Identyfikacja gatunku

Masz problem z rozpoznaniem gatunku mrówek? Zrób zdjęcie, pokaż, opisz - podpowiemy. :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

LukLocos
Posty: 13
Rejestracja: czw 11 cze, 2020

czw 11 cze, 2020

Witam wszystkich :)
Jest to mój pierwszy temat na forum.
Proszę o pomoc w identyfikacji mrówek. Po pierwsze czy to w ogóle królowe i jeśli tak to jaki to gatunek.
1. Pierwsza mrówka znaleziona w małym lesie liściasto/iglastym otoczonym polami. Wydaje mi się, że jednak się pomyliłem i nie jest to królowa ale liczę na potwierdzenie z Waszej strony. Cała czarna, wielkość około 6-7 mm. Wydaje mi się że ma takie "plecy" jakie powinna mieć królowa i blizny po skrzydłach ale nie jestem pewien.
1.jpg
2. Druga mrówka znaleziona w tym samym lesie. Dodam że lokalizacja jakieś 60 kilometrów od gór. Jest dosyć duża, ale nie wiem jak się mierzy mrówki, czy podane wymiary to sam tułów i głową bez czułek i odnóży, czy całość. Pierwsza opcja to około 11-12 mm, druga to 17-18 mm. Ubarwienie czarno/czerwone.
3.jpg
4.png
Wydaje mi się że niedaleko od miejsca znalezienia królowej znalazłem mrowisko takich mrówek, zlokalizowane w drzewie niestety gdy robiłem zdjęcie zaczęły mnie atakować więc zdjęcie rozmazane ale w rzeczywistości widać było mrówki wchodzące do otworów wydrążonych w drzewie.
IMG_20200611_124448~2.jpg
Robotnica:
IMG_20200611_124231~2.jpg
3. Ostatnia królowa znaleziona na chodniku. Cała czarna, wielkość około 8-9 mm.
2.jpg
Oczywiście próbowałem sam ustalić jakie to gatuneki, jednak nie chcę nic sugerować.
Pozdrawiam Łukasz :)
Karol Be
Posty: 359
Rejestracja: pn 15 lip, 2019

czw 11 cze, 2020

Witam

1. Królowa - to pewności nie mam czy to królowa ale jest to raczej Formica cinearea.

2. Królowa - jest to napewno królowa lecz jest pod ochroną i należy ją wypuścić tam gdzie ją znalazłeś.

3. Królowa - jest to równierz królowa i jakaś Lasius ale nie wiem jaka. Lasius sp. :)

Pozdrawiam
L. cf. niger
F. fusca
LukLocos
Posty: 13
Rejestracja: czw 11 cze, 2020

czw 11 cze, 2020

Dziękuję za odpowiedź.
Więc królowa numer 1 to raczej nie królowa ale jeszcze się przyjrzę.
Co do królowej nr 2 miałem nadzieję że to camponotus herculeanus bo dosyć duża i tak jak pisałem nie wiem jak zmierzyć mrówkę bo całościowo to odpowiadała wielkością temu gatunkowi i jeszcze to gniazdo w drzewie a nie kopiec też mnie przekonywało, ale liczyłem się też z tym że jest to gatunek pod ochroną.
Oczywiście wypuszczę w tym samym lesie :)
Co do królowej 3 byłem prawie pewny że to jakiś Nigerek :)
Karol Be
Posty: 359
Rejestracja: pn 15 lip, 2019

czw 11 cze, 2020

LukLocos pisze: czw 11 cze, 2020 Dziękuję za odpowiedź.
Więc królowa numer 1 to raczej nie królowa ale jeszcze się przyjrzę.
Co do królowej nr 2 miałem nadzieję że to camponotus herculeanus bo dosyć duża i tak jak pisałem nie wiem jak zmierzyć mrówkę bo całościowo to odpowiadała wielkością temu gatunkowi i jeszcze to gniazdo w drzewie a nie kopiec też mnie przekonywało, ale liczyłem się też z tym że jest to gatunek pod ochroną.
Oczywiście wypuszczę w tym samym lesie :)
Co do królowej 3 byłem prawie pewny że to jakiś Nigerek :)
Mrówkę mierzysz od odwłoku aż po same żuwaczki.
3. Mrówka to rzeczywiście bardzo prawdopodone że to nigerka ale nie mam pewności :wink:. A co do drugiej królowej jest to Formica polyctena/rufa/pratensis bo zapomniałm napisać :D
L. cf. niger
F. fusca
LukLocos
Posty: 13
Rejestracja: czw 11 cze, 2020

sob 13 cze, 2020

Tak jak obiecałem królowa jak i robotnica wypuszczone w miejscu złapania :D
Chyba w rozliczeniu za zwrot naturze, przywędrowała do mnie nowa królowa gdy siedziałem sobie w ogródku 🙂
Ponownie proszę o pomoc w identyfikacji. Królowa mierzy 10-11 mm, bardzo ruchliwa podczas łapania ( ostatniego lasiusa, którego zdjęcia wcześniej dodawałem, złapałem w ciągu minuty za pierwszym podejściem, a dzisiaj trwało to z 20 minut 😁).
Zdjęcia starałem się zrobić jak najbardziej szczegółowe sprzętem jaki posiadam :)
1 (1).jpg
(22.3 KiB) Nie pobierany
2 (1).jpg
3 (1).jpg
4 (1).jpg
5.jpg
Wydaje mi się, że może to być Formica fusca / cinerea / lemani.
Z góry dzięki za pomoc 🙂
Karol Be
Posty: 359
Rejestracja: pn 15 lip, 2019

sob 13 cze, 2020

Rzeczywiście to może być F. lemani ale pewności nie mam.
L. cf. niger
F. fusca
LukLocos
Posty: 13
Rejestracja: czw 11 cze, 2020

sob 13 cze, 2020

A jeśli spróbuję zrobić lepsze zdjęcia to coś pomoże ?
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

sob 13 cze, 2020

Witam.
LukLocos pisze: sob 13 cze, 2020 A jeśli spróbuję zrobić lepsze zdjęcia to coś pomoże ?
Zapewne, podobno fusca od lemani nie rozpoznasz bez mikroskopu, podobno też lemani występuje tylko w górach, więc znaczenie ma tu województwo w którym ją złapałeś.
Cinerea ma charakterystyczny szary pas na odwłoku tak jak na tym zdjęciu:
https://www.quarrylifeaward.pl/project- ... -cinerea-0
Pozdrawiam
Karol Be
Posty: 359
Rejestracja: pn 15 lip, 2019

sob 13 cze, 2020

slodkie_ciacho pisze: sob 13 cze, 2020 Witam.
Zapewne, podobno fusca od lemani nie rozpoznasz bez mikroskopu
Serio? a ja myślałem że lemani ma poprostu ma jaśniejsze odnóża niż fusca :p. W każdym bądź razie dobrze wiedzieć
L. cf. niger
F. fusca
LukLocos
Posty: 13
Rejestracja: czw 11 cze, 2020

ndz 14 cze, 2020

Właśnie też czytałem, że F.lemoni można spotkać od pewnej wysokości więc wydaje mi się, że ten gatunek odpada bo do gór mam jakieś 60km.
Dodaję więcej zdjęć może coś się wyjaśni.
CM200614-090502016.jpg
CM200614-082852011.jpg
CM200614-082739001.jpg
Dodaję jeszcze zdjęcie Lasiusa, na moje oko laika to jedna i druga królowa się różnią, może zdjęcie pozwoli też rozpoznać dokładniej gatunek. No i pierwsze jajeczka złożone :party:
CM200614-083046014.jpg
CM200614-083033013.jpg
Dzięki za wszystkie odpowiedzi :)
LukLocos
Posty: 13
Rejestracja: czw 11 cze, 2020

sob 05 wrz, 2020

Witam ponownie 🙂
Po dłuższej przerwie proszę o kolejną identyfikację.
Śledząc forum i przeszukując internet nauczyłem się rozróżniać cześć gatunków ale co do tej królowej i jej potomstwa mam wątpliwości.
Wielkość królowej to 8-9 mm. Ubarwienie: głowa i odwłok wydają się czarne, ale nie aż tak jak u nigerek. Korpus jest taki czarno, brązowo, czerwony. Od spodu korpus i kawałeczek odwłoku jaśniejszy ale nie aż tak jak u Lasius flavus. Złapana na chodniku podczas obfitej rójki L.niger.
Robotnice około 3-4 mm. Wydają się bardziej energiczne niż nigerki, niekiedy zaczynają biegać jak wystrzelone z procy. Kolor wydaje się czarny, może korpus jest troszkę jaśniejszy ale nie jestem pewien bo nie mam sprzętu do aż takiego zbliżenia.
IMG-20200905-WA0002.jpg
IMG-20200905-WA0003.jpg
IMG-20200905-WA0004.jpg
IMG-20200905-WA0005.jpg
Dziękuję za wszelkie podpowiedzi 🙂
Sadwik
Posty: 164
Rejestracja: czw 25 lip, 2019
Lokalizacja: Śląsk

sob 05 wrz, 2020

Chyba to Lasius emarginus a jak nie to brunneus
Robotnic nie musisz podawać rozmiarów chyba że kolonia ma już minimum 10 pokoleń robotnic bo dopiero wtedy są maksymalnych rozmiarów
Moje najciekawsze mrówki:
Camponotus ligniperda
Formica sanguinea
Lasius fuliginosus
Formica foreli
Tetramorium bicarinatum
LukLocos
Posty: 13
Rejestracja: czw 11 cze, 2020

ndz 06 wrz, 2020

Dzięki za odpowiedź.
Nie wiedziałem o robotnicach ale dzięki za podpowiedź, zapamiętam sobie.
Czy jest jakiś sposób na określenie który to gatunek ?
Z tego co przeczytałem to różnice między ich wyglądem są niewielkie i przyglądam się jak najlepiej potrafię ale nie potrafię zdecydować który to gatunek.
LukLocos
Posty: 13
Rejestracja: czw 11 cze, 2020

ndz 06 wrz, 2020

Znalazłem informację że Lasius brunneus ma czekoladowy tułów i odwłok, natomiast Lasius emarginatus ma tułów bardziej brązowy i jaśniejszy od odwłoka i głowy. Więc według tych kryteriów to Lasius emarginatus.
Karol Be
Posty: 359
Rejestracja: pn 15 lip, 2019

ndz 06 wrz, 2020

LukLocos pisze: ndz 06 wrz, 2020 Znalazłem informację że Lasius brunneus ma czekoladowy tułów i odwłok, natomiast Lasius emarginatus ma tułów bardziej brązowy i jaśniejszy od odwłoka i głowy. Więc według tych kryteriów to Lasius emarginatus.
Jak spojrzeć na te zdjecia to rzeczywiście to co przeczytałeś to może być prawda :).
Załączniki
Screenshot_20200906-125433_Chrome.jpg
Screenshot_20200906-125439_Chrome.jpg
L. cf. niger
F. fusca
LukLocos
Posty: 13
Rejestracja: czw 11 cze, 2020

ndz 06 wrz, 2020

Moje wnioski opieram na atlasie mrówek i tym co znajdę w Internecie.
Czyli bardziej prawdopodobne jest że to Lasius emarginatus ? 🙂
Karol Be
Posty: 359
Rejestracja: pn 15 lip, 2019

ndz 06 wrz, 2020

LukLocos pisze: ndz 06 wrz, 2020 Moje wnioski opieram na atlasie mrówek i tym co znajdę w Internecie.
Czyli bardziej prawdopodobne jest że to Lasius emarginatus ? 🙂
Wydaje mi sie że tak :).
L. cf. niger
F. fusca
ODPOWIEDZ