Rójka 2008

Wszystko to co dotyczy zdobywania królowych podczas rójki

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

sob 28 cze, 2008

A w Toruniu wciąż trwa :) Do tego rufibarbiskę złapałam spacerującą przy akademiku :)
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
baczek77
Posty: 28
Rejestracja: wt 19 cze, 2007
Lokalizacja: Szprotawa

sob 28 cze, 2008

Witam, wczoraj na spacerze złapałem 6 królowych i teraz nie za bardzo wiem jakiego gatunku to królowe. Wielkość 7-9, ciało czarne, błyszczące, jedynie odwłok mają z dość dobrze widocznymi pomarańczowymi paskami. Jakieś pomysły?
Ghosd
Posty: 96
Rejestracja: ndz 20 kwie, 2008
Lokalizacja: Otwock

sob 28 cze, 2008

Tetramorium caespitum ;)
Myrmica scabrinodis,Manica rubida, Camponotus ligniperda, Lasius brunneus, Lasius niger, Tetramorium caespitum.
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

sob 28 cze, 2008

popieram :)
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Awatar użytkownika
Owyp87
Posty: 15
Rejestracja: wt 25 mar, 2008
Lokalizacja: Kędzierzyn-koźle
Kontakt:

ndz 29 cze, 2008

Lasius niger (jak sądze) Woj. Opolskie miasto Kędzierzyn-Koźle. Dnia: Dzisiaj ;p (kononowicz jest niesamowity) 29.06.08 rójka pełną para. Królowe chodza dosłownie wszędzie. Po drodze około 300m do sklepu spotkałem około 30-40. 2 znalazły nowy dom :]
Hala :]
Awatar użytkownika
Orn
Posty: 612
Rejestracja: pn 24 wrz, 2007
Lokalizacja: Gdynia

pn 30 cze, 2008

Mazury , ale 27.06.2008 rójka F.rufibarbis, temp 25’C , rano musiała być rójka T.caespitum. Pogoda była kapryśna, padało na przemian ze słońcem.
Awatar użytkownika
SmoodeR
Posty: 400
Rejestracja: ndz 27 sie, 2006
Lokalizacja: ok. Gliwic

pn 30 cze, 2008

Na Slasku, w okolicach Gliwic, w weekend byla rojka F. cinerea.
Dzisiaj u L. niger formy plciowe chodza u wyjscia z mrowisk, a u F. fusca skrzydlate krolowe wlasnie startuja do lotu ;)

Temp. 25 stopni, parno, duszno i zapowiada sie na przelotne opady...


..::UPDATE::..
Rojka L. niger pelna para!! wszedzie pelno czarnuchow :P
Ostatnio zmieniony pn 30 cze, 2008 przez SmoodeR, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Miniu
Posty: 709
Rejestracja: pt 08 cze, 2007
Lokalizacja: Gdańsk

pn 30 cze, 2008

Owyp87 to raczej nie L.niger
dzik
Posty: 49
Rejestracja: ndz 28 sie, 2005
Lokalizacja: Bytom

pn 30 cze, 2008

Dzisiaj od rana w Bytomiu wysyp L. niger, chodniki az sie czernia.
Awatar użytkownika
Miniu
Posty: 709
Rejestracja: pt 08 cze, 2007
Lokalizacja: Gdańsk

pn 30 cze, 2008

Zwracam honor teraz jak na chwile wyszedłem na dwór to też widzialem nigerki gotowe do lotów :lol:
ogon__
Posty: 846
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Kraków

pn 30 cze, 2008

W Krakowie też pierwszy raz w tym roku wudziałem rójkę L. niger.
Ghosd
Posty: 96
Rejestracja: ndz 20 kwie, 2008
Lokalizacja: Otwock

pn 30 cze, 2008

W Otwocku nieprzerwanie trwa rójka T. caespitum. L. niger jeszcze nie ma, ale pewnie lada dzień będzie.
Myrmica scabrinodis,Manica rubida, Camponotus ligniperda, Lasius brunneus, Lasius niger, Tetramorium caespitum.
Awatar użytkownika
Miniu
Posty: 709
Rejestracja: pt 08 cze, 2007
Lokalizacja: Gdańsk

pn 30 cze, 2008

Ghosd złapałbyś mi ze 3 królowe?(pisz na pw żeby nierobic offtopu dalej)
lecchu
Posty: 22
Rejestracja: czw 15 lut, 2007
Lokalizacja: Kraków

wt 01 lip, 2008

Dziś w Kraku skromna rójka Formica Fusca - skromna w porównaniu do typowej rójki L. niger, ale spokojnie się dało namierzyć królowe co kilkadziesiąt kroków. Znalazłem też jakąś jedną niezidentyfikowaną królową wielkości królowej Nigerek, ale zdecydowanie jaśniejsza - brąz przechodzący wręcz w taką manic'ową czerwień. Namierzyłem tylko jedną - biegała w okolicy gniazda L. Niger z jedną z nich w zębach. Założyłem zatem, iż szykuje się do wchynięcia do ich gniazda, jednak po kilkunastu minutach mej obserwacji porzuciła robotnicę i oddaliła się w gąszcz trawy ku swej świetlanej mam nadzieję przyszłości. Nie wiem do tej pory, co to mógł być za gatunek (więc nie złapałem, choć probówka już w rękę świerzbiła) - ale lojalnie zgłaszam na forum :)

Pozdrawiam
Lecchu
"Dyskusja nad geograficzną lokalizacją ścinki drzewa jest bezpodstawna, albowiem drzewo należy ściąć tam gdzie wyrosło"
bzyx1
Posty: 459
Rejestracja: sob 16 gru, 2006
Lokalizacja: Poznań

wt 01 lip, 2008

Lasius umbratus zapewne ;)
ogon__
Posty: 846
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Kraków

wt 01 lip, 2008

Lasius umbratus jest wyraźnie różna od L. niger - ma znacznie mniejszy odwłok. No i zazwyczaj nie ma nic czerwonego. Jeśli rzeczywiście była takiej samej wielkości, jak królowa L. niger, ale miała czerwono-brązowy tułów, to mogła to być Lasius emarginatus. A z robotnicą pewnie nie chciała zrobić nic specjalnego, to mogła być zwykła potyczka. Szkoda, że nie złapałeś, nawet jakbyś nie chciał jej hodować to mógłbyś zrobić zdjęcie, byśmy więcej wiedzieli. Jeszcze jedno - o której godzinie i gdzie ją widziałeś? (też jestem z Krakowa, może się wybiorę kiedyś, jeśli to blisko)
Awatar użytkownika
Orn
Posty: 612
Rejestracja: pn 24 wrz, 2007
Lokalizacja: Gdynia

wt 01 lip, 2008

Gdynia, zlapałem F.fusce, 23' w cieniu, ciepłe słońce.
eryk
Posty: 149
Rejestracja: wt 24 kwie, 2007
Lokalizacja: Łódz

wt 01 lip, 2008

Orn pisze:ciepłe słońce
Czy mi sie wydaje czy słońce zawsze jest dośc "ciepłe"( 5500°C na powieszchni) :D
Lasius Niger
Lasius Flavus
Awatar użytkownika
Miniu
Posty: 709
Rejestracja: pt 08 cze, 2007
Lokalizacja: Gdańsk

wt 01 lip, 2008

"U nas" (w 3miescie) nawet jak jest słońce to nie zawsze jest ciepło bo zawsze jest wiatr :plaza: ...a Orn'owi zapewne nie chodziło o temp. na powierzchni słonca :P tylko o odczuwalną

Edit 1:Mam problem bo niewiem gdzie jest najbliższe gniazdko Fusci w mojej okolicy :cry:
Edit 2:Ale ide szukac ^^
baczek77
Posty: 28
Rejestracja: wt 19 cze, 2007
Lokalizacja: Szprotawa

wt 01 lip, 2008

Rójka nigerka dziś ruszyła, ciężko było omijać królowe na chodniku nie depcząc żadnej.
lecchu
Posty: 22
Rejestracja: czw 15 lut, 2007
Lokalizacja: Kraków

wt 08 lip, 2008

Do ogon__:
To było po 16 (koło 16:30 jak sadzę) koło ryneczku z warzywami przy ulicy Lea. A dlaczego nie złapałem? No cóż... jak nie wiem co to za stworzonko - i nie jestem przygotowany do zapewnienia mu odpowiednich warunków - to go nie łapię i nie męczę. Tym bardziej, iż ta robotnica w zębach królowej sugerować mogła (choć oczywiście nie musiała), że królowa ma zamiar zastosować przejęcie gniazda - a więc w niewoli też musiałbym być przygotowany na poddanie jej odpowiednio zasiedlonego gniazda lub na adopcję (a nie byłem). Więc skorom nie przygotowany - to nie łapię. A aparat należy nosić ze sobą - i tu rzeczywiście nic nie mam na swoje usprawiedliwienie :D

Pozdrawiam
Lecchu
"Dyskusja nad geograficzną lokalizacją ścinki drzewa jest bezpodstawna, albowiem drzewo należy ściąć tam gdzie wyrosło"
kristofel
Posty: 86
Rejestracja: pn 07 lip, 2008
Lokalizacja: Poznań / Zielona Góra

wt 08 lip, 2008

Siedząc podłamany, że nie znalazłem żadnej królowej w środku lasu, usiadłem na trawce, i jakby chcąc mnie pocieszyć, na nodze wylądowała jakaś skrzydlata mrówka. Wiedząc, że królowe są bez skrzydeł, nie wziąłem jej do pojemnika tylko na palec, skąd wyfrunęła :)

Później złapałem królową. Wydaje mi się, ze to zwykła hurtnica czarna, ale nie jestem pewien. Nigdy przedtem nie łapałem królowych.

Obrazek
Obrazek
ogon__
Posty: 846
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Kraków

wt 08 lip, 2008

kristofel - owszem, to Lasius niger. Teraz tylko przygotuj probówkę lub formikarium.

A ja dziś widziałem spacerującą martwą królową Lasius niger. Była stuprocentowo martwa, a mimo to sobie szła. Gdy ją podniosłem, zauważyłem pod spodem malutką robotnicę Tetramorium :P
eryk
Posty: 149
Rejestracja: wt 24 kwie, 2007
Lokalizacja: Łódz

wt 08 lip, 2008

Dziwne czyżby królowa nie poradziła sobie z tetramorium'kiem?
Lasius Niger
Lasius Flavus
ogon__
Posty: 846
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Kraków

wt 08 lip, 2008

Myślę że znalazła ją już martwą z jakiś innych przyczyn.
Zablokowany