Rójki HOTLINE - czyli centrum wymiany informacji o Rójkach

Wszystko to co dotyczy zdobywania królowych podczas rójki

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Awatar użytkownika
gn
Posty: 872
Rejestracja: sob 06 maja, 2006
Lokalizacja: Dobrogoszcz
Kontakt:

wt 15 maja, 2007

Wątek o Sezonie Rójkowym jest tak długi, że został otwarty nowy dział dotyczący jedynie rójek i łapania królowych.

Wątki mogłyby dotyczyć poszczególnych gatunków (podawajcie w tematach postów nazwy mrówek). Co wy na to? To jak się będzie czytać forum zależy od was. :-)
Ostatnio zmieniony wt 15 maja, 2007 przez gn, łącznie zmieniany 2 razy.
http://formicopedia.org
Tommygun
Posty: 235
Rejestracja: ndz 05 mar, 2006
Lokalizacja: Krosno

wt 15 maja, 2007

To jest to, co Tommygun'y lubią najbardziej! Dzięki za ten dział! :D
Semper Fi!
Awatar użytkownika
Albert
Posty: 1129
Rejestracja: sob 13 maja, 2006
Lokalizacja: Radom/Warszawa SGGW

wt 15 maja, 2007

A ja myślałem że Tommygun'y uwielbiaja campo?? :?

Dział wspaniały jednakże jest on potworkiem który kiedys rozrośnie sie i bedzie żył własnym życiem :D
rzepa żepa ziepa ziepa
Tommygun
Posty: 235
Rejestracja: ndz 05 mar, 2006
Lokalizacja: Krosno

wt 15 maja, 2007

Tommygun uwielbia darniwce, zaraz potem campo. A szczególnie lubi chodzić za mrówkami i odnajdywać nowe królowe. :D

Najlepiej będzie zbierać różne informacje w poszczególnych wątkach, a potem wszystkie wiadomości rójkowe umieścić w opisach poszczególnych gatunków. - takie moje zdanie :)

P.S. Alberty też lubię! :D
Semper Fi!
Awatar użytkownika
fasolka
Posty: 50
Rejestracja: czw 03 sie, 2006
Lokalizacja: Wroclaw

sob 26 maja, 2007

po co spamowac, niech kazdy sobie tu zagladnie:

http://www.ameisenhaltung.de/schwarmflug/
Lasius Flavus | Lasius Niger | Myrmica Rubra | Gekony płaczące | Świerszcze domowe

[img]http://lafemmebonita.com/blinkies//Pregnancy%20and%20Babies/swimspermies.gif[/img]
Awatar użytkownika
gn
Posty: 872
Rejestracja: sob 06 maja, 2006
Lokalizacja: Dobrogoszcz
Kontakt:

ndz 27 maja, 2007

fasolka pisze:po co spamowac, niech kazdy sobie tu zagladnie:

http://www.ameisenhaltung.de/schwarmflug/
Właśnie spamujesz :D
Adres ten podawany był już dawno temu.. i jest w podany w wielu miejscach :-) Tu nie chodzi tutaj o samo przeczytanie tabelki tylko wymianę informacji o odbywających się rójkach. Trzeba brać pod uwagę ocieplenie klimatu i przesunięcia pór roku, oraz zależność rójki od warunków atmosferycznych poprzedzających rójkę i w dniu rójki. Tabelka daje tylko orientacyjne dane, tutaj można wymieniać się informacjami. Temat rójki jest tak popularny, że potrzebny był nowy dział..

Już niedługo termitiery będzie można mieć w ogródku przed domem. :D
http://formicopedia.org
DAAMOOK
Posty: 179
Rejestracja: wt 11 paź, 2005
Lokalizacja: Białystok

ndz 27 maja, 2007

Trzeba jeszcze wziasc pod uwage polozenie geograficzne.
Bo w tym roku np u Piotra juz byla wiosna ewentualnie wczesne lato, a u mnie jeszcze lezal snieg.
Mamy taki klimat w maszym kraju ze terminy rojek czesto znacznie sie roznia.
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

ndz 27 maja, 2007

np. u mnie na pomorzu zwykle wiosna jest jak wiosna, a teraz mamy takie lato, że nie było takiego od dawna(przynajmniej w 'wiosnę')
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Goliard
Posty: 80
Rejestracja: czw 26 kwie, 2007
Lokalizacja: Wrocław

wt 29 maja, 2007

Widziałem już pierwszą królową. To nie nigerka, mniejsza i jakby bardziej smukła, ale podobna. Dreptała przez chodnik, nie miałem czasu się przyjrzeć, bo leciałem do szkoły. Niedługo się zacznie i u mnie jak sądzę, z czego się bardzo cieszę, bo w okolicy moich bloków kilka fajnych gatunków mrów lata.

Dzisiaj wyciągam probówki z szafy i płuczę. Przygotowania do pierwszego kroku pierwszego.
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

wt 29 maja, 2007

Goliard - przegapiłeś rójkę L.brunneus - to była właśnie królowa tego gatunku - żałuj :P
Ja niestety nie mam tu szans na schwytanie królowej, za dużo drzew i wszystkie prawdopodobnie lądują w parku :/
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
Goliard
Posty: 80
Rejestracja: czw 26 kwie, 2007
Lokalizacja: Wrocław

czw 31 maja, 2007

A nie darniówka? Tetramorium caespitum? Nijak nie mogę się rozeznać, nawet na zdjęciach :)
Awatar użytkownika
Albert
Posty: 1129
Rejestracja: sob 13 maja, 2006
Lokalizacja: Radom/Warszawa SGGW

czw 31 maja, 2007

Tetrasek do rójki ma jeszcze ze dwa-trzy tygodnie. Narazie w gniazdach same tłuste larwy.
rzepa żepa ziepa ziepa
Goliard
Posty: 80
Rejestracja: czw 26 kwie, 2007
Lokalizacja: Wrocław

pt 22 cze, 2007

Pragnę donieść, że przechwyciłem bliżej nie określoną królową formicy. Ku mojemu rozczarowaniu nie jest to zbójnica krwista, a najprawdopodobniej formica rufibarbis (?), jednak na pewno będę wiedział gdy pojawią się robotnice (ewentualnie gdy ktoś mi ją sfotografuje i dam na forum of course...).

Jest wredna i stosuje liczne taktyki utrudniające pracę z nią: ucieka i chowa się. Zapakowałem ją do pustej butelki, a potem nie bez trudu przeniosłem do probówki. Obecnie siedzi i zapewne głęboko żałuje, że mnie nie pogryzła.
Awatar użytkownika
M@teusz
Posty: 537
Rejestracja: pn 28 sie, 2006

pn 02 lip, 2007

RÓJKA L. NIGER pod Warszawą!!!! choć pewnie na mazowszu!! mnóstwo samców, królowych!!!

co zauważyłem - z jednego gniazda wychodzą same samce, a z drugiego - 7 m dalej same królowe!!!!

HA! mam już swoją prawdziwą L.niger!

EDIT: moja starsza królowa którą uważałem za niger ma zupełnie inny pokrój ciała, i o kilka mm mniejsza...
Obrazek
Gór mi mało i trzeba mi więcej...
Awatar użytkownika
__voodoo__
Posty: 275
Rejestracja: sob 28 kwie, 2007

pn 02 lip, 2007

nom wiec ja tez moge juz kolejny raz powiedziec, ze byla RÓJKA w woj LUBUSKIM w powiecie żarskim w TUPLICACH 25km od żar, 60km od Zielonej Góry, kilkanascie km od granicy pare dni temu (piątek-sobota jakos tak, bo w niedziele już mase królowych na chodnikach)
Goliard
Posty: 80
Rejestracja: czw 26 kwie, 2007
Lokalizacja: Wrocław

czw 05 lip, 2007

Pragnę donieść (a wcześniej nie mogłem z powodu sesji i awarii komputera), że jakieś 2-3 dni temu było we Wrocławiu istne pandemonium. Dni były bardzo upalne przerywane gwałtownymi opadami deszczu i mrówki wyjątkowo agresywnie się roiły, furażowały, walczyły i polowały jakby chcąc zdążyć całodzienną aktywność zmieścić w tych interwałach. Szczytowego dnia naliczyłem kilkadziesiąt królowych podczas jednej przechadzki po mieście, średnio co 5 metrów trafiałem okaz.

Po pierwsze L.Niger i to w firmowej ilości. Większość niestety martwa i niesiona w zębach przez krasnolice i zbójnicowe robotnice. Złapałem 2 sztuki z czego jedna zginęła (była mocno poturbowana, nie moja wina), ale mogłem mieć kilkanaście.

Po drugie f. rufibarbis.

Po trzecie tetramorium caespitum.

Po czwarte moja wymarzona f. sanguinea, niestety nie miałem akurat pudełka (wyskoczyłem na 5 minut do kolegi co mieszka niedaleko) a z rąk mi uciekła. Trochę żałuję, ale może się coś jeszcze uda złapać.

Myślę, że jeśli komuś nie poszczęściło się do tej pory, a ma niedaleko do Wrocławia, to wycieczka będzie bardzo opłacalna.
Awatar użytkownika
Eikichi
Posty: 41
Rejestracja: śr 23 sie, 2006
Lokalizacja: Warszawa

pt 06 lip, 2007

W Tomaszowie Mazowieckim nigerów pełno :P

Złapałem kilka królowych około 15.00 przy 30 stopniach :P Po chodniku spacerowało ich pełno. I były w niezłej kondycji bo dosyć szybko uciekały ^,^
[b]Na forach terrarystycznych znajdziecie mnie pod nickiem Zax[/b]
Awatar użytkownika
SmoodeR
Posty: 400
Rejestracja: ndz 27 sie, 2006
Lokalizacja: ok. Gliwic

pn 09 lip, 2007

na Śląsku w okolicach Gliwic wlasnie zaczyna sie kolejna rojka nigerow :D pomimo tego, ze pogoda niespecjalna (goraco ale chyba zaraz zacznie padac) przed domem na doslownie 3 metrach kwadratowych chodzi sobie ponad dwadziescia krolowych!! ;-) niestety wszystkie jeszcze ze skrzydelkami ale juz spotkalem (i zlapalem oczywiscie :P) jedna bez :D
Mrówek
Posty: 158
Rejestracja: sob 31 mar, 2007
Lokalizacja: Sanok (Podkarpacie mrówczym rajem ;))

pn 09 lip, 2007

Sanok to samo, dziś się o nie zabić było można :P
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

pn 09 lip, 2007

A ja właśnie wróciłem z lasu, gdzie na drodze trzeba było skakać z nogi na nogę, aby nie rozdeptać czy to królowych L.niger, L.umbratus czy robotnic rudnicy w najlepsze polujących na te przyszłe mamuśki - było na co popatrzeć :D Myrmica rugulosa również właśnie wyleciała - zarąbiste chmurki wytwarza tak ze 2m ponad ziemią :D
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
bzyx1
Posty: 459
Rejestracja: sob 16 gru, 2006
Lokalizacja: Poznań

pn 09 lip, 2007

Ja to przez was deprechy dostane.
u mnie nic.
Spaceruje 3 godziny dziennie bo mam las 500m od domu.
Jakie życie jest niesprawiedliwe. Jedną królową tylko L.nigerka widziałem, ale musiałem sie na tramwaj spieszyć :/
Kurcze...
Ktoś moze mieszka takze w Poznaniu?
Mrówek
Posty: 158
Rejestracja: sob 31 mar, 2007
Lokalizacja: Sanok (Podkarpacie mrówczym rajem ;))

pn 09 lip, 2007

Hehe, dzisiaj, gdy siedzieliśmy u kolegi, królowa wleciała mi wprost na nogę (myślałem, że to mucha - 3 piętro). Wstrzymałem rękę, pędzącą by spełnić odruch warunkowy i złapałem za skrzydła królową nigerki ;) Zniesmaczony jej bezczelnością, wypuściłem ją przez balkon, ze słowami, "a puszczaj ty się gdzie indziej, na mnie nie licz!" ;)
sid
Posty: 30
Rejestracja: pt 06 lip, 2007

pn 09 lip, 2007

wrr jestem z Zielonej Góry i u mnie nic...
mam nadzieje ze pod koniec tygodnia zrobi sie cieplej...
bzyx1
Posty: 459
Rejestracja: sob 16 gru, 2006
Lokalizacja: Poznań

pn 09 lip, 2007

To super! Nie ze ci źle życzę, ale fajnie jest mieć kogoś taiego kto jest w podobnej sytuacji :)
Mam ciocie w Zielonej górze :)
Czy u was już sie Formica rufa roiła?
Bo u mnie na ogrodzie opanowała prawie cały trawnik :)
sid
Posty: 30
Rejestracja: pt 06 lip, 2007

pn 09 lip, 2007

nie wiem:D od jakiegoś czasu na nowo siedzę w mrówkach
ODPOWIEDZ