Dwie nietypowe dla mnie mrówki - wielka prośba o pomoc

Masz problem z rozpoznaniem gatunku mrówek? Zrób zdjęcie, pokaż, opisz - podpowiemy. :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

czykwins
Posty: 25
Rejestracja: śr 15 kwie, 2020

pt 24 lip, 2020

Dzień dobry.
Na otwartym terenie na granicy lasu i piaszczystego brzegu nad zalewem dosłownie wylądowała na mnie (mam nadzieję) królowa. Małopolska.
Niestety nie potrafię jej zidentyfikować, najbardziej podobna wydaje mi się do Camponotus fallax. Ma około 12mm i dziwne dwa "kolce" na końcu odwłoka. Pomarańczowe nóżki ale czarne czółka. Bardzo smukła z długim odwłokiem i kolcem pomiędzy korpusem a odwłokiem. Nie bardzo chce jeść, ledwo miodku liznęła. Poniżej będą zdjęcia. Dość długie nogi.

Druga mrówka szła sobie po placu zabaw w Krakowie. Ma około 9mm i pomarańczowe nóżki i czułka. nie ma kolca pomiędzy odwłokiem a korpusem. Nic nie chce jeść. Poniżej zdjęcia. Niestety druga mrówka pozwoliła sobie robić zdjęcia tylko od spodu (po przekręceniu probówki szybko przebiegała na górę.

Wszystkie zdjęcia robione telefonem trochę w pośpiechu i przy użyciu złego trybu więc tak sobie to wygląda.
Załączniki
pierwsza
pierwsza
pierwsza
pierwsza
pierwsza
pierwsza
pierwsza
pierwsza
pierwsza
pierwsza
pierwsza
pierwsza
pierwsza
pierwsza
pierwsza
pierwsza
czykwins
Posty: 25
Rejestracja: śr 15 kwie, 2020

pt 24 lip, 2020

Zdjęcia drugiej bo nie weszły w pierwszym poście...
Załączniki
2i.jpg
2h.jpg
2g.jpg
2f.jpg
2e.jpg
2c.jpg
2b.jpg
2a.jpg
Karol Be
Posty: 359
Rejestracja: pn 15 lip, 2019

sob 25 lip, 2020

Nic dziwnego że nie chce jeść miodu skoro ta pierwsza to nawet nie jest mrówka.... A jeżeli chodzi o drugą to nie mam pojecia co to jest (za słabe zdjęcia). Ale nawet gdyby ta jedna to by była mrówka to popełniłeś duży błąd. Nie wiesz że nie łapie się uskrzydlonych mrówek? Jeżeli nie zaobserwowałeś jej ich zachowania. I nie zauważyłeś czy skrzydła jej przeszkadzają to szanasa że złoży jajeczka jest równa prawie zero :p. Radzę Ci, wypuść je lepiej by się nie męczyły (ta druga i tak już pewnie umrze), i poczytaj trochę jeszcze i dopiero zabieraj się za łapanie królowych :wink:.

Pozdrawiam.
L. cf. niger
F. fusca
czykwins
Posty: 25
Rejestracja: śr 15 kwie, 2020

ndz 26 lip, 2020

No spoko, ale mrówka po locie godowym ląduje i goni po ziemi aż znajdzie miejsce do założenia gniazda i trochę przed tą sytuacją albo po zjada/zrzuca skrzydła. Tą właśnie znalazłem jak sobie chodziła i grzebała w ziemii więc uznałem że już jest po.
Karol Be
Posty: 359
Rejestracja: pn 15 lip, 2019

ndz 26 lip, 2020

czykwins pisze: ndz 26 lip, 2020 i trochę przed tą sytuacją albo po zjada/zrzuca skrzydła.
Nigdy nie słyszałem o przypadku by mrówka zjadała swoje skrzydła. Jedynie tylko że po ich oderwaniu wchłania pozostałe po nich mięśnie.
czykwins pisze: ndz 26 lip, 2020 Tą właśnie znalazłem jak sobie chodziła i grzebała w ziemii więc uznałem że już jest po.
Jeżeli mówisz o owadzie z 2 zdjęcia to ok zwracam honor, jest szansa że jest zaplemniona :wink:.
L. cf. niger
F. fusca
czykwins
Posty: 25
Rejestracja: śr 15 kwie, 2020

ndz 26 lip, 2020

To było ciekawe, własnie przełożyłem ją do słoika z wilgotnym piachem i po 2 minutach oderwała sobie skrzydła.
czykwins
Posty: 25
Rejestracja: śr 15 kwie, 2020

ndz 26 lip, 2020

[/quote]
Nigdy nie słyszałem o przypadku by mrówka zjadała swoje skrzydła. Jedynie tylko że po ich oderwaniu wchłania pozostałe po nich mięśnie.
[/quote]

https://www.environmentalscience.bayer. ... /black-ant
Karol Be
Posty: 359
Rejestracja: pn 15 lip, 2019

ndz 26 lip, 2020

Nadal coś nie chce mi się w to wierzyć :p. No bo ile niby bialka w sobie mają takie skrzydła. Prędzej mięśnie mają w sobie białko. Poza tym zawsze gdy widuję L. niger to gdy odrywają sobie skrzydła to ich nie jedzą tylko je zostawiają. Może to ja się nie znam ale mówię jak ja to widziałem.
L. cf. niger
F. fusca
Awatar użytkownika
MyrmeLuna
Posty: 226
Rejestracja: pn 11 lis, 2019
Kontakt:

pn 27 lip, 2020

Karol Be pisze: ndz 26 lip, 2020
Nadal coś nie chce mi się w to wierzyć :p. No bo ile niby bialka w sobie mają takie skrzydła. Prędzej mięśnie mają w sobie białko. Poza tym zawsze gdy widuję L. niger to gdy odrywają sobie skrzydła to ich nie jedzą tylko je zostawiają. Może to ja się nie znam ale mówię jak ja to widziałem.
Mnie też się tak wydaje :). Skrzydła dosyć ciężko zjeść...
Mrowinka
Posty: 138
Rejestracja: pn 15 cze, 2020

wt 28 lip, 2020

Witajcie
Jeśli macie rozkmine co to może być na tych 1 zdj to wam powiem
Jest to samiec z gatunku formica fusca
Wiem ponieważ takiego samego widziałem w owym gnieździe tych mrówek
Jest dokładnie taki sam
A co do pozostałych zdj to nie jestem pewny
Karol Be
Posty: 359
Rejestracja: pn 15 lip, 2019

wt 28 lip, 2020

Mrowinka pisze: wt 28 lip, 2020 Witajcie
Jeśli macie rozkmine co to może być na tych 1 zdj to wam powiem
Jest to samiec z gatunku formica fusca
Wiem ponieważ takiego samego widziałem w owym gnieździe tych mrówek
Jest dokładnie taki sam
A co do pozostałych zdj to nie jestem pewny
Samiec F. fusca ma 12mm i jest wiekszy od królowej?!
Coś mi tu nie pasuje poza tym ten wydłużony odwłok z tymi dwoma kolcami.
L. cf. niger
F. fusca
Mrowinka
Posty: 138
Rejestracja: pn 15 cze, 2020

wt 28 lip, 2020

Tak Karol
Samiec jest większy od królowej
Ale to zależy
Karol Be
Posty: 359
Rejestracja: pn 15 lip, 2019

wt 28 lip, 2020

Mrowinka pisze: wt 28 lip, 2020 Tak Karol
Samiec jest większy od królowej
Ale to zależy
Ok nawet jeśli byłby to samiec, to nie jest to napewno mrówka. Nawet mój ojciec nie interesujący się mrówkami nie widzi w tym owadzie podobieństwa do mrówki. Gdzieś na forum słyszałem że mrówki poznajemy po zagiętych czułkach, a ta takowych nie posiada. I do tego te kolce na końcu odwłoka...
L. cf. niger
F. fusca
Awatar użytkownika
MyrmeLuna
Posty: 226
Rejestracja: pn 11 lis, 2019
Kontakt:

wt 28 lip, 2020

Te odnóża też nie wyglądają na mrówcze :)...
czykwins
Posty: 25
Rejestracja: śr 15 kwie, 2020

śr 29 lip, 2020

Na niektórych zdjęciach widać że ma czułka dwuczłonowe. Odleciał dopiero po dwóch dniach z otwartego pojemnika. Tak to ciągle w nim siedział i nie chciał uciekać. Ta druga mróweczka wykopała sobie gniazdo i sobie tam siedzi.
Mrowinka
Posty: 138
Rejestracja: pn 15 cze, 2020

śr 29 lip, 2020

Ta druga mrówka to jakiś chtonolasius
Smukły odwlok duża glowa
czykwins
Posty: 25
Rejestracja: śr 15 kwie, 2020

śr 29 lip, 2020

Dzięki, na innych zdjęciach w necie rzeczywiście widać podobieństwo.
ODPOWIEDZ