Rójka 2008

Wszystko to co dotyczy zdobywania królowych podczas rójki

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Awatar użytkownika
M@teusz
Posty: 537
Rejestracja: pn 28 sie, 2006

pt 25 kwie, 2008

Sezon rozpoczęty już w niektórych rejonach dawno, ale u mnie dopiero dziś zauważyłem księżniczki.

Kilkanaście królowych Formica rufa/polyctena minąłem wracając dziś do domu(temp: ~20 stopni)

A jak tam U WAS?
Ostatnio zmieniony sob 26 kwie, 2008 przez M@teusz, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Gór mi mało i trzeba mi więcej...
Awatar użytkownika
ysio
Posty: 21
Rejestracja: czw 03 kwie, 2008
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

pt 25 kwie, 2008

u mnie ni hu hu nic nie widac jak narazie
B.Vagans L5-L6
P.Cambridgei L1
B.Albopilosum L8-L9
[img]http://www.free-animated-gifs.net/mrowy/mrowa2.gif[/img] [img]http://www.free-animated-gifs.net/mrowy/mrowa2.gif[/img]
Awatar użytkownika
Orn
Posty: 612
Rejestracja: pn 24 wrz, 2007
Lokalizacja: Gdynia

pt 25 kwie, 2008

Hej, mam prośbę, podawajcie temperaturę jaka była gdy widzieliście rójkę.

W Gdyni cholernie zimno, zwlaszcza nad samym morzem :/
Awatar użytkownika
RedX
Posty: 112
Rejestracja: pt 05 paź, 2007
Lokalizacja: Częstochowa

sob 26 kwie, 2008

A na Południu kraju słonecznie i ciepło :D 20* i prawie zero wiatru, tylko żadnych królowych ;) nie widać. No cóż, trza czekać...
[img]http://aycu35.webshots.com/image/48394/2002100794070209548_rs.jpg[/img]
patyczak1000
Posty: 205
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Lublin

sob 26 kwie, 2008

Lublin , wschód kraju ok. 20*C , złapałem dzisiaj 2 królowe Myrmica ruginodis i wybieram się do lasu.
pozdrawiam

[b]Moja oferta: zainteresowani na gg[/b]
Awatar użytkownika
ysio
Posty: 21
Rejestracja: czw 03 kwie, 2008
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

sob 26 kwie, 2008

to wyślij mi jedną
B.Vagans L5-L6
P.Cambridgei L1
B.Albopilosum L8-L9
[img]http://www.free-animated-gifs.net/mrowy/mrowa2.gif[/img] [img]http://www.free-animated-gifs.net/mrowy/mrowa2.gif[/img]
ogon__
Posty: 846
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Kraków

sob 26 kwie, 2008

Ja złapałem Myrmicę wczoraj, ale to raczej nie była rójka. Czasem wiosną można spotkać te królowe, które przezimowały (Myrmica zakłada kolonie nieklasztornie i młode królowe normalnie wychodzą, żeby zdobyć pokarm dla larw, zanim ten obowiązek przejmą pierwsze robotnice), nie wykluczam także tego, że królowe opuszczają zbyt przegęszczone kolonie poliginiczne.
Awatar użytkownika
Maximus
Posty: 193
Rejestracja: śr 03 paź, 2007
Lokalizacja: Wejherowo

sob 26 kwie, 2008

ja dzisiaj dorwałem Formice jakąś...
Awatar użytkownika
SmoodeR
Posty: 400
Rejestracja: ndz 27 sie, 2006
Lokalizacja: ok. Gliwic

ndz 27 kwie, 2008

Ja dzisiaj tez natrafilem na Myrmice... czwarta juz w tym roku... chociaz wcale ich nie szukam ;) Za to ile razy wybiore sie do lasu w poszukiwaniu Formic, zawsze wracam z pustymi rekami :(
ogon__
Posty: 846
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Kraków

ndz 27 kwie, 2008

Dzisiaj w gniazdach Manica rubida widziałem wyglądające przez wyjście samce... Najwyraźniej rójka będzie już za chwilę, już za momencik, pewnie już w tym tygodniu, jeśli tylko utrzyma się ładna pogoda.
Awatar użytkownika
Mrówkolew
Posty: 1132
Rejestracja: pt 10 lut, 2006
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

ndz 27 kwie, 2008

W Olsztynie rójka Formica rufa/polyctena się zaczęła :)
Awatar użytkownika
Albert
Posty: 1129
Rejestracja: sob 13 maja, 2006
Lokalizacja: Radom/Warszawa SGGW

pn 28 kwie, 2008

Cierzpięty koło Piecek na Mazurach.
Dziś o 14 w trawie nad jeziorem Mokre znaleziona królowa Myrmica rubra. Wypuszczona na wolność
rzepa żepa ziepa ziepa
Awatar użytkownika
Jeremi
Posty: 1014
Rejestracja: pt 12 sty, 2007
Kontakt:

pn 28 kwie, 2008

Wczoraj na spacerze między lasem a łąką około godziny 16.00 znalazłem królową Formica polyctena. Temperatura wiosenna, zachmurzenie 40%.

PS. Po pierewszych w tym roku obserwacjach stwierdziłem zgon jednej kolonii F.polyctena.
Dwa lata temu były cztery kopce, w zeszłym roku trzy(zapisałem je na google-maps-->formicopedia, a w tym roku są już tylko dwa...
Ostatnio zmieniony pn 28 kwie, 2008 przez Jeremi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Miniu
Posty: 709
Rejestracja: pt 08 cze, 2007
Lokalizacja: Gdańsk

pn 28 kwie, 2008

Wy to macie fuksa ja nic nieznajduje , a znajomi myślą żę mam doła nonstop bo ciągle głowa w dół spuszczona ;)
Ghosd
Posty: 96
Rejestracja: ndz 20 kwie, 2008
Lokalizacja: Otwock

pn 28 kwie, 2008

Ja znalazłem w sobotę na ASG królową F. rufa ;), oprócz tego całkiem sporo nad rzeką kręci się Myrmica sp. jedną kolonię złapałem, ale resztę tylko oglądam, nie łapię bo dwie Myrmice mi starczą ;). Także okres rójek w okolicach wawy(Otwock) rozpoczęty :). A, znalazłem też niestety jedną prawie martwą królową F.rufa/polyctena, jakiś przechodzień rozdeptał jej odwłok :? . Nie pozostało mi nic innego jak skrócić jej męki, ruszała sie coraz wolniej, aż żal było stworzonka...
Myrmica scabrinodis,Manica rubida, Camponotus ligniperda, Lasius brunneus, Lasius niger, Tetramorium caespitum.
Awatar użytkownika
Maximus
Posty: 193
Rejestracja: śr 03 paź, 2007
Lokalizacja: Wejherowo

pn 28 kwie, 2008

Ghosd pisze:Ja znalazłem w sobotę na ASG królową F. rufa ;)
Ej ja tak samo w sobote na ASG :P patrze a mi biega w okopie :twisted: królowa :D
Ghosd
Posty: 96
Rejestracja: ndz 20 kwie, 2008
Lokalizacja: Otwock

pn 28 kwie, 2008

Ja znalazłem na piaskowej drodze jak do respa szedłem ;), gdybym jej nie wziął to prawdopodobnie zostałaby zadeptana przez resztę zespołu, który szedł za mną.
Myrmica scabrinodis,Manica rubida, Camponotus ligniperda, Lasius brunneus, Lasius niger, Tetramorium caespitum.
Awatar użytkownika
Maximus
Posty: 193
Rejestracja: śr 03 paź, 2007
Lokalizacja: Wejherowo

pn 28 kwie, 2008

no to fart... a ja sie patrze koleś z przeciwnego temau idzie na moja pozycje a tu koło królowa rzuciłem guna i bieri gdzie jest strzykawka... a na końcu zaskoczyłem przeciwnika bo nie zauważył ze siedzę w okopie...
Awatar użytkownika
M@teusz
Posty: 537
Rejestracja: pn 28 sie, 2006

pn 28 kwie, 2008

Skąd jesteś ? Z Iraku?


Ostatnio na jakimś przedstawieniu w naszej szkole(jakieś ważne było bo nawet burmistrz przyszedł :)) na mikrofonie wylądowała królowa rudnicy. No a akurat przemawiał burmistrz. Stałem metr dalej i już chciałem podejść z przygotowaną probówką, ale pomyślałem sobie że to głupio będzie trochę wyglądać, więc czekałem na koniec przedstawienia(ona wciąż chodziła po mikrofonie). Po krótkim czasie wystartowała i poleciała w niebo(na świeżym powietrzy rzecz się działa). :wink:

Szkoda :P
Obrazek
Gór mi mało i trzeba mi więcej...
n0b0dy
Posty: 110
Rejestracja: pt 02 lis, 2007

pn 28 kwie, 2008

ja bym burmistrza usunął złapał spokojnie królową i wsio na temat :)
Awatar użytkownika
ysio
Posty: 21
Rejestracja: czw 03 kwie, 2008
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

pn 28 kwie, 2008

Ja dzisiaj złapałem dwie myrmice ale nie mam 100% pewności czy to są królowe:D bo sie nie znam,
http://gn.opole.pl/mrowki/images/a/a8/M ... a_MAck.jpg
musze kupic lupe to może rozpoznam
B.Vagans L5-L6
P.Cambridgei L1
B.Albopilosum L8-L9
[img]http://www.free-animated-gifs.net/mrowy/mrowa2.gif[/img] [img]http://www.free-animated-gifs.net/mrowy/mrowa2.gif[/img]
Awatar użytkownika
Albert
Posty: 1129
Rejestracja: sob 13 maja, 2006
Lokalizacja: Radom/Warszawa SGGW

ndz 04 maja, 2008

APEL DO LUDZI MAJĄCYCH POD NOSEM MANICA RUBIDA

Uprzejmie apeluja iz osierocona kolonia poszukuje matki/matek. Dlatego tez pisze aby ktoś dobrej woli złapał mi kilka królowych/kolonii i podesłał.



Ps:
Końskie powiat świętokrzyski: wylot samców Camponotus sp.
rzepa żepa ziepa ziepa
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

wt 06 maja, 2008

Malbork, miejsce: pod domem przy ławce.
Jak co roku, o pewnej porze dnia ciepłego przy ławce zrobiły sobie przemarsz królowe Myrmicopodobne :D mam 2: rubra i jeszcze jakąś mniejszą, tymczasem nie zidentyfikowaną ;)

Jakieś 2 tyg. temu znalazłam po drodze na IA(iE) dużeeeeeego czarnego połyskliwego samca. Zdechł na drugi dzień, ale dalej nie mogę go zidentyfikować. Jest rozmiarów mojej królowej (chyba) polycteny. Tylko co robił pośrodku blokowiska z niewielką ilością trawy?
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
zielczi
Posty: 262
Rejestracja: pt 02 lis, 2007
Lokalizacja: Warszawa

wt 06 maja, 2008

awarjnie ladowal
Awatar użytkownika
Albert
Posty: 1129
Rejestracja: sob 13 maja, 2006
Lokalizacja: Radom/Warszawa SGGW

wt 06 maja, 2008

Tak, to by wiele wyjaśniało...
W twojej okolicy jest prawdopodobnie gniazdo Camponotus fallax:D Poszukaj wysokiej topoli lub starego sadu. Ja w zeszłym roku znalazłem takiego samca a potem już tylko niewiele większe królowe fallaxa. Doda iż najwiecej królowych rejestrowałem ok 17-19 przy tem ok 26 C <nie bylo mi zimno w krótkich spodenkach i koszulce :D>
rzepa żepa ziepa ziepa
Zablokowany