Ciekawa królowa do identyfikacji

Masz problem z rozpoznaniem gatunku mrówek? Zrób zdjęcie, pokaż, opisz - podpowiemy. :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Sadwik
Posty: 164
Rejestracja: czw 25 lip, 2019
Lokalizacja: Śląsk

wt 25 sie, 2020

Królowa złapana tydzień temu Jakby co to królowa jest cała czarna lub ja nie widzę innych kolorów ma około 7mm i na pewno jest pasożytem według mnie to Formica Coptoformica pressibularis czyli ozdobnica mniejsza ma dałem jej jedną niewybarwioną robotnice Formica cinerea chyba i dużo poczwarek tegoż gatunku królowa się dogaduje z robotnicami i chyba ma jajeczka więc pasożytuje na serviformica i mam pytanie czy to na pewno Formica pressibularis
Moje najciekawsze mrówki:
Camponotus ligniperda
Formica sanguinea
Lasius fuliginosus
Formica foreli
Tetramorium bicarinatum
olaf
Posty: 189
Rejestracja: wt 10 wrz, 2019

śr 26 sie, 2020

1. Jeśli cała czarna to raczej na pewno nie Formica pressilabris
http://www.antbase.net/english/ants-of- ... abris.html
Polecam także:
http://blog.mrowki.ovh/2018/02/fotograf ... krolowych/
2. Zdjęcie i rozmiar
3. Wnioskowanie że jest pasożytem bo przyjęła poczwarki F.cinearea jest zbyt daleko idące. Formica w zasadzie każda akceptuje poczwarki swojego rodzaju.
Sadwik
Posty: 164
Rejestracja: czw 25 lip, 2019
Lokalizacja: Śląsk

śr 26 sie, 2020

1. Nie zobaczyłem innego koloru obserwowałem pod słabym światłem teraz na zdjęciu którego zapomniałem dodać widać było trochę czerwonego.
2.https://photos.app.goo.gl/ZXCzPMbBRcnobFVS9 rozmiar jest już napisany ale napiszę jeszcze raz 7 mn
3. Wywnioskowałem po bardzo małym odwłoku niepodobnym do klasztornych.
Edit: Za jakieś pół godziny spróbuję zrobić jeszcze jedno zdjęcie lepsze nie jestem w domu
I kolejne
Edit: https://photos.app.goo.gl/v8Wk97suj9SsotYFA proszę jeśli to nie Formica pressilabris lub foreli to napisz co
Moje najciekawsze mrówki:
Camponotus ligniperda
Formica sanguinea
Lasius fuliginosus
Formica foreli
Tetramorium bicarinatum
olaf
Posty: 189
Rejestracja: wt 10 wrz, 2019

czw 27 sie, 2020

Sry nie wypatrzyłem rozmiaru.
Hmm. Co to jest w sumie nie jestem pewien.
F.presilarbis powinna być jednoznacznie dwubarwna, poza tym królowe są małe.
Czerownawego nigdzie nie mogę się dopatrzeć i gdyby nie wycięcie na głowie (może to kwestia ujęcia) to powiedziałbym ze fucsca/cinearea. A tak to zgłupiałem trochę,
Spróbuj podrzucić może jeszcze coś z tym czerwonawym, może coś z góry żeby było widać całość i proporcje.
Sadwik
Posty: 164
Rejestracja: czw 25 lip, 2019
Lokalizacja: Śląsk

czw 27 sie, 2020

wcięcie głowy to nie perspektywa a czerwony to ma ona nogi i stylik niestety nie mam też pojęcia teraz co to na pewno coptofomica bo tylko one mają wciętą głowę z mniejszych mrów może to też niby być Formica foreli bo nie mam pojęcia jak wygląda nigdzie nie a zdjęć królowej
Moje najciekawsze mrówki:
Camponotus ligniperda
Formica sanguinea
Lasius fuliginosus
Formica foreli
Tetramorium bicarinatum
olaf
Posty: 189
Rejestracja: wt 10 wrz, 2019

pt 28 sie, 2020

Nie wiem.
Jeśli wcięcie na pewno jest co widać i jest czerwonawe czego na zdjęciu nie widać to chyba szukac można tylko wśród execta, forelli i presilabris.
execta ma owłosiony odwłok i jest stosunkowo duża, nawet 12 mm
forelli i presilabris różnią się intensywnością omszenia między przyoczkami, przy czym pressilabris jest mała, około 5-5,5 mm.
Czyli wychodzi mi że najbardziej prawdopodobna jest forelli patrząc po rozmiarze, ale bez mikroskopu i doświadczenia chyba nikt się nie podejmie.
No i może być jeszcze diabli wiedza co o czym nie słyszałem :)
Sadwik
Posty: 164
Rejestracja: czw 25 lip, 2019
Lokalizacja: Śląsk

pt 28 sie, 2020

W tym atlasie to on jest do rozpoznawania robotnic nie królowych królowa jest większa
Moje najciekawsze mrówki:
Camponotus ligniperda
Formica sanguinea
Lasius fuliginosus
Formica foreli
Tetramorium bicarinatum
olaf
Posty: 189
Rejestracja: wt 10 wrz, 2019

pt 28 sie, 2020

Heh, w którym atlasie ?
Bo ja w sumie nie patrzyłem do atlasu tylko sobie gdzieś to wynotowałem przy kluczach do królowych.
Możliwe że stąd:
https://kb.formicopedia.org/Formica_pressilabris
Sadwik
Posty: 164
Rejestracja: czw 25 lip, 2019
Lokalizacja: Śląsk

pt 28 sie, 2020

Myślałem że stąd to sory mrówki środowisk leśnych Polski tam jest atlas do rozpoznawania robo a ogólnie to królowa ma 7mm na oko więc może mieć mniej
Moje najciekawsze mrówki:
Camponotus ligniperda
Formica sanguinea
Lasius fuliginosus
Formica foreli
Tetramorium bicarinatum
olaf
Posty: 189
Rejestracja: wt 10 wrz, 2019

pn 31 sie, 2020

Chyba pozostaje sobie coś przyjąć i jak będą robotnice pooglądać sobie pod mikroskopem przez kogoś doświadczonego. Bo jednoznacznie raczej będzie ciężko.
Sadwik
Posty: 164
Rejestracja: czw 25 lip, 2019
Lokalizacja: Śląsk

pn 31 sie, 2020

wiem a ogólnie to złapałem przedwczoraj jeszcze dwie podobne królowe były brunatno czarne miały taką samą wielkość co ta ale miały tam gdzie Formica pessilabris czerwone to one miały czerwone niestety jedna padła ale druga żyje i ją zaadoptowałem na pięciu robotnicach Formica cinerea i dwóch kokonach tego gatunku wiem że może nie starczyć więc szukam więcej kokonów.
Może się uda :D
Moje najciekawsze mrówki:
Camponotus ligniperda
Formica sanguinea
Lasius fuliginosus
Formica foreli
Tetramorium bicarinatum
Sadwik
Posty: 164
Rejestracja: czw 25 lip, 2019
Lokalizacja: Śląsk

ndz 06 wrz, 2020

Krótkie streszczenie tego co się działo drugą też umarła a ogólnie to tak one to były Formica pressibularis ale cała reszta to po prostu Tapinoma erraticum
Moje najciekawsze mrówki:
Camponotus ligniperda
Formica sanguinea
Lasius fuliginosus
Formica foreli
Tetramorium bicarinatum
ODPOWIEDZ