Nie mam zielonego pojęcia co to za gatunek

Masz problem z rozpoznaniem gatunku mrówek? Zrób zdjęcie, pokaż, opisz - podpowiemy. :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

PvPmruk
Posty: 9
Rejestracja: wt 26 mar, 2019

sob 12 wrz, 2020

Witam,
Dzisiaj złapałem taką dziwną mrówkę i nie mam pojęcia co to za gatunek. Wielkość ok. 1cm. Z góry dziękuję za pomoc!
Załączniki
IMG_20200912_173402.jpg
IMG_20200912_173452.jpg
IMG_20200912_172147.jpg
IMG_20200912_172213.jpg
IMG_20200912_172227.jpg
Sadwik
Posty: 164
Rejestracja: czw 25 lip, 2019
Lokalizacja: Śląsk

sob 12 wrz, 2020

Moim zdaniem Formica pressilabris/foreli
zaadaptuj ją na robotnicach i poczwarkach jakieś serviformici
Moje najciekawsze mrówki:
Camponotus ligniperda
Formica sanguinea
Lasius fuliginosus
Formica foreli
Tetramorium bicarinatum
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

śr 16 wrz, 2020

Sadwik pisze: sob 12 wrz, 2020 Moim zdaniem Formica pressilabris/foreli
zaadaptuj ją na robotnicach i poczwarkach jakieś serviformici
Dlaczego uważasz, że to taki gatunek? Jakieś konkrety? dlaczego tak sądzisz?
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

śr 16 wrz, 2020

PvPmruk pisze: sob 12 wrz, 2020 Witam,
Dzisiaj złapałem taką dziwną mrówkę i nie mam pojęcia co to za gatunek. Wielkość ok. 1cm. Z góry dziękuję za pomoc!
Mam nadzieję że trafiła do probówki z wodą taką z kroku pierwszego https://kb.formicopedia.org/Pierwszy_krok
Sadwik
Posty: 164
Rejestracja: czw 25 lip, 2019
Lokalizacja: Śląsk

śr 16 wrz, 2020

Bo tak dokładnie ona wygładza posiadam jedną
Moje najciekawsze mrówki:
Camponotus ligniperda
Formica sanguinea
Lasius fuliginosus
Formica foreli
Tetramorium bicarinatum
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

śr 16 wrz, 2020

Witam.
PvPmruk pisze: sob 12 wrz, 2020 Wielkość ok. 1cm
Zmierz ją dokładniej, np połóż linijkę pod probówką i wtedy sprawdź, bo na zdjęciu z linijką królowa jest akurat wygięta.
Sadwik pisze: śr 16 wrz, 2020 Bo tak dokładnie ona wygładza posiadam jedną
Domyślam się że tam miało być "wygląda"? Tylko że autor napisał:
PvPmruk pisze: sob 12 wrz, 2020 Wielkość ok. 1cm
A w przypadku F. pressilabris Wiki podaje:
" królowa jest nie większa jak 5,5 mm, co jest cechą charakterystyczną tego gatunku. "
Więc no... 4,5mm to spora różnica, większa niż w przypadku Chthonolasius.
Pozdrawiam
Sadwik
Posty: 164
Rejestracja: czw 25 lip, 2019
Lokalizacja: Śląsk

czw 17 wrz, 2020

Czy 6-7mm jest bardziej wiarygodne tyle ma foreli https://www.antweb.org/description.do?g ... nk=species
Polecam ogólnie dużo info trochę mało czytelne ale da się przeżyć
Moje najciekawsze mrówki:
Camponotus ligniperda
Formica sanguinea
Lasius fuliginosus
Formica foreli
Tetramorium bicarinatum
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

czw 17 wrz, 2020

Z ciekawości zapytałem znajomego który ma większe ode mnie doświadczenie w oznaczaniu.
Jego odpowiedź:
"Nie wydaje mi się aby to była Coptoformica
One nie mają takiego zwykłego wcięcia jak to właśnie ma Lasius
To bardziej przypomina rogi
U nich ta głowa się zwierza ku potylicy
to jeszcze większy hardkor niż próba oznacznia Formica s. str
jeżeli próbuje Copto oznaczać
tam potrzebujesz przybliżenie aby wykluczyć exsecta to co najmniej 100"

Podobno też F. foreli była odnotowana w Polsce tylko dwa razy.

http://cle.fourmis.free.fr/reine-formic ... abris.html
http://cle.fourmis.free.fr/reine-formica-foreli.html
http://cle.fourmis.free.fr/reine-lasius-12.html

Dlatego ja osobiście nadal zostaję przy swoim twierdzeniu że to Chthonolasius, a co zrobi autor to jego decyzja ;)
Sadwik
Posty: 164
Rejestracja: czw 25 lip, 2019
Lokalizacja: Śląsk

czw 17 wrz, 2020

Pamiętaj że Formica foreli jest straszliwie trudno po robotnicah odróżnić od presslibris więc prawdopodobnie jest o wiele bardziej pospolita
Moje najciekawsze mrówki:
Camponotus ligniperda
Formica sanguinea
Lasius fuliginosus
Formica foreli
Tetramorium bicarinatum
Sadwik
Posty: 164
Rejestracja: czw 25 lip, 2019
Lokalizacja: Śląsk

czw 17 wrz, 2020

Popatrzyłem se na zdjęcia chtonolasius i trochę podobna problem taki że gdyby to był chtonolasius to by już kilka dni temu umarła jak była sama
Moje najciekawsze mrówki:
Camponotus ligniperda
Formica sanguinea
Lasius fuliginosus
Formica foreli
Tetramorium bicarinatum
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

czw 17 wrz, 2020

Jeśli podsunął jej miód pod nos to pewnie się napije, inna sprawa że autor milczy (pewnie tu nie zagląda)...
Sadwik
Posty: 164
Rejestracja: czw 25 lip, 2019
Lokalizacja: Śląsk

sob 19 wrz, 2020

No możliwe możliwe a wiesz czy jest możliwe by chtonolasius zaakceptował adaptacja na Formica fusca nie ma żadnej agresji bo jak niemożliwe to mam jakąś Coptoformica i podejrzewam że foreli tylko ona pasuje
Moje najciekawsze mrówki:
Camponotus ligniperda
Formica sanguinea
Lasius fuliginosus
Formica foreli
Tetramorium bicarinatum
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

sob 19 wrz, 2020

Sadwik pisze: sob 19 wrz, 2020 wiesz czy jest możliwe by chtonolasius zaakceptował adaptacja na Formica fusca
Nie mam pojęcia, ale w to wątpię.
Gdahuks
Posty: 3
Rejestracja: sob 19 wrz, 2020

sob 19 wrz, 2020

Sadwik pisze: czw 17 wrz, 2020 Popatrzyłem se na zdjęcia chtonolasius i trochę podobna problem taki że gdyby to był chtonolasius to by już kilka dni temu umarła jak była sama
Gadasz takie głupoty, że aż zdecydowałem się założyć konto tylko po to aby Ci odpisać.
Mrówek nie oznaczamy po tym, że porównujemy zdjęcia, tym bardziej jak nie mamy doświadczenia. W ten sposób pomijamy szczegóły, których przeciętna osoba nie widzi bo nie wie na co zwrócić uwagę.
Co do Chthonolasius. Jest mrówka z tego podrodzaju, która potrafi czekać nawet do wiosny zanim wniknie do gniazda hosta. Jest to Lasius (Chthonolasius) mixtus. Więc nie prawdą jest, że nie ma szans by nie przeżyła kilku dni bez adopcji to nie jest kartonówka!
Nie wiem co Ty masz u siebie (ale jestem prawie pewien, że nie masz możliwości stwierdzić jaki to gatunek o ile to w ogóle Coptoformica) ale mrówka ze zdjęcia na pewno nie należy do podrodzaju Coptoformica.
Na przyszłość nie pisz o czymś, o czym nie masz pojęcia. Jeżeli chcesz się uczyć oznaczać to pytaj o pewne rzeczy, a nie pisz z pewnością, że to musi być ta bo masz podobną.
Gdahuks
Posty: 3
Rejestracja: sob 19 wrz, 2020

sob 19 wrz, 2020

Sadwik pisze: czw 17 wrz, 2020 Pamiętaj że Formica foreli jest straszliwie trudno po robotnicah odróżnić od presslibris więc prawdopodobnie jest o wiele bardziej pospolita
To też jest normalnie złoto. Ja wiem te gatunki trudno odróżnić dlatego pewnie naukowcy się mylą je oznaczając. Natomiast Ty byłeś w stanie określić, że to, któryś z tych dwóch gatunków. Wszystkie Copto się trudno oznacza. I mówiąc, że mrówka została wykazana dwa razy oznacza, że jedynie dwa razy emtomolodzy ją odnaleźli w Polsce. I tak zdarzają tu się też błędy ale jest to wielokrotnie lepsze źródło niż jakiś ignorant z forum
Sadwik
Posty: 164
Rejestracja: czw 25 lip, 2019
Lokalizacja: Śląsk

sob 19 wrz, 2020

Pierwsza rzecz ja napisałem jest podobna a nie na pewno ona to.
Rzecz druga o tym nie wiedziałem według tego co wyczytałem też z tego forum chtonolasius przeżywają maks kilka dni może byłem w błędzie
Rzecz trzecia Coptoformici królowe nie są trudne do określenie wszystkie różnią się rozmiarami głównie np pressilabris od 4,5 do 5,5 mm, foreli 7mm, execta od 11 do 12mm.
Posiadam Coptoformice dlatego bo poprawnie królowej zaadoptowałem robotnice Formica fusca (rządnej agresji)
Rzecz czwarta nigdy nie pisze z pewnością daje tylko sugestie a o tym temacie trochę wiem ale nie piszę że dużo
Rzecz piąta Nie wiem czy czytać ze zrozumieniem nie umiesz ale uważam że tak bo skoro pisze że trudno oznacza się ROBOTNICE nie napisałem tam że się je ogólnie trudno oznacza ale trudno się oznacza ROBOTNICE
a jak je oznaczają myrmekolodzy to właśnie po nich ale jeśli się z tym nie zgadzasz to poczytaj se na antweb i na antwiki
Rzecz szósta czy na prawdę to wszystkiego trzeba być toksiciem nie da się być normalnym spokojnym człowiekiem nie trzebą być tym (napisałbym coś tu no ale niestety nie można więc musicie się domyślić) toksiciem
Rżeć siódma jeśli do tego podpunktu dotarłeś to brawo jednak nie jesteś aż taki
ale jeśli po prostu zajrzałeś na ostatni to po prostu w ciebie nie wierzę



I jednak udało mi się mocno rozpisać fajnie :D
Moje najciekawsze mrówki:
Camponotus ligniperda
Formica sanguinea
Lasius fuliginosus
Formica foreli
Tetramorium bicarinatum
Gdahuks
Posty: 3
Rejestracja: sob 19 wrz, 2020

ndz 20 wrz, 2020

Po prostu nie toleruję tego jak ktoś o czymś nie ma pojęcia, a upiera się przy swoim co dokładnie Ty robisz. Po kolei:
Właśnie przez takie rzeczy to środowisko jest takie zacofane. Powtarzanie wszystkiego co się usłyszy bez weryfikowania. Nawet nie potrafisz napisać poprawnie Chthonolasius. To pokazuje, że nie masz wiedzy na ten temat po prostu wyszukałeś i porównałeś zdjęcia z internetu.
Żadna Twoja wiadomość nie sugerowała, że to co piszesz to tylko sugestia.
Dalej piszesz coś o czym nie masz pojęcia. U Formica występuje zjawisko makro i mikroginii co wyklucza oznaczanie na podstawie wielkości królowych. Wielkość może być dla nas co najwyżej sugestią. A inne cechy nie są takie proste do rozróżnienia.
Myrmekolodzy w większości oznaczają po wszystkich możliwych kastach. Jest zalecane aby z gniazda pobierać po kilka robotnic, samców i samic, a jak występują podkasty robotnic to również zbiera się po kilka z każdego rodzaju. Ale nawet zakładając, że korzystają tylko z robotnic to, to, że coś jest trudne nie znaczy, że jest niemożliwe. Mówimy tu o specjalistach, którzy dysponują odpowiednim sprzętem i wiedzą.
Tak samo nie trzeba być Januszem, który zawsze wie najlepiej. Nie byłoby problemu gdybyś po sugestii osoby bardziej doświadczonej - slodkie_ciacho, po prostu przyznał mu rację. Ty za to wolałeś iść w zaparte, że to Coptoformica bo masz taką i są podobne.
Sadwik
Posty: 164
Rejestracja: czw 25 lip, 2019
Lokalizacja: Śląsk

ndz 20 wrz, 2020

Proszę masz cytat z antweb ,,Robotnik Dwukolorowy z głową i grubością głównie ciemną, z wyraźną ciemną plamą na promesonotum. Oczy bez owłosienia i owłosienie na grzbiecie ciała ograniczone do przodu clypeus i wierzchołkowych tergitów gaster. Palpy szczękowe bardzo krótkie, 5 lub 6 segmentowe, nie sięgające do tyłu poza przednią krawędź oka. Włosy dojrzewające trwają dłużej niż ich przerwa. Najpierw tergit nieco matowy, nie świecący. Clypeus zwykle lekko odciskany poniżej linii środkowej, gdy jest oglądany z profilu. Głowa i łuska mocno wycięte. Długość: 4,5-7,0 mm.

Królowa. Dwukolorowy z częścią głowy, mezopleury po bokach i czerwonawo-żółtą łuską. Gaster matowy nie świeci, odpocznij jako pracownik. Długość: 6,0-7,0 mm.

Męski. Czarny z żółtawymi wyrostkami; głowa szeroko rozstawiona; oczy bez włosów. Mesonotum z licznymi krótkimi, wyprostowanymi włoskami. Włosy łonowe na blaszce są nieco dłuższe niż międzyprzedziały. Wygląd ogólny nieco lśniący, ale mniej niż F. pressilabris HNS . Długość: 5,5-7,0 mm.

Dystrybucja. Do tej pory znane tylko z Tisvilde Hegn i Asserbo, NEZ, Danii, ale ponieważ tylko matki są łatwe do odróżnienia od F. pressilabris HNS może być zaniżony . - Zasięg: Europa Środkowa, raczej lokalna - Francja po Kaukaz, Szwajcaria po Polskę i Danię." Więc proszę nie pisz mi tu że naukowcy na pewno się pomylili jak sami piszą że mogli się pomylić
Tak jeszcze dla przypomnienia pressilabris ma do 5,5mm
Co do Chthonasius pisowni to może się tak nie znam ale czy to aż takie po prostu ważne bo nie można się po prostu pomylić a tam chciałem po prostu wykluczyć że to na pewno nie Coptoformica. To nie wychwytujeż kontekstu po prostu i tyle. I dodam do tego ostatniego zdania
Dużo o nich wcześniej poczytałem i pod tym względem była bardzo podobna. I właśnie przez takie osoby ja ty jest mniej osób na forum bo po prostu je zniechęcasz i na przyszłość to jak chcesz zwrócić uwagę to po prostu napisz krótki i wyraźnie co się źle robi a nie cały wykład który po prostu zachęca do wyjścia z forum. To tyle ode mnie
Moje najciekawsze mrówki:
Camponotus ligniperda
Formica sanguinea
Lasius fuliginosus
Formica foreli
Tetramorium bicarinatum
ODPOWIEDZ