Czy to są królowe?

Masz problem z rozpoznaniem gatunku mrówek? Zrób zdjęcie, pokaż, opisz - podpowiemy. :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Bercikus
Posty: 20
Rejestracja: sob 12 paź, 2019

czw 23 lip, 2020

Znalazłem 3 mrówki, ale mam dylemat czy to są królowe ponieważ są małe, mają niecałe 7mm. Próbowałem szukać śladów po skrzydełkach ale ciężko dostrzec czy są. Najprawdopodobniej są tego samego gatunku, więc jeśli to królowe to odgadnie ktoś gatunek?
Załączniki
3.
3.
2.
2.
1.
1.
Awatar użytkownika
MyrmeLuna
Posty: 226
Rejestracja: pn 11 lis, 2019
Kontakt:

czw 23 lip, 2020

Może Tetramorium caespitum? Jest bardzo małe prawdopodobieństwo natrafienia o tej porze roku na inne. Stenamma rójki odbywają we wrześniu, więc też raczej nie :). To są królowe :). Za kilka dni złożyć powinny jaja :).
Karol Be
Posty: 359
Rejestracja: pn 15 lip, 2019

czw 23 lip, 2020

Bercikus pisze: czw 23 lip, 2020 Znalazłem 3 mrówki, ale mam dylemat czy to są królowe ponieważ są małe, mają niecałe 7mm. Próbowałem szukać śladów po skrzydełkach ale ciężko dostrzec czy są. Najprawdopodobniej są tego samego gatunku, więc jeśli to królowe to odgadnie ktoś gatunek?
Heja, według mnie to są na pewno królowe ponieważ mają silnie rozbudowany korpus. 7 mm... to wygląda na Jekieś Tetramorium. Jaki to dokładnie gatunek nie wiem ale chyba caespitum bo słyszałem że one maja teraz rójkę.

Pozdrawiam :) .
L. cf. niger
F. fusca
Bercikus
Posty: 20
Rejestracja: sob 12 paź, 2019

pt 24 lip, 2020

Dzięki za pomoc, tak więc będę czekał na jaja :D Mam jeszcze jedno pytanko: Czy mogę do jednej probówki wpuścić 2 królowe ? Słyszałem że "Tetramorium caespitum" może mieć w gnieździe wiele królowych.
Awatar użytkownika
MyrmeLuna
Posty: 226
Rejestracja: pn 11 lis, 2019
Kontakt:

pt 24 lip, 2020

Bercikus pisze: pt 24 lip, 2020 Dzięki za pomoc, tak więc będę czekał na jaja :D Mam jeszcze jedno pytanko: Czy mogę do jednej probówki wpuścić 2 królowe ? Słyszałem że "Tetramorium caespitum" może mieć w gnieździe wiele królowych.
Raczej nie... Większość źródeł podaje, że nie powinno się tak robić :). Ja osobiście nie próbowałem ich łączyć, ale nie słyszałem, by komuś się to udało :).
Karol Be
Posty: 359
Rejestracja: pn 15 lip, 2019

pt 24 lip, 2020

Bercikus pisze: pt 24 lip, 2020 Czy mogę do jednej probówki wpuścić 2 królowe ? Słyszałem że "Tetramorium caespitum" może mieć w gnieździe wiele królowych.
Nie mam pewności co do tego że Ci się to uda. Ponieważ z kiedyś łączyłem królowe F. rufibarbis które też są poliginiczne i na początku się akceptowały ale gdy pojawiły się robotnice to dobiły prawie drugą królową która po jakimś czasie zmarła ale to raczej z innego powodu.
L. cf. niger
F. fusca
Kacpermrówkixd
Posty: 3
Rejestracja: ndz 26 lip, 2020

ndz 26 lip, 2020

100% tetramorium caespitum sam posiadam
Karol Be
Posty: 359
Rejestracja: pn 15 lip, 2019

ndz 26 lip, 2020

Kacpermrówkixd pisze: ndz 26 lip, 2020 100% tetramorium caespitum sam posiadam
A skąd taka pewność że napewno caespitum :)?
L. cf. niger
F. fusca
ODPOWIEDZ