Jak łapać Camponotus?

Wszystko to co dotyczy zdobywania królowych podczas rójki

Moderatorzy: Moderatorzy, mod

ANTek mrówczarz

śr 18 mar, 2020

Witam.
W tym roku postanowiłem powiększyć swoją hodowlę o mrówkę Camponotus Vagus/Fallax/Ligniperda. Chciałbym się dowiedzieć gdzie ich szukać albo gdzie gniazdują. Może jakieś praktyczne porady w ich szukaniu i łapaniu? Będę wdzięczny za wszystko.
Kolonie:
Dolyrichoderus Quadripunctatus
Manica Rubida
Lasius Niger
Messor Barbarus
2x Themnothorax sp.

Byłe kolonnie:
Lasius Flavus
Myrmica rubra

Inne:
Doświadczenie - 4lata :wink:
Lubię: film, fotografię i myrmekologię oczywiście. :pstryk:
Bodzio

śr 18 mar, 2020

wydaje mi się ,że te gatunki zazwyczaj gniazdują spróchniałe pnie/powalone konary i po części grunt. :D
mrufki
Karol Be

wt 31 mar, 2020

Powiem szczerze że też planuję w tym roku złapać C. fallax i dowiedziałem się że rójkę mają głównie nocą a królowych należy szukać przeglądając pnie drzew. Pamiętaj że jeżeli będziesz robił/kupował formi to najlepiej w pozycji stojącej z korka lub drewna. Ja sam zamierzam zrobić gniazdo drewniane
L. niger
F. fusca
Myrmica sp.
C. fallax
T. cf. caespitum

Doświadczenie: 1,5 roczne :).
Tlaloc

czw 11 cze, 2020

Karol Be pisze:
wt 31 mar, 2020
Powiem szczerze że też planuję w tym roku złapać C. fallax i dowiedziałem się że rójkę mają głównie nocą a królowych należy szukać przeglądając pnie drzew. Pamiętaj że jeżeli będziesz robił/kupował formi to najlepiej w pozycji stojącej z korka lub drewna. Ja sam zamierzam zrobić gniazdo drewniane

Masz na myśli pnie drzew przy ziemi czy ogólnie drzewa?
Dzisiaj byłem w lesie i nie zauważyłem ani jednej mrówki na drzewie
Możliwe że ich po prostu nie ma w tej okolicy
No chyba że jakoś źle szukałem

Ma ktoś fotografię jak jak takie gniazda wyglądają z zewnątrz? Drzewa mają jakieś cechy charakterystyczne gdzie się znajdują te mrówki?
Lasius niger
Lasius flavus
Formica cinerea
Formica fusca
Myrmica spp.
Leptothorax acervorum
Crematogaster scutellaris
Chthonolasius sp.
Karol Be

czw 11 cze, 2020

Tlaloc pisze:
czw 11 cze, 2020
Karol Be pisze:
wt 31 mar, 2020

Masz na myśli pnie drzew przy ziemi czy ogólnie drzewa?
Dzisiaj byłem w lesie i nie zauważyłem ani jednej mrówki na drzewie
Możliwe że ich po prostu nie ma w tej okolicy
No chyba że jakoś źle szukałem

Ma ktoś fotografię jak jak takie gniazda wyglądają z zewnątrz? Drzewa mają jakieś cechy charakterystyczne gdzie się znajdują te mrówki?
To co napisałem wcześniej brałem z internetu. Teraz z doswiadczenia Ci mogę powiedzieć że swoją królową znalazłem na korzeniu dębu przy ziemi, a gniazdo fallax było w szczelinie drzewa. A o której godzinie byłeś w lesie? Godzina i miejsce mają też znaczenie. Ja specjalnie szedłem do lasu LIŚCIASTEGO o godzinie 23:00 no i znalazłem. fallax rójkę mają głównie nocą z tego co czytałem i się sprawdziło :)
L. niger
F. fusca
Myrmica sp.
C. fallax
T. cf. caespitum

Doświadczenie: 1,5 roczne :).
Tlaloc

pt 12 cze, 2020

Ja chodziłem po lesie jakoś 16:30 - 18:00. Ogólnie to chciałem znaleźć jakiegokolwiek osobnika Camponotus. Nie nastawiałem się na królowe od razu. C. fallax na pewno nie występuje u mnie ale pozostałe już tak. Gdzieś widziałem informację że koło drzewa z gniazdem są jakieś "wióry" ale nie bardzo wiem jak to wygląda. A to drzewo było spróchniałe czy normalne? Gniazdo było schowane pod korą czy ta szczelina była widoczna?
Lasius niger
Lasius flavus
Formica cinerea
Formica fusca
Myrmica spp.
Leptothorax acervorum
Crematogaster scutellaris
Chthonolasius sp.
Tidude

pt 12 cze, 2020

Nie ma reguły na to gdzie znajdziesz królową. Jedni znajdowali królowe na drzewie, inni na deskach od stodoły.

Moje obserwacje:
C. ligniperdus znalazłem pod kamieniami jak również w drewnie.
C. fallax gniazdowały w gruszce, jak również w parku na drzewach liściastych.
C. vagus w zwalonym drzewie na otwartym terenie, nie znajdziecie jej w lesie. Drzewo musi być w początkowych fazach próchnienia - w mocno spróchniałych drzewach znajdziemy Myrmica sp.

Pozdrawiam.
Były: C.ligniperdus, C.truncatus, C.fallax, L.fuliginosus + L.umbratus, T.caespitum, Tapinoma erraticum, F.gagates

Są: C.vagus
ODPOWIEDZ