Camponotus ligniperda robotnica?

Masz problem z rozpoznaniem gatunku mrówek? Zrób zdjęcie, pokaż, opisz - podpowiemy. :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

czykwins
Posty: 25
Rejestracja: śr 15 kwie, 2020

sob 15 sie, 2020

Dzień dobry, na wycieczce w Mielniku przy lesie po chodniku biegła sobie Mrówka. Wydawała się ogromna więc ją zabrałem do probówki żeby potem określić co to za królowa. Ale dziś po wielu stronach i filmach doszedłem do wniosku że to robotnica największej mrówki Europy. Trochę szkoda bo myślałem że mam coś fajnego. Na wszelki wypadek proszę o potwierdzenie. Może ktoś z obecnych hoduje więc od razu będzie wiedział. Link do zdjęć:
https://photos.app.goo.gl/3QRf6WNJCQhAnXCG9

Będę wdzięczny za odpowiedź.
czykwins
Posty: 25
Rejestracja: śr 15 kwie, 2020

sob 15 sie, 2020

Ps. mrówka ma około 12 milimetrów. Szeroką głowę, tułów dłuższy od odwłoka i bardzo długie kończyny.
Sadwik
Posty: 164
Rejestracja: czw 25 lip, 2019
Lokalizacja: Śląsk

ndz 16 sie, 2020

Możesz jeszcze raz dać zdjęcie bo mi pod tym linkiem pisze że album jest pusty
Moje najciekawsze mrówki:
Camponotus ligniperda
Formica sanguinea
Lasius fuliginosus
Formica foreli
Tetramorium bicarinatum
czykwins
Posty: 25
Rejestracja: śr 15 kwie, 2020

ndz 16 sie, 2020

Już przywróciłem bo przez przypadek usunąłem. Przepraszam.
Karol Be
Posty: 359
Rejestracja: pn 15 lip, 2019

ndz 16 sie, 2020

czykwins pisze: sob 15 sie, 2020 Dzień dobry, na wycieczce w Mielniku przy lesie po chodniku biegła sobie Mrówka. Wydawała się ogromna więc ją zabrałem do probówki żeby potem określić co to za królowa. Ale dziś po wielu stronach i filmach doszedłem do wniosku że to robotnica największej mrówki Europy. Trochę szkoda bo myślałem że mam coś fajnego. Na wszelki wypadek proszę o potwierdzenie. Może ktoś z obecnych hoduje więc od razu będzie wiedział. Link do zdjęć:
https://photos.app.goo.gl/3QRf6WNJCQhAnXCG9

Będę wdzięczny za odpowiedź.
Królowych nie poznajemy po ich wielkości, tylko przedewszystkim po ich silnie rozbudowanym garbie. A przy okazji można zobaczyć czy nie widać blizn pod oderwanych skrzydłach.

Pozdrawiam.
L. cf. niger
F. fusca
czykwins
Posty: 25
Rejestracja: śr 15 kwie, 2020

pn 17 sie, 2020

Karol wiem o tym. Tak się składa że ta Mrówka jest dla mnie nowością i wyglądała jak by miała duży garb. Nie miałem dużo czasu na przyglądanie się jej na miejscu i się pomyliłem.
ODPOWIEDZ