Lasius niger Końskie

Wszystko to co dotyczy zdobywania królowych podczas rójki

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Awatar użytkownika
cupi
Posty: 333
Rejestracja: sob 02 lut, 2008
Lokalizacja: Warszawa

pn 14 lip, 2008

totalny wysyp królowych L. niger
sam złapałem wczoraj 30 a jakieś 100 uciekło mi pod nogami. do tego w kilku innych miejscach widziałem całe chmary królowych.
Awatar użytkownika
cupi
Posty: 333
Rejestracja: sob 02 lut, 2008
Lokalizacja: Warszawa

wt 15 lip, 2008

no to się muszę pochwalić :P wszystkie złożyły jaja w "kroku pierwszym" :D
ogon__
Posty: 846
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Kraków

wt 15 lip, 2008

Ludzie, po diabła wy łapiecie ich tyle? :| Na zupę? :|
urbanp
Posty: 139
Rejestracja: ndz 11 maja, 2008
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

wt 15 lip, 2008

Tez sie zastanawiam po co ich tyle. Sam złapałem dopiero 3, może jeszcze kilka upoluje. Ale po co 20 czy 30.
Camponotus ligniperdus
Lasius niger
Tetramorium caespitum
JakubN
Posty: 192
Rejestracja: czw 10 lip, 2008
Lokalizacja: Szczekociny

wt 15 lip, 2008

cupi pisze:totalny wysyp królowych L. niger
sam złapałem wczoraj 30 a jakieś 100 uciekło mi pod nogami. do tego w kilku innych miejscach widziałem całe chmary królowych.
Chętnie bym kupił lub odebrał za darmo kilka królowych.
Dogadamy się na PW.
Awatar użytkownika
Albert
Posty: 1129
Rejestracja: sob 13 maja, 2006
Lokalizacja: Radom/Warszawa SGGW

wt 15 lip, 2008

Taka ilość królowych jest zrozumiała. Łapiąc 20 lub 30 mamy większe szanse na pozyskanie zdrowej królowej. Poza tym później można je sprzedać, rozdać lub prowadzić badania. Znając cupa zapewne powstanie nowa nalewka: hurtnicówka :D

Spodziewam się że teraz w akademiku miast karaluchów będą mrówki :)
rzepa żepa ziepa ziepa
eryk
Posty: 149
Rejestracja: wt 24 kwie, 2007
Lokalizacja: Łódz

wt 15 lip, 2008

Witam!
W łodzi tez było tego pełno. Nałapałem z 30 :D 5 Umbratusków i 1 kartonówkę. I teraz moje pytanko jak zwykle. ;) Jakie gatunki można zaadoptować do kartonóweczki prócz umbratusków bo takowych pod rękom nie mam
Lasius Niger
Lasius Flavus
ogon__
Posty: 846
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Kraków

wt 15 lip, 2008

Można spróbować Lasius niger. Trwa to dłużej niż w przypadku L. umbratus i nie zawsze się udaje, ale szansa jest. Ja tego właśnie próbuję. Dałem tylko kilka robotnic (po lekkim schłodzeniu w lodówce), za to dużo (około 20) kokonów - dorosłe robotnice były dosyć niechętne nowej królowej, a początkowo nawet trochę ją atakowały (ale bez zajadłości, raczej tak od niechcenia i szybko się im to nudziło) natomiast nowe, które zostały wyciągnięte z kokonów, od razu zaakceptowały królową jako swoją. Właśnie wczoraj królowa Lasius fuliginosus złożyła pierwsze jaja - dopiero 20 dni po adopcji. Tak więc może w końcu dochowam się kartonówek. Być może z L. flavus też by się udało, ale nie wiem czy ktoś próbował.
Awatar użytkownika
cupi
Posty: 333
Rejestracja: sob 02 lut, 2008
Lokalizacja: Warszawa

wt 15 lip, 2008

Albert pisze:Taka ilość królowych jest zrozumiała. Łapiąc 20 lub 30 mamy większe szanse na pozyskanie zdrowej królowej. Poza tym później można je sprzedać, rozdać lub prowadzić badania.
święta racja :)
Awatar użytkownika
Michał Michlewicz
Posty: 200
Rejestracja: sob 04 lut, 2006
Lokalizacja: Trzcianka

wt 15 lip, 2008

Eryk, jeśli złapałeś królowe L.umbratus, to znaczy, że dość nie daleko musisz mieć ich gniazdo, a są to skryte mrówki, więc szukaj ;)
ogon__
Posty: 846
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Kraków

wt 15 lip, 2008

No tak, ale ich gniazda można wykryć tylko w momencie rójki, bo nigdy poza tym nie wychodzą, a nawet gdy się wykryje, to zazwyczaj nie ma szans żeby je lekko odkryć bez zupełnego zniszczenia, bo gniazda budują w miejscach niedostępnych, jak korzenie drzew lub szczeliny w betonie.
eryk
Posty: 149
Rejestracja: wt 24 kwie, 2007
Lokalizacja: Łódz

wt 15 lip, 2008

Michał Michlewicz właśnie w tym tkwi problem. Gdybym zauważył gniazdo nie pisał bym tu :D tylko leciał bym do nich ze szpadlem i tic tacami :D
Lasius Niger
Lasius Flavus
ODPOWIEDZ