Co to za królowa?

Masz problem z rozpoznaniem gatunku mrówek? Zrób zdjęcie, pokaż, opisz - podpowiemy. :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Awatar użytkownika
MyrmeLuna
Posty: 226
Rejestracja: pn 11 lis, 2019
Kontakt:

pt 17 lip, 2020

Ciastko pisze: pt 17 lip, 2020 Królowa stoi w jednym miejscu i rusza tylko czułkami.
Może być to oznaką, że Twoja królowa to jednak Chthonolasius :). Masz możliwość podebrania poczwarek L.niger? Wygląda na wykończoną, czy raczej zrobiła sobie chwilowy odpoczynek? Spróbuj może delikatnie puknąć (ale tak, aby nie wystraszyć jej) i sprawdź, czy się rusza :)... Ja także bym nakarmił :).
Ciastko
Posty: 19
Rejestracja: czw 16 lip, 2020

pt 17 lip, 2020

Królowa raz poszła się napić i potem wróciła do tego samego miejsca. Aktualnie jestem nad morzem i nie wiem gdzie mogę znaleźć gniazdo L. Niger żeby wziąść poczwarki. Królowa prawie wogóle się nie rusza ale żyje chociaż nie chętnie się rusza. Oczywiście ma dostęp do wody i powietrza i zaraz dam jej coś do zjedzenia.
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

pt 17 lip, 2020

Ciastko pisze: pt 17 lip, 2020 Królowa stoi w jednym miejscu i rusza tylko czułkami.
A co ma robić? To znaczy że nie jest zestresowana.
MyrmeLuna pisze: pt 17 lip, 2020 Spróbuj może delikatnie puknąć (ale tak, aby nie wystraszyć jej) i sprawdź, czy się rusza :)...
Po co? żeby sprawdzić czy żyje? Przecież pisał że rusza czułkami, stukając w probówkę stresuje się, wtedy będzie zżerać jaja, logiczne.
MyrmeLuna pisze: pt 17 lip, 2020 Może być to oznaką, że Twoja królowa to jednak Chthonolasius :).
Możesz rozwinąć swoją myśl?

Ciastko... Stwierdziłeś że najbardziej jest podobna do F. cunicularia, jak wygląda Chthonolasius również masz w linku który Ci wysłałem jako Lasius umbratus, porównaj sobie.
Ciastko
Posty: 19
Rejestracja: czw 16 lip, 2020

pt 17 lip, 2020

Czy mrówka powinna zjeść kawałek jabłka? Niestety jestem na wakacjach i nic innego nie miałem ale królowa nie chce jeść. Wygląda trochę mizernie chociaż ma dostęp do wszystkiego czego potrzebuje. Ma cicho i ciemno od czasu do czasu zajże do niej i nic poza tym. Może powinienem ją wypuścić? Nie chcę żeby czasem się męczyła ale naprawdę staram się o jak najlepsze warunki. Przestała się ruszać odkąd złożyła jajeczko i je zjadła. Czy może powinienem poszukać królowej np. L.niger jako osoba z małym doświadczeniem? Postaram się załatwić jej miód jeżeli gdzieś znajdę nie słodzony.
Awatar użytkownika
MyrmeLuna
Posty: 226
Rejestracja: pn 11 lis, 2019
Kontakt:

pt 17 lip, 2020

Ciastko pisze: pt 17 lip, 2020 Czy mrówka powinna zjeść kawałek jabłka?
Najlepiej, jeśli nie będzie pryskane :).
Ciastko pisze: pt 17 lip, 2020 Czy może powinienem poszukać królowej np. L.niger jako osoba z małym doświadczeniem?
Z nigerkami nie powinieneś mieć żadnych problemów :). Jeśli masz Chthono, nie pomoże Ci w tej hodowli, ale będą się szybko rozmnażać itp.
Awatar użytkownika
MyrmeLuna
Posty: 226
Rejestracja: pn 11 lis, 2019
Kontakt:

pt 17 lip, 2020

slodkie_ciacho pisze: pt 17 lip, 2020
MyrmeLuna pisze: pt 17 lip, 2020 Może być to oznaką, że Twoja królowa to jednak Chthonolasius :).
Możesz rozwinąć swoją myśl?
Mogła najzwyczajniej zmizernieć... Bez robotnic zawsze jej trudniej, nie tylko pomogą przy otwieraniu.
Ciastko
Posty: 19
Rejestracja: czw 16 lip, 2020

pt 17 lip, 2020

Może rzeczywiście powinienem ją wypuścić? Na razie nie wiem jaka to mrówka i nie jestem w stanie zapewnić jej dobrych warunków. Ale nie chciałbym poddawać się z hodowlą mrówek dlatego spytam was jeżeli wiecie jakie mrówki mają teraz rójke i czy nie są trudne w hodowli.
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

pt 17 lip, 2020

Ciastko pisze: pt 17 lip, 2020 jakie mrówki mają teraz rójke i czy nie są trudne w hodowli.
http://www.myrmeblog.pl/wp-content/uplo ... k-2019.pdf
A tu masz od razu ze stopniem trudności:
https://forum.antsofpoland.eu.org/Threa ... r%C3%B3jek
Tak mniej więcej, nie należy trzymać się sztywno takich kalendarzy bo jest to zależne od pogody, klimat się zmienia... Np. pierwsze doniesienia o rójkach flavus były już w połowie czerwca.
Ogólnie teraz jest sezon w pełni :)
Ciastko
Posty: 19
Rejestracja: czw 16 lip, 2020

pt 17 lip, 2020

Dobrze dziękuję bardzo za pomoc! :D
ODPOWIEDZ