kilka pytań przed rozpoczęciem...

Wszystko to co dotyczy zdobywania królowych podczas rójki

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Awatar użytkownika
__voodoo__
Posty: 275
Rejestracja: sob 28 kwie, 2007

ndz 06 maja, 2007

witam :)

zainteresowałem się od niedawna mrówkami i zamierzam rozpocząć hodowlę w sposób klasztorny. będą to nigerki. czekam tylko na rójkę. kilka pytań mnie nurtuje i byłbym wdzięczny za wszelką pomoc :) za którą już z góry dziękuję.
zacznie się rójka...młode, skrzydlate królowe zaczną wylatywać by zostać zapłodnione. z tego co czytałem to i samce mają skrzydła. jak rozróżnię samca od samicy, zakładając, że obydwie mrówki będą miały po jednym skrzydle ? zapłodnione królowe po powrocie na ziemię z zamiarem założenia koloni, bądź przystąpienia do innej znajdę w pobliżu innych mrowisk (np. koło tych co pomiędzy kostkami na chodnikach są), czy może całkiem osamotnione ? łapać kilka i każdą w osobnej probówce, czy np. 2-3 do jednej ? bo jak złapie jedną, a ta mi padnie to lipa :/ po jakim czasie zapłodniona królowa odrywa skrzydła ? gdy złapie mrówę z dwoma skrzydłami i będę trzymał w probówce to gdy zapłodniona to oderwie skrzydła, a gdy nie jest zapłodniona to skrzydła będzie miała do tej pory, dopóki nie zostanie zapłodniona ? chodzi głównie po jakim czasie odrywane są skrzydła po zapłodnieniu...bo jak np. po kilku h albo po dniu, to wtedy mogę złapać królową z dwoma skrzydlami, przetrzymac na ten czas i jak nie oderwie to wypuścić, jak dobrze rozumuję...nom i chyba ostatnie jak na ten temat pytanie...jak już będę miał zapłodnioną królową w probówce z wodą i korkiem, zatkaną watą, to trzymać tą probówkę normalnie w jasnym miejscu, czy schować do ciemności ? czy do ciemnego miejsca probówkę umieścić wtedy, jak będą jajeczka rawy itp. ? i kiedy z tego ciemnego miejsca je wyjąć ? jak długo tą królową tam trzymać ?

to tyle z mojej strony...mam nadzieję, że pytania są zrozumiałe hyh...starałem się by nie były zbyt skąplikowane...jeszcze raz z góry dziękuję za odpowiedzi...i prosiłbym w miare możliwości o odp. na każde z moich pytań, bo niedługo rójka, a ja taki spięty, bo boję się, że mi coś nie wyjdzie :/

pozdrawiam !
AdamG
Posty: 11
Rejestracja: śr 11 kwie, 2007
Lokalizacja: Radom

ndz 06 maja, 2007

Łap królowe bez skrzydeł. Najlepiej kilka sztuk. Będzie ich dużo - kilka na jedną płytę chodnikową. Wybieraj osobniki duże. Każdą umieść w oddzielnej probówce. Jeśli umieścisz w jednej probówce kilka królowych to w momencie pojawienia się robotnic zostanie wybrana jedna a reszta zabita. Probówkę trzymaj w miejscu neutralnym - ani za widno ani za ciemno ani za ciepło itd. Patrz co się dzieje. Gdy pojawią się robotnice wybierz probówkę dla siebie, przenieś do formikarium i zacznij karmić. Resztę probówek rozdaj tym którzy nie mieli szczęścia w łapaniu, lub w stanie otwartym umieść w naturze żeby same założyły kolonię.
U mnie było tak.
12 lipiec - łapanka
15 lipiec - 15 jajeczek
24 sierpień - pierwsza robotnica
29 sierpień - 17 robotnic ( w międzyczasie przybyło jajeczek )
Powodzenia,
Adam.
Awatar użytkownika
__voodoo__
Posty: 275
Rejestracja: sob 28 kwie, 2007

ndz 06 maja, 2007

dzięki :) hyh...
juz kilka pytan zaspokojone :D
pozdrawiam serdecznie....
Awatar użytkownika
Mrówkolew
Posty: 1132
Rejestracja: pt 10 lut, 2006
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

ndz 06 maja, 2007

__voodoo__ pisze:jak rozróżnię samca od samicy, zakładając, że obydwie mrówki będą miały po jednym skrzydle ?
Samce są dużo mniejsze i po zapłodnieniu umierają, dlatego raczej żywych takich nie zobaczysz. A królowymi ze skrzydłami nawet się nie zajmuj. L. niger roi się tak obficie, że będziesz miał królowych do wyboru, do koloru :)
__voodoo__ pisze:zapłodnione królowe po powrocie na ziemię z zamiarem założenia koloni, bądź przystąpienia do innej znajdę w pobliżu innych mrowisk
W przypadku Lasius niger, królowe znajdziesz wszędzie. Kólowych innych gatunków raczej nie znajdziesz w pobliżu mrowisk (chyba, że są to pasożyty czasowe, ale to supełnie inna historia ;) ).
__voodoo__ pisze:łapać kilka i każdą w osobnej probówce, czy np. 2-3 do jednej ?
Lepiej łap osobno. W prawdzie nigery preferują pleometrozję, jednak lepiej założyć kolonie zupełnie klasztornie i cieszyć się widokiem powstawania mrowiska od zera. :)
__voodoo__ pisze: po jakim czasie zapłodniona królowa odrywa skrzydła ?
Tuż po wylądowaniu na ziemi. Kiedy szuka miejsca na gniazdo nie ma już skrzydeł.
__voodoo__ pisze:czy do ciemnego miejsca probówkę umieścić wtedy, jak będą jajeczka rawy itp. ?
Trzymaj je tam gdzie chcesz bez żadnych ambarasów ;)
__voodoo__ pisze:bo niedługo rójka, a ja taki spięty, bo boję się, że mi coś nie wyjdzie :/
Do rójki nigerów masz jeszcze dużo czasu. Roją się dopiero w połowie lipca :)
Awatar użytkownika
__voodoo__
Posty: 275
Rejestracja: sob 28 kwie, 2007

ndz 06 maja, 2007

dzieki mrówkolew :P
heh...nom wlasnie wiem ze w lipcu, ale to zaraz zminie hehe ;D a tu trza probówki kupić, formi robic itd ;) heh
pozdro
ODPOWIEDZ