Jaka to królowa?

Masz problem z rozpoznaniem gatunku mrówek? Zrób zdjęcie, pokaż, opisz - podpowiemy. :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Mrywka
Posty: 21
Rejestracja: ndz 05 lip, 2020

wt 07 lip, 2020

Znalazłam ją na hodniku. Dość szybko biega i ma czerwonawe odnóża. Dziękuję za odpowiedź. Przepraszam za niewyraźne zdjęcia.
Załączniki
IMG_20200707_193253.jpg
IMG_20200707_193211.jpg
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1495
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

wt 07 lip, 2020

Witam.
Formica, może cunicularia albo może kopcówka (pod ochroną-czyli do wypuszczenia). Nie można tego stwierdzić po zdjęciach (nie takich słabych, po takich z mikroskopu :) ) więc lepiej ją wypuścić.
Pozdrawiam
Tlaloc
Posty: 464
Rejestracja: wt 20 sie, 2019

wt 07 lip, 2020

Kopcówka chyba ma mniejszy odwłok
Jeśli kopcówka to i tak nic z niej nie będzie miał bo one pasożytnicze
Lepiej niech sobie ją zostawi :)
W niebie:
Lasius niger
Lasius flavus
Chthonolasius sp.
Formica cinerea
Myrmica spp.
Leptothorax acervorum

U mnie:
Formica fusca
Crematogaster scutellaris
Camponotus nicobarensis
Camponotus japonicus
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1495
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

wt 07 lip, 2020

Tlaloc pisze: wt 07 lip, 2020 Jeśli kopcówka to i tak nic z niej nie będzie miał bo one pasożytnicze
Lepiej niech sobie ją zostawi :)
Z całym szacunkiem ale jeżeli kopcówka i niby nic z niej nie będzie miał to chyba lepiej wypuścić żeby sobie żyła na wolności nie? To raz. Dwa, gniazdo będzie mega duże. Trzy (i najważniejszy) to jest pod ochroną nie bez powodu, więc nie pisz głupot żeby ją sobie zostawił nawet jeżeli to kopcówka.
Tlaloc
Posty: 464
Rejestracja: wt 20 sie, 2019

wt 07 lip, 2020

slodkie_ciacho pisze: wt 07 lip, 2020
Tlaloc pisze: wt 07 lip, 2020 Jeśli kopcówka to i tak nic z niej nie będzie miał bo one pasożytnicze
Lepiej niech sobie ją zostawi :)
Z całym szacunkiem ale jeżeli kopcówka i niby nic z niej nie będzie miał to chyba lepiej wypuścić żeby sobie żyła na wolności nie? To raz. Dwa, gniazdo będzie mega duże. Trzy (i najważniejszy) to jest pod ochroną nie bez powodu, więc nie pisz głupot żeby ją sobie zostawił nawet jeżeli to kopcówka.
Ale pisałem też że to raczej nie kopcówka i jeśli mam rację, a on ją wypuści, to straci naprawdę ładną królową
Zdaję sobie sprawę, że nie łatwo znaleźć niektóre królowe i jeśli mu się poszczęściło to powinien z nią spróbować

A jeśli ktoś znajdzie królową pasożytniczą i wypuści, to jakie są jej szanse że sobie poradzi po wypuszczeniu?
Nie pisał ktoś że królowa L. fuliginosus pada już po kilku dniach jeśli nie znajdzie odpowiedniej kolonii dla siebie?
Przecież on by tego gniazda nawet nie doczekał (jeśli to rzeczywiście kopcówka) bo bez adopcji królowa nic nie zrobi

Wypuścić kopcówki też nie można byle gdzie, bez skrzydeł nie odleci do lasu
No chyba że sąsiadowi co się nie lubi, podrzucić do ogródka :)
W niebie:
Lasius niger
Lasius flavus
Chthonolasius sp.
Formica cinerea
Myrmica spp.
Leptothorax acervorum

U mnie:
Formica fusca
Crematogaster scutellaris
Camponotus nicobarensis
Camponotus japonicus
Karol Be
Posty: 359
Rejestracja: pn 15 lip, 2019

wt 07 lip, 2020

Tlaloc pisze: wt 07 lip, 2020 A jeśli ktoś znajdzie królową pasożytniczą i wypuści, to jakie są jej szanse że sobie poradzi po wypuszczeniu?
Napewno większe na niż gdyby miała być zamknięta w probówce :naglowie:. Poza tym istnieje większa szansa że to kopcówka bo one mają teraz rójki a cunicularia za miesiąc :).
L. cf. niger
F. fusca
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1495
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

śr 08 lip, 2020

Tlaloc pisze: wt 07 lip, 2020 Ale pisałem też że to raczej nie kopcówka
Po takich zdjęciach to równie dobrze możesz wróżyć z fusów ;)
Tutaj masz po czym rozpoznać Serviformica:
http://cle.fourmis.free.fr/reine-serviformica.html
Tlaloc pisze: wt 07 lip, 2020 A jeśli ktoś znajdzie królową pasożytniczą i wypuści, to jakie są jej szanse że sobie poradzi po wypuszczeniu?
Podobne jak wtedy gdyby jej nie łapał, oczywiście powinien wypuścić tam gdzie znalazł i od razu. Takie tłumaczenie "i tak by zdechła" jest błędne.
Karol Be pisze: wt 07 lip, 2020 Poza tym istnieje większa szansa że to kopcówka bo one mają teraz rójki a cunicularia za miesiąc :)
A według jakiego kalendarza? Bo według moich danych to cunicularia jest tak po środku (teraz) :p
Karol Be
Posty: 359
Rejestracja: pn 15 lip, 2019

śr 08 lip, 2020

slodkie_ciacho pisze: śr 08 lip, 2020
Karol Be pisze: wt 07 lip, 2020 Poza tym istnieje większa szansa że to kopcówka bo one mają teraz rójki a cunicularia za miesiąc :)
A według jakiego kalendarza? Bo według moich danych to cunicularia jest tak po środku (teraz) :p
A to może jakiś z zeszłego roku pobrałem :p haha.
L. cf. niger
F. fusca
Awatar użytkownika
KitApple
Posty: 274
Rejestracja: wt 28 kwie, 2020

śr 08 lip, 2020

Moim zdaniem to formica rufibarbis choc moze sie myle, kopcowka to nie jest na sto procent skad miala by sie wziac w srodku miasta?
:?:
Karol Be
Posty: 359
Rejestracja: pn 15 lip, 2019

śr 08 lip, 2020

KitApple pisze: śr 08 lip, 2020 Moim zdaniem to formica rufibarbis choc moze sie myle, kopcowka to nie jest na sto procent skad miala by sie wziac w srodku miasta?
Nie dawno widziałem. Kopcowkę przy przystanku autobusowym. A rufibarbis to rarczej nie jest bo brakuje
charakerystcznego znaczka na grzbiecie :).
L. cf. niger
F. fusca
Awatar użytkownika
KitApple
Posty: 274
Rejestracja: wt 28 kwie, 2020

śr 08 lip, 2020

Karol Be pisze: śr 08 lip, 2020
KitApple pisze: śr 08 lip, 2020 Moim zdaniem to formica rufibarbis choc moze sie myle, kopcowka to nie jest na sto procent skad miala by sie wziac w srodku miasta?
Nie dawno widziałem. Kopcowkę przy przystanku autobusowym. A rufibarbis to rarczej nie jest bo brakuje
charakerystcznego znaczka na grzbiecie :).
Faktycznie masz chyba racje ale moim zdaniem to formica. Choćby Cunicularia
:?:
Karol Be
Posty: 359
Rejestracja: pn 15 lip, 2019

śr 08 lip, 2020

KitApple pisze: śr 08 lip, 2020 Faktycznie masz chyba racje ale moim zdaniem to formica. Choćby Cunicularia
Też wydaje mi się że to Formica
L. cf. niger
F. fusca
ODPOWIEDZ