Rójka 2008

Wszystko to co dotyczy zdobywania królowych podczas rójki

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Awatar użytkownika
Miniu
Posty: 709
Rejestracja: pt 08 cze, 2007
Lokalizacja: Gdańsk

śr 09 lip, 2008

A nigerka była ze skrzydłami czy już bez?
Awatar użytkownika
SmoodeR
Posty: 400
Rejestracja: ndz 27 sie, 2006
Lokalizacja: ok. Gliwic

pt 11 lip, 2008

W Gliwicach, woj. śląskie o 1 w nocy znalazlem rojkowe krolowe Lasius umbratus! jedna nawet jeszcze skrzydelka miala ;)
Wszystko dzialo sie na schodach przed blokiem. Przypuszczam, ze krolowe przyciagnelo swiecace sie nad drzwiami wejsciowymi swiatlo :D
JakubN
Posty: 192
Rejestracja: czw 10 lip, 2008
Lokalizacja: Szczekociny

pt 11 lip, 2008

W Szczekocinach pogoda w kratkę raz deszcz, raz słońce i raz pochmurnie i tak co 30min. mrówki świrują :shock: , u mnie na podwórku co widzę przez szybę położoną zamiast kamienia na mrowisko które znalazłem miesiąc temu.
Dzisiaj powinna być odpowiednia pogoda, ale nigdy nic nie wiadomo.
ogon__
Posty: 846
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Kraków

pt 11 lip, 2008

W Krakowie około południa królowe Lasius niger można wiadrami zbierać. Wielką wyżerkę świętują kolonie Formica cinerea, które doskonale opanowały polowanie na rozpłodowce hurtnic. Samce łapią w pojedynkę, samice napadają całą bandą.
Awatar użytkownika
ysio
Posty: 21
Rejestracja: czw 03 kwie, 2008
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

pt 11 lip, 2008

W kielcach u mnie na podwórku jest rójka, złapałem 6 królowych l.niger ze skrzydłami--- to dobrze?
B.Vagans L5-L6
P.Cambridgei L1
B.Albopilosum L8-L9
[img]http://www.free-animated-gifs.net/mrowy/mrowa2.gif[/img] [img]http://www.free-animated-gifs.net/mrowy/mrowa2.gif[/img]
t0wnedt
Posty: 112
Rejestracja: ndz 06 lip, 2008
Lokalizacja: Radom

pt 11 lip, 2008

nie, jeśli ma skrzydła to oznacza, że nie została zapłodniona bo królowe L. Niger zawsze po locie odrywają skrzydła, żeby było im łatwiej się poruszać ( chyba ). Włóż ja do próbówki z nawilżoną watą tak jak w kroku I i poczekaj około 1h jeśli nie zrzuci skrzydeł poprostu ją wypuść
Awatar użytkownika
ysio
Posty: 21
Rejestracja: czw 03 kwie, 2008
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

pt 11 lip, 2008

ok, z moge do niej samca włozyc zeby sie zapłodniła? złapałem 8 bez skrzydeł i 10 ml poczwarek :lol:
B.Vagans L5-L6
P.Cambridgei L1
B.Albopilosum L8-L9
[img]http://www.free-animated-gifs.net/mrowy/mrowa2.gif[/img] [img]http://www.free-animated-gifs.net/mrowy/mrowa2.gif[/img]
JakubN
Posty: 192
Rejestracja: czw 10 lip, 2008
Lokalizacja: Szczekociny

pt 11 lip, 2008

ysio pisze:ok, z moge do niej samca włozyc zeby sie zapłodniła? złapałem 8 bez skrzydeł i 10 ml poczwarek :lol:
Nie mrówki mają gody w locie.


======nowy post======

Ja od 2 tygodni szukałem l.niger i nic, aż ty nagle stojąc przed drzwiami napadła mnie ostatni nadzieja (ze skrzydłami) i wstawiłem ją do próbówki i po godzinie oberwała skrzydła jest!!
Awatar użytkownika
xXLukasXx
Posty: 238
Rejestracja: pn 07 lip, 2008
Lokalizacja: Jawor / Wrocław
Kontakt:

pt 11 lip, 2008

11.07.08 - masa Nigerów w Jaworze, złapałem 2 -> lądują w pudełku po tic-tacach obydwie, poobserwuję sobie to ich zachowanie gdy jest ich więcej niż 2 :) Pudełko na półce obok próbówki z innym nigerem.
Jak mi obie się rozwiną to którąś z nich później oddam, ta 2ga tak na zabezpieczenie gdyby mi ta pierwsza padła.
Teraz czekam tylko na L.Flavus i M.Rubra :>
www.clonk.glt.pl
www.n00bskie-studio.xt.pl
www.gravitysim.glt.pl
serdecznie zapraszam :)

Moje mrówki:[i]Lasius niger, flavus, emarginatus[/i]
SzymaneK
Posty: 22
Rejestracja: czw 26 cze, 2008
Lokalizacja: Wrocław

pt 11 lip, 2008

11.07.2008 Wrocław centrum (Świdnicka).
Mnóstwo l.niger szwenda się po chodnikach.
Pogoda około 28 stopni parno w nocy pewnie będzie padać.

jakieś 7 królowych uratowanych i już oszklonych ;-)
krok po kroku: http://zet-ka.blogspot.com/
Awatar użytkownika
xXLukasXx
Posty: 238
Rejestracja: pn 07 lip, 2008
Lokalizacja: Jawor / Wrocław
Kontakt:

pt 11 lip, 2008

O widzę SzymaneK bliski sąsiad ;>
Swoją drogą, 7 złapanych królowych to nie przesada?... :P
www.clonk.glt.pl
www.n00bskie-studio.xt.pl
www.gravitysim.glt.pl
serdecznie zapraszam :)

Moje mrówki:[i]Lasius niger, flavus, emarginatus[/i]
SzymaneK
Posty: 22
Rejestracja: czw 26 cze, 2008
Lokalizacja: Wrocław

pt 11 lip, 2008

xXLukasXx, To nie dla mnie to na zamówienie ;-)
A Ty skąd skoro ja taki bliski ? :)
krok po kroku: http://zet-ka.blogspot.com/
Awatar użytkownika
ysio
Posty: 21
Rejestracja: czw 03 kwie, 2008
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

pt 11 lip, 2008

ja złapałem 8 nigerów ;] moge do nich dozucic poczwarki z innej koloni? l.niger
B.Vagans L5-L6
P.Cambridgei L1
B.Albopilosum L8-L9
[img]http://www.free-animated-gifs.net/mrowy/mrowa2.gif[/img] [img]http://www.free-animated-gifs.net/mrowy/mrowa2.gif[/img]
patyczak1000
Posty: 205
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Lublin

pt 11 lip, 2008

Ysio bez problemu tylko wybierz poczwarki robotnic i narazie daj królowej ok. 5 poczwarek aby nie zmarnowała
pozdrawiam

[b]Moja oferta: zainteresowani na gg[/b]
kristofel
Posty: 86
Rejestracja: pn 07 lip, 2008
Lokalizacja: Poznań / Zielona Góra

pt 11 lip, 2008

Dziś w Zielonej Górze wysyp królowych Lasius niger. A inne gatunki mrówek mają ucztę :)
dzika_mrowka
Posty: 411
Rejestracja: sob 22 lip, 2006
Lokalizacja: okolice Warszawy

sob 12 lip, 2008

tereny podwarszawskie - pogoda koszmarna dla ludzi (upal i zaduch), ale L.niger roja sie jak dzikie, trzeba uwazac zeby nie deptac.
Awatar użytkownika
xXLukasXx
Posty: 238
Rejestracja: pn 07 lip, 2008
Lokalizacja: Jawor / Wrocław
Kontakt:

sob 12 lip, 2008

SzymaneK pisze:xXLukasXx, To nie dla mnie to na zamówienie ;-)
A Ty skąd skoro ja taki bliski ? :)
Jawor, coś koło 60km w linii prostej, 40 minut jazdy samochodem ;)


U mnie dzisiaj następny dzień w którym nigery latały jak głupie, acz mniej jak wczoraj.
www.clonk.glt.pl
www.n00bskie-studio.xt.pl
www.gravitysim.glt.pl
serdecznie zapraszam :)

Moje mrówki:[i]Lasius niger, flavus, emarginatus[/i]
Awatar użytkownika
Michał Michlewicz
Posty: 200
Rejestracja: sob 04 lut, 2006
Lokalizacja: Trzcianka

ndz 13 lip, 2008

W Trzciance wczoraj pomiędzy dwiema burzami wielka rójka nigerów, statystycznie 1 królowa przypadała na 1 płytę chodnikową :P
Dzisiaj po deszczu można było jeszcze dostrzec ostatnie królowe kopiące norki.
Formy płciowe L.flavus siedzą pod kamieniami gotowe do odlotu, F.sanguinea tak samo.
ogon__
Posty: 846
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Kraków

pn 14 lip, 2008

Wczoraj ciekawą widziałem sytuację: królowa Lasius niger już odczepiła sobie sobie skrzydła, ale nie zdołała odczepić od tyłka napalonego samca :)
zielczi
Posty: 262
Rejestracja: pt 02 lis, 2007
Lokalizacja: Warszawa

pn 14 lip, 2008

trzeba jakos wykorzystac w koncu te kilka godzin zycia:D
JakubN
Posty: 192
Rejestracja: czw 10 lip, 2008
Lokalizacja: Szczekociny

pn 14 lip, 2008

Wczoraj poszedłem na spacer z psem.
Chciałem poszukać l.niger na polnej drodze, ponieważ, żadnej dotąd nie złapałem a tu wychodzę z domu i widzę królową l.niger ze skrzydłami i pomyślałem sobie tak "A co tam mi szkodzi wezmę ją do próbówki jak ma zdechnąć to zdechnie." i poszedłem z psem.
Kiedy wróciłem z psem bez żadnej królowej zajrzałem do próbówki a tam
:shock: królowa zrzuciła skrzydła :o :yahoo: .
Awatar użytkownika
Orn
Posty: 612
Rejestracja: pn 24 wrz, 2007
Lokalizacja: Gdynia

wt 15 lip, 2008

Ale szukaj dalej. Skrzydełka też odrzucają i niezaplemnione, choć robią to zwykle po kilku(nastu) godzinach.
JakubN
Posty: 192
Rejestracja: czw 10 lip, 2008
Lokalizacja: Szczekociny

wt 15 lip, 2008

Orn pisze:Ale szukaj dalej. Skrzydełka też odrzucają i niezaplemnione, choć robią to zwykle po kilku(nastu) godzinach.
Ty nie niszcz moich nadziei :evil: .
eryk
Posty: 149
Rejestracja: wt 24 kwie, 2007
Lokalizacja: Łódz

wt 15 lip, 2008

JakubN on jedynie cie poinformował :D Ja na twoim miejscu bym go posłuchał i szukał dalej!
Lasius Niger
Lasius Flavus
grand
Posty: 8
Rejestracja: pt 18 lip, 2008
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

sob 19 lip, 2008

Jestem na tym forum podobnie jak i w hodowli mrówek, kompletnym nowicjuszem ale jako że owadami interesuję sie do dawna, chciałbym się podzielić pewnym spostrzeżeniem. Mrówki obserwuję od prawie roku w okolicy mojego bloku. A jest co. Od najdrobniejszych czarnych do tych podobnych do leśnych olbrzymów. Otóż w czym rzecz, logicznie to też jest.
W czasie normalnej wegetacji dla mrowiska ukrytego w ziemi jednym z zabezpieczeń jest wielkość otworu wyjściowego dopasowane do wielkości jego mieszkańców korzystających z tych wyjść (drobne robotnice czy niewiele większe major ), natomiast lotne samce i samice są dużo większe ( + skrzydła ) dlatego otwory powinny być prawie dwukrotnie większe. I tak było. Najpierw zaobserwowałem powiększenie wejść, po upływie dwóch dni w pierwszym parnym popołudniem, z mrowiska aż sie dymiło wyleciały na rójkę. Odczekałem i pozbierałem sobie tuzin samic. Już złożyły pierwsze jajka w tymczasowym lokum z plastikowej rurki. Zamierzam skleić dla nich formikaria z korka. Jakie to mrówki? Jeszcze nie rozpoznaję gatunków. Duże brązowe samice około 10mm z widocznymi włoskami na odwłoku. Mam fotki samca.
Zablokowany