Czy to jest Formica cinerea?

Masz problem z rozpoznaniem gatunku mrówek? Zrób zdjęcie, pokaż, opisz - podpowiemy. :)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Marcel
Posty: 25
Rejestracja: pn 31 maja, 2021

pt 09 lip, 2021

Witam.

Wklejam fotki i proszę o weryfikację.

Obrazek Obrazek Obrazek

Pozdrawiam
Tlaloc
Posty: 464
Rejestracja: wt 20 sie, 2019

pt 09 lip, 2021

Prawdopodobnie tak
W niebie:
Lasius niger
Lasius flavus
Chthonolasius sp.
Formica cinerea
Myrmica spp.
Leptothorax acervorum

U mnie:
Formica fusca
Crematogaster scutellaris
Camponotus nicobarensis
Camponotus japonicus
PLrc
Posty: 19
Rejestracja: śr 07 lip, 2021

ndz 11 lip, 2021

A to nie są lasius fuliginosus? Ciemne, błyszczące i łby w kształcie serca. Lasius fuliginosus o dziwo są bardzo duże jak na lasius. Cinerea z kolei nie da się pomylić z niczym innym. Mają piękne, jak gdyby plastikowe, szare odwłoki w pasy.
Marcel
Posty: 25
Rejestracja: pn 31 maja, 2021

pn 12 lip, 2021

PLrc pisze: ndz 11 lip, 2021 A to nie są lasius fuliginosus? Ciemne, błyszczące i łby w kształcie serca. Lasius fuliginosus o dziwo są bardzo duże jak na lasius. Cinerea z kolei nie da się pomylić z niczym innym. Mają piękne, jak gdyby plastikowe, szare odwłoki w pasy.
Lasius fuliginosus to na pewno nie. Mam je w ogrodzie, nie da się pomylić z F. cinerea. Kartonówka jest bardzo agresywna, a Formica ze zdjęcia ściankę w ściankę sąsiadują z zajadłymi Tetramorium sp. Właśnie zastanawiam się nad tym, jak to możliwe, bo podobno F. cinerea według wielu opisów jest bardzo agresywna. Tymczasem zachowują się bardzo ulegle, wręcz uciekają przed Tetramorium czy L.niger.
PLrc
Posty: 19
Rejestracja: śr 07 lip, 2021

pn 12 lip, 2021

Marcel pisze: pn 12 lip, 2021 Lasius fuliginosus to na pewno nie. Mam je w ogrodzie, nie da się pomylić z F. cinerea. Kartonówka jest bardzo agresywna, a Formica ze zdjęcia ściankę w ściankę sąsiadują z zajadłymi Tetramorium sp. Właśnie zastanawiam się nad tym, jak to możliwe, bo podobno F. cinerea według wielu opisów jest bardzo agresywna. Tymczasem zachowują się bardzo ulegle, wręcz uciekają przed Tetramorium czy L.niger.
Na żywo cinerea są nie do pomylenia z niczym innym, tutaj zdjęcia niestety nie są idealne. Może faktycznie to cinerea. Widać coś jak by pasy na odwłoku. Cinerea są szare (jak nazwa wskazuje :D) i mają takie piękne, jak gdyby plastikowe odwłoki w pasy :D Jak je zobaczysz, to wiesz, że to one.

Lasius niger i tetramorium są dużo mniejsze od f. cinerea, więc formica cinerea je po prostu ignorują. Często widziałem f. cinerea w sąsiedztwie lasius niger.
Biblista
Posty: 42
Rejestracja: ndz 26 lip, 2020

wt 13 lip, 2021

Cześć. Jak dla mnie to nie jest F.cinerea. Zdjęcia troszkę słabo widoczne. Ale złapałem ostatnio tą królową i nawet przy nie wyraźnych zdjęciach nie da się jej pomylić.
Marcel
Posty: 25
Rejestracja: pn 31 maja, 2021

pn 19 lip, 2021

Biblista pisze: wt 13 lip, 2021 Cześć. Jak dla mnie to nie jest F.cinerea. Zdjęcia troszkę słabo widoczne. Ale złapałem ostatnio tą królową i nawet przy nie wyraźnych zdjęciach nie da się jej pomylić.
Witaj

Zdjęcia przedstawiają robotnicę.

Jaki masz typ? Zaczynam się zastanawiać czy to nie F.cunicularia, które są podobno mało agresywne.

Czy F.cinerea są faktycznie tak silnie terytorialnymi mrówkami, jak je opisują na wielu blogach?

Mogę zrobić więcej zdjęć, bo mnie to dość mocno nurtuje.

Pozdr
Marcel
Posty: 25
Rejestracja: pn 31 maja, 2021

pn 19 lip, 2021

Właśnie porównuję moje mrówki ze zdjęć z filmikiem https://www.youtube.com/watch?v=Xxe4vG8JpVM. Na filmie widać nieco bardziej matowe pasy na odwłoku i jest akcja. Tak się składa, że nad gniazdem moich Formica sp. spadały z poddasza jakieś rójkowe samce. Formica podchodzą w to miejsce, ale jak widzą żywego, skrzydlatego samca to uciekają. Zupełnie inne zachowanie niż to na filmie.
Marcel
Posty: 25
Rejestracja: pn 31 maja, 2021

śr 21 lip, 2021

Porównuję jeszcze zdjęcia F.lemani i Formica fusca. Coraz bardziej mi to wygląda na F.lemani. F.cinerea jest bardziej w brąz, a odwłok bardziej matowy.

F. lemani: https://www.terrarium.com.pl/formica-lemani/
F. fusca: https://www.terrarium.com.pl/formica-fu ... a-lagodna/
F. cinerea: https://www.terrarium.com.pl/formica-ci ... a-zwirowa/

Po zachowaniu nie pasuje mi tutaj pierwomrówka żwirowa i chyba zagadka się powoli rozwiązuje.
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

śr 21 lip, 2021

Witam.
PLrc pisze: pn 12 lip, 2021 Cinerea są szare (jak nazwa wskazuje :D)
Mi chyba coś źle wskazuje :?
Zrzut ekranu 2021-07-21 011026.jpg
Marcel pisze: śr 21 lip, 2021 Porównuję jeszcze zdjęcia F.lemani i Formica fusca.
Tych dwóch chyba nie da się rozpoznać bez dobrego powiększenia, rozróżnia się je po ilości włosków. Cinerea w sumie też.
Marcel pisze: śr 21 lip, 2021 F.cinerea jest bardziej w brąz
Ubarwienie może się różnić nawet w obrębie jednego gatunku.
Pozdrawiam
Tlaloc
Posty: 464
Rejestracja: wt 20 sie, 2019

śr 21 lip, 2021

Spróbuj dodać jeszcze jakieś zdjęcia

Na pierwszym zdjęciu odwłok mrówki wygląda jak u F. cinerea ale mrówka z trzeciego zdjęcia bardziej już przypomina F. fusca
No chyba że F. lemani jest tak "po środku" obu tych gatunków (nie mam z nią doświadczenia)

F. cinerea jest szara i bardziej matowa, F. bardziej czarna i ma lekki połysk
Robotnice F. cinerea są trochę bardziej zróżnicowane wielkościowo niż u F. fusca i ogólnie wydają się troszkę większe
W niebie:
Lasius niger
Lasius flavus
Chthonolasius sp.
Formica cinerea
Myrmica spp.
Leptothorax acervorum

U mnie:
Formica fusca
Crematogaster scutellaris
Camponotus nicobarensis
Camponotus japonicus
Kaster
Posty: 7
Rejestracja: czw 01 sie, 2013

śr 21 lip, 2021

slodkie_ciacho pisze: śr 21 lip, 2021 Witam.
PLrc pisze: pn 12 lip, 2021 Cinerea są szare (jak nazwa wskazuje :D)
Mi chyba coś źle wskazuje :?
Zrzut ekranu 2021-07-21 011026.jpg
Przechwytywanie.JPG
Osobiście też mi się wydaje, że to nie jest F. cinerea. Mam obok miejsca pracy parę ich kolonii i zazwyczaj rzeczywiście są bardziej szare, matowe jak to opisywali użytkownicy powyżej. I te mrówy według mnie są terytorialne i agresywne jak najbardziej, ile razy to obserwuję to tylko znoszą ofiary do gniazda. Raz nawet widziałem prowadziła robotnica martwego owada oso-podobnego. Ewidentnie ciężko i nieporęcznie jej się niosło go po nierównym terenie więc najpierw ucięła mu skrzydła, niestety to chyba nie pomogło za wiele więc po chwili zatrzymała się i urżnęła mu łeb to potem z odwłokiem popylała jeszcze z 5 metrów do gniazda. :D
Tlaloc
Posty: 464
Rejestracja: wt 20 sie, 2019

śr 21 lip, 2021

Tak z ciekawości

Od kilku dni rozglądam się za królowymi i znalazłem 2 gniazda pod kamieniem z których podebrałem odrobinę poczwarek
Jeśli podrzucę poczwarki F. cinerea do F. fusca lub na odwrót, to zostaną zaakceptowane później z nich robotnice?
Czy takie robotnice nie będą niebezpieczne dla królowej?


F. cinerea tworzy superkolonie, które się składają z dużej ilości gniazd na dużym obszarze
Z drugiej strony wydaje mi się że ich robotnice nie przecinają szlaków nigerek
Raczej boją się też kartonówki
W niebie:
Lasius niger
Lasius flavus
Chthonolasius sp.
Formica cinerea
Myrmica spp.
Leptothorax acervorum

U mnie:
Formica fusca
Crematogaster scutellaris
Camponotus nicobarensis
Camponotus japonicus
Marcel
Posty: 25
Rejestracja: pn 31 maja, 2021

śr 21 lip, 2021

Dzięki za sugestie i wskazówki.

Jutro zrobię kilka nowych zdjęć. Dla doprecyzowania, te trzy fotki to ta sama robotnica :D

Jeśli chodzi o kartonówki, to widowiskowe mrówki i też bardzo agresywne. Chyba mało które gatunki są w jej stanie zagrozić. Mam w ogrodzie duże kolonie, które opanowały całe drzewa owocowe.
Marcel
Posty: 25
Rejestracja: pn 31 maja, 2021

czw 22 lip, 2021

Zrobiłem dziś więcej zdjęć wspomnianej Formica sp.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Przyjrzałem się jeszcze zakupionej kiedyś F.cinerea, której zarządziłem dziś zaplanowaną przeprowadzkę z probówki. Robotnice są jeszcze młode, ale na odwłoku widać wyraźne matowo-srebrne pasy, które zdecydowanie kontrastują. Na w/w zdjęciach, są pasy na odwłoku, ale błyszczące i bardziej się zlewają.

Ponadto Wasze i internetowe opisy zachowania pierwomrówki żwirowej nijak nie pasują do nich. Bojaźliwe, oportunistyczne, ścianka w ściankę gniazdują z zajadłym Tetramorium sp., które tłuką się u mnie z "nigerkami". Dziwię się, że murawka im pozwoliła się tam zagnieździć.
Tlaloc
Posty: 464
Rejestracja: wt 20 sie, 2019

pt 23 lip, 2021

IMG_3760.JPG
IMG_3759.JPG

Ostatecznie myślę że twoja mrówka to F. fusca / F. lemani
Dla porównania, wczoraj zrobione zdjęcia też prawdopodobnie F. fusca


Wczoraj nigerki miały rójkę i widziałem jak Formica łapała ich samce
I też wydaje mi się że to była F. fusca


Ogólnie z moich obserwacji mogę powiedzieć że w większości przypadków na danym terenie występują zawsze 3 gatunki
1. jakaś Myrmica
2. jakaś Formica
3. i tutaj jest trochę bardziej skomplikowane, mogą to być nigerki i kartonówki, nigerki i L. brunneus czy nigerki z L. flavus
Co do Tetramorium to nie mam opinii bo spotkałem je tylko raz, a Camponotus w ogóle
W niebie:
Lasius niger
Lasius flavus
Chthonolasius sp.
Formica cinerea
Myrmica spp.
Leptothorax acervorum

U mnie:
Formica fusca
Crematogaster scutellaris
Camponotus nicobarensis
Camponotus japonicus
Marcel
Posty: 25
Rejestracja: pn 31 maja, 2021

sob 31 lip, 2021

Tlaloc pisze: pt 23 lip, 2021 IMG_3760.JPG
IMG_3759.JPG


Ostatecznie myślę że twoja mrówka to F. fusca / F. lemani
Dla porównania, wczoraj zrobione zdjęcia też prawdopodobnie F. fusca
Dzięki.

Jestem podobnego zdania.

Bardzo ciekawa z opisów jest pierwomrówka żwirowa. W hodowli zachowuje się raczej mało aktywnie i nie rzucają się na białko jako wiele innych gatunków.
ODPOWIEDZ