Mrówka z OLX

Masz problem z rozpoznaniem gatunku mrówek? Zrób zdjęcie, pokaż, opisz - podpowiemy. :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Diktus
Posty: 3
Rejestracja: śr 13 sty, 2021

śr 13 sty, 2021

Witam
Zakupiłem kolonie manica rubida z popularnego portalu OLX niestety po otwarciu paczki mam wrażenie że to nie jest ten gatunek chociaż sprzedający powiedział że ma 100 procent pewności. Posiadam druga kolonie camponotus ligniperda i są bardzo podobne do nich w królowej nie zauważam różnicy bo tez jest naprawdę dużą może ta z OLX odrobinę mniejsza natomiast w robotnicach paski na odwłoku są delikatnie jaśniejsze (ligniperda ma bardziej czerwone a tutaj jakby złoto/żółte) resztę widać na zdjęciu. Moim zdaniem to jest camponotus herculeanus niestety sprzedający się z tym nie zgadza proszę o pomoc w rozwiązaniu tej kwestii. Dziękuję.
Załączniki
IMG_20210113_130047.jpg
Awatar użytkownika
KitApple
Posty: 274
Rejestracja: wt 28 kwie, 2020

śr 13 sty, 2021

Diktus pisze: śr 13 sty, 2021 Witam
Zakupiłem kolonie manica rubida z popularnego portalu OLX niestety po otwarciu paczki mam wrażenie że to nie jest ten gatunek chociaż sprzedający powiedział że ma 100 procent pewności. Posiadam druga kolonie camponotus ligniperda i są bardzo podobne do nich w królowej nie zauważam różnicy bo tez jest naprawdę dużą może ta z OLX odrobinę mniejsza natomiast w robotnicach paski na odwłoku są delikatnie jaśniejsze (ligniperda ma bardziej czerwone a tutaj jakby złoto/żółte) resztę widać na zdjęciu. Moim zdaniem to jest camponotus herculeanus niestety sprzedający się z tym nie zgadza proszę o pomoc w rozwiązaniu tej kwestii. Dziękuję.
No dokładnie nie stwierdze ale Manica to nie jest na bank.
:?:
Awatar użytkownika
MyrmeLuna
Posty: 226
Rejestracja: pn 11 lis, 2019
Kontakt:

czw 14 sty, 2021

Cześć,
królowa ma dosyć dużo czerwieni na odwłoku, co najbardziej pasuje do Camponotus ligniperdus, jednak pomocne okazałoby się podanie rozmiaru, ponieważ królowe C. herculeanus mogą być nieco mniejsze (najlepiej podać rozmiar w mm). Głowa gmachówek drzewotocznych jest szersza niż w przypadku drugiego gatunku. Żółtawe paski są najczęściej efektem najedzenia :).
Diktus
Posty: 3
Rejestracja: śr 13 sty, 2021

czw 14 sty, 2021

Posiadam kolonie camponotus ligniperda i królowa wygląda identycznie może z 1mm różnicy obie są ogromne jak na mrówki jedynie w tych robotnicach taka różnice zauważyłem.
Tlaloc
Posty: 464
Rejestracja: wt 20 sie, 2019

czw 14 sty, 2021

Diktus pisze: czw 14 sty, 2021 Posiadam kolonie camponotus ligniperda i królowa wygląda identycznie może z 1mm różnicy obie są ogromne jak na mrówki jedynie w tych robotnicach taka różnice zauważyłem.
Może masz dużo starszą kolonię i dlatego masz inny rozmiar robotnic
Albo na odwrót
W niebie:
Lasius niger
Lasius flavus
Chthonolasius sp.
Formica cinerea
Myrmica spp.
Leptothorax acervorum

U mnie:
Formica fusca
Crematogaster scutellaris
Camponotus nicobarensis
Camponotus japonicus
Awatar użytkownika
KitApple
Posty: 274
Rejestracja: wt 28 kwie, 2020

czw 14 sty, 2021

Krótko mówiąc, Camponotus cf. ligniperdus zareklamuj, powiedz że masz pewność że to nie Manica i oczekuj zwrotu. Możesz podać linka do tego posta.
:?:
Awatar użytkownika
ursusgryzli
Posty: 104
Rejestracja: śr 03 lip, 2019

czw 14 sty, 2021

Diktus pisze: śr 13 sty, 2021 Witam
Zakupiłem kolonie manica rubida z popularnego portalu OLX niestety po otwarciu paczki mam wrażenie że to nie jest ten gatunek chociaż sprzedający powiedział że ma 100 procent pewności. Posiadam druga kolonie camponotus ligniperda i są bardzo podobne do nich w królowej nie zauważam różnicy bo tez jest naprawdę dużą może ta z OLX odrobinę mniejsza natomiast w robotnicach paski na odwłoku są delikatnie jaśniejsze (ligniperda ma bardziej czerwone a tutaj jakby złoto/żółte) resztę widać na zdjęciu. Moim zdaniem to jest camponotus herculeanus niestety sprzedający się z tym nie zgadza proszę o pomoc w rozwiązaniu tej kwestii. Dziękuję.
wygląda na ligni nie mam bladego pojęcia jak ktoś mógł ci powiedzieć ze to manica
Diktus
Posty: 3
Rejestracja: śr 13 sty, 2021

czw 14 sty, 2021

Znaczy sprawa wygląda teraz tak że on jest raczej pewny że wysłał odpowiedni gatunek a ja mu wysyłam zdjęcia z innego gatunku... I oczekuje ponownej wysyłki manica... Dodał że powinienem się cieszyć że dostałem droższe niestety wolę te "tańsze" manica...
Sprawa się już ciągnie od wtorku odkąd dostałem paczkę..
Tutaj wgląd do ogłoszenia może jeszcze działa.
https://www.olx.pl/oferta/mrowki-manica ... Gxbot.html
ODPOWIEDZ