i jest większa niż typowa mrówka. Złapałem ją w Krakowie, nad Wisłą chodziła po betonowym murku. Jest to pierwsza złapana przeze mnie potencjalna królowa. Jeśli okaże się że to królowa, dodam lepsze zdjęcie w celu określenia jej gatunku. Niestety mam problem z dodaniem złącznika, więc daje link do zdjęcia: https://ibb.co/Bw0YXR2
Awatar użytkownika
MyrmeLuna
Posty: 226
Rejestracja: pn 11 lis, 2019
Kontakt:

sob 06 cze, 2020

Niestety, zdjęcie ma dosyć słabą jakość :). Postaraj się zrobić je z góry :).
Karol Be
Posty: 359
Rejestracja: pn 15 lip, 2019

sob 06 cze, 2020

Kaczex pisze: sob 06 cze, 2020 Witam wszystkich, jak wiele osób na tym forum proszę o informacje, czy to co złapałem dzisiaj (06.06.2020 ok. godz. 16:00) jest królową. Przepraszam za słabą jakość, ale na razie nie chciałbym jej stresować, więc jeśli z załączonego zdjęcia nic nie będzie wynikało, to spróbuje ją wyciągnąć i zrobić ładniejsze. Mrówka ma długość około 10mm i jest większa niż typowa mrówka. Złapałem ją w Krakowie, nad Wisłą chodziła po betonowym murku. Jest to pierwsza złapana przeze mnie potencjalna królowa. Jeśli okaże się że to królowa, dodam lepsze zdjęcie w celu określenia jej gatunku. Niestety mam problem z dodaniem złącznika, więc daje link do zdjęcia: https://ibb.co/Bw0YXR2
Wybacz ale zdjęcie rzeczywiście jest fatalnej jakości 😂. Nie damy rady określić nawet czy to mrówka.
L. cf. niger
F. fusca
Kaczex
Posty: 7
Rejestracja: sob 06 cze, 2020

sob 06 cze, 2020

W takim razie postaram się zrobić lepsze
Kaczex
Posty: 7
Rejestracja: sob 06 cze, 2020

sob 06 cze, 2020

Oto nowe zdjęcia:
https://ibb.co/XFxkG8F
https://ibb.co/mBszZmx

Kiedy moja mrówka znajduje się w strzykawce - inkubatorze, to zauważyłem że cały czas siedzi w jej wilgotnej części czyli na waciku służącego do picia, kiedy jednak przełożyłem ją do pudełka po surówce (w celu zrobienia zdjęcia) to stała się bardzo żywa - chodziła szybko w kółko i próbowała uciec, następnie kiedy znowu wsadziłem ją do strzykawki to zauważyłem że przednimi kończynami "gładziła" się po czułkach. Teraz znowu siedzi na wilgotnym waciku i się nie rusza.
Awatar użytkownika
MyrmeLuna
Posty: 226
Rejestracja: pn 11 lis, 2019
Kontakt:

sob 06 cze, 2020

Kaczex pisze: sob 06 cze, 2020 Oto nowe zdjęcia:
https://ibb.co/XFxkG8F
https://ibb.co/mBszZmx

Kiedy moja mrówka znajduje się w strzykawce - inkubatorze, to zauważyłem że cały czas siedzi w jej wilgotnej części czyli na waciku służącego do picia, kiedy jednak przełożyłem ją do pudełka po surówce (w celu zrobienia zdjęcia) to stała się bardzo żywa - chodziła szybko w kółko i próbowała uciec, następnie kiedy znowu wsadziłem ją do strzykawki to zauważyłem że przednimi kończynami "gładziła" się po czułkach. Teraz znowu siedzi na wilgotnym waciku i się nie rusza.
Mi nie wydaje się, by to była królowa. Myślę, że to robotnica Camponotus sp. :).
Awatar użytkownika
KitApple
Posty: 274
Rejestracja: wt 28 kwie, 2020

sob 06 cze, 2020

Witam.
Mrówkę odróżniamy od innych błonkówek przez "złamane" czułki. To jest mrówka. Królową zaś poznajemy po "plecach" czyli patrzymy czy są tam blizny po oderwanych skrzydłach. Ciężko stwierdzić ale wygląda mi to na którąś z chronionych kopcówek ( rodzaj Formica, raczej rufa) lub Camponotus ligniperda. Jeśli blisko masz las to może być to formica rufa jeśli nie to na pewno camponotus ligniperda. Camponotus ligniperda poznajemy po czerwonej budowie więc jeśli to camponotus to tylko ligniperda.
:?:
Kaczex
Posty: 7
Rejestracja: sob 06 cze, 2020

sob 06 cze, 2020

Dobrze, w takim razie ją wypuszczę i będę szukał dalej.
Awatar użytkownika
KitApple
Posty: 274
Rejestracja: wt 28 kwie, 2020

sob 06 cze, 2020

Kaczex pisze: sob 06 cze, 2020 Dobrze, w takim razie ją wypuszczę i będę szukał dalej.
Nie nie musisz masz tam las??? jak nie to zachowaj królową jak duza jest Q?
:?:
Kaczex
Posty: 7
Rejestracja: sob 06 cze, 2020

sob 06 cze, 2020

KitApple pisze: sob 06 cze, 2020
Kaczex pisze: sob 06 cze, 2020 Dobrze, w takim razie ją wypuszczę i będę szukał dalej.
Nie nie musisz masz tam las??? jak nie to zachowaj królową jak duza jest Q?
Zbytnio nie mam dostępu do lasu, tak jak mówiłem znalazłem ją na terenie otwartym, blisko Wisły. Czy jest to na 100% królowa? I w końcu najprawdopodobniej jaki to gatunek? Chciałbym wiedzieć czy jest sens to trzymać, jeśli jest to moja pierwsza schwytana mrówka i wcześniej nie miałem z nimi styczności (zdobyłem podstawową wiedze teoretyczną)
Tidude
Posty: 157
Rejestracja: pn 26 lip, 2010
Lokalizacja: Poniatowa

sob 06 cze, 2020

Jest to robotnica Camponotus sp. Zdjęcia nie są wyraźnie i ciężko mi określić gatunek.
Były: C.ligniperdus, C.truncatus, C.fallax, L.fuliginosus + L.umbratus, T.caespitum, Tapinoma erraticum, F.gagates

Są: C.vagus
Kaczex
Posty: 7
Rejestracja: sob 06 cze, 2020

ndz 07 cze, 2020

W takim razie ostatecznie wypuszczę ją dzisiaj tam gdzie ją znalazłem. Dziękuje wszystkim za pomoc.
pasjamrowek
Posty: 57
Rejestracja: pn 08 cze, 2020

wt 09 cze, 2020

to raczej była królowa, bo miała tego charakterystycznego garba. wypuściłeś ją już?
Kaczex
Posty: 7
Rejestracja: sob 06 cze, 2020

wt 09 cze, 2020

pasjamrowek pisze: wt 09 cze, 2020 to raczej była królowa, bo miała tego charakterystycznego garba. wypuściłeś ją już?
Tak, wolałem ją wypuścić bo jedni mówili że to królowa, a drudzy że robotnica. Wiec nawet jeśli to była królowa, to i tak myślę że jeszcze nie jedną uda mi się złapać.
Karol Be
Posty: 359
Rejestracja: pn 15 lip, 2019

wt 09 cze, 2020

pasjamrowek pisze: wt 09 cze, 2020 to raczej była królowa, bo miała tego charakterystycznego garba. wypuściłeś ją już?
A mi wyglądała na robotnice C. fallax. Jak na fallax miała mały odwłok więc dlatego robotnica
L. cf. niger
F. fusca
Awatar użytkownika
MyrmeLuna
Posty: 226
Rejestracja: pn 11 lis, 2019
Kontakt:

wt 09 cze, 2020

Karol Be pisze: wt 09 cze, 2020
pasjamrowek pisze: wt 09 cze, 2020 to raczej była królowa, bo miała tego charakterystycznego garba. wypuściłeś ją już?
A mi wyglądała na robotnice C. fallax. Jak na fallax miała mały odwłok więc dlatego robotnica
Ja również tak sądzę...
Tidude
Posty: 157
Rejestracja: pn 26 lip, 2010
Lokalizacja: Poniatowa

pt 12 cze, 2020

pasjamrowek pisze: wt 09 cze, 2020 to raczej była królowa, bo miała tego charakterystycznego garba. wypuściłeś ją już?
Zalecam dokładniej czytać lekturę o mrówkach i ich rozpoznawaniu :roll:
Były: C.ligniperdus, C.truncatus, C.fallax, L.fuliginosus + L.umbratus, T.caespitum, Tapinoma erraticum, F.gagates

Są: C.vagus
ODPOWIEDZ