Rójka 2009

Wszystko to co dotyczy zdobywania królowych podczas rójki

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

pn 11 maja, 2009

kompleksowa odpowiedź , i wbrew (kiedyś) sobie i całej reszcie chcących posiadać powiem, że się nie myli..
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Awatar użytkownika
socolovsky
Posty: 390
Rejestracja: sob 21 kwie, 2007
Lokalizacja: Łódź

pn 11 maja, 2009

Przeczytajcie dokładnie temat, który podlinkował killy9999. Napisałem tam, że kiedy brałem udział w Olimpiadzie Biologicznej, spec od mrówek powiedział mi, że u F.rufa i F.polyctena pod ochroną są tylko ich MROWISKA. O tym samym dawno temu pisał na forum CURTUS. Wątpię, żeby obaj panowie wyssali sobie tę informacją z palca. Widocznie zasady ochrony częściowej, które zacytował Orn, są dla mrówek zmodyfikowane, gdyż struktura ich społeczeństwa i metoda rozrodu różnią się o 180 stopni od bobrów, orłów czy salamander... Widocznie w tym przypadku prawo traktuje kolonię mrówek jako superorganizm :D .

EDIT:
P.S. http://www.antmania.pl/forum/viewtopic.php?p=29539 Pod tym linkiem jest temat z Antmanii, w którym ogon_ podaje uzupełnienie treści tej ustawy. Mam nadzieję, że to nieco rozjaśni sprawę.
zielczi
Posty: 262
Rejestracja: pt 02 lis, 2007
Lokalizacja: Warszawa

pn 11 maja, 2009

Tak naprawdę to pewnie nikt nigdy z ministerstwa się nad tym nie zastanawiał. Powiedzieli im że takie mrowisko zabija ogromne ilości szkodników to i wymyślili taką ustawę. Sam widziałem kiedyś filmik jak leśniczy "przenosili mrowisko" rudnic. Dla nich przeniesienie kopca oznaczało przeniesienie mrowiska,paranoja...
Awatar użytkownika
red20
Posty: 360
Rejestracja: pn 09 lut, 2009

pn 11 maja, 2009

hmm nie wiem czemu ale w ogole nie ciagnie mnie do lapania rudnic, chyba poprostu mam inne zalozenie na ten rok i nawet nie specjalnie mi sie usmiecha tworzyc nastepne kolonie. mam teraz jedne nigery plus 3 krolowe z tego roku ale nie rojkowe (1x Lasius sp i 2x Myrmica sp). i powiem ze zajmuje mi to wiecej miejsca niz jedna probowka (jak wczesniej) i jak trzeba nakarmic moja trzode to tez jest wieksze przedsiewziecie. z rudnicami napewno jest jeszcze wiecej problemow bo sa wieksze i bardziej ruchliwe, moze kiedys najdzie mnie ochota na posiadanie w domu metrowego kopca ale napewno nie w tym roku :p
Awatar użytkownika
Orn
Posty: 612
Rejestracja: pn 24 wrz, 2007
Lokalizacja: Gdynia

pn 11 maja, 2009

Przyznaję, że załącznik trzeci jest dziwaczny, "pozyskiwanie części mrowiska" , jednak póki treść rozporządzenia nie zostanie zmieniona, łapanie i handel rójkowymi królowymi jest łamaniem prawa( i akurat tutaj załącznik trzeci wcale nie przeczy głównemu rozporządzeniu). Widzę większość się skupia na tym, że "są przepisy, które się mylą"... Dałem inne argumenty.
Mam nadzieję, że osoby doświadczone, zwłaszcza moderatorzy, nie będą propagować tych działań(chociażby po to, by nikt nie mógł naszego forum obrzucić za to błotem). Jest wystarczająco dużo świetnych gatunków ,co do których wątpliwości nie ma.
Pozdrawiam i przepraszam za offtop w "Rójka 2009"
Awatar użytkownika
Jeremi
Posty: 1014
Rejestracja: pt 12 sty, 2007
Kontakt:

pn 11 maja, 2009

Zakładając, że mrowisko to nie kopiec, dwie dziurki w ziemi, czy trochę piasku... lecz skupienie mrówek(płodnej królowej i robotnic) w jednym miejscu. Pewnie im chodziło po prostu o zasadzenie łopaty w kopcu i wsypanie jej do wiadra-znaczne uszkodzenie gniazda, eliminacja części robotnic, nowego pokolenia, poczwarek czy samej królowej. Natomiast zabranie świeżej rójkowej królowej w liczbie np. 5 szt. się tego typu pozyskiwania gniazda nie tyczy.
sodek
Posty: 706
Rejestracja: czw 21 sie, 2008
Lokalizacja: Europe

pn 11 maja, 2009

Orn pisze:
sodek pisze:Ale nie są pod żadną ochroną :)
Załącznik nr 2 Gatunki dziko występujących zwierząt objętych ochroną częściową
Błonkoskrzydłe Hymenoptera [...]

Podsumowując, prawdziwy miłośnik mrówek nie działa na ich szkodę.
Nie wiem po co Orn przytoczyłeś moją wypowiedź, doskonale wiem jakie gatunki są pod ochroną. Chodziło mi o to, że socolovsky napisał, że "większość mrówek w naturze zajmuje o wiele większe terytorium, niż im udostępniamy w warunkach sztucznych, a mimo to je hodujemy", tak więc napisałem, że one nie są pod ochroną :)

Nie mniej trzeba pamiętać, żeby nie niszczyć żadnych mrowisk i tak jak ty napisałeś, że prawdziwy miłośnik mrówek nie działa na ich szkodę :)

pozdro :)
[img]http://img132.imageshack.us/img132/1904/177b.gif[/img]
Awatar użytkownika
M@teusz
Posty: 537
Rejestracja: pn 28 sie, 2006

pn 11 maja, 2009

a ja dziś przed deszczem widziałem kartonówkę szukającą umbratusa.
Obrazek
Gór mi mało i trzeba mi więcej...
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

wt 12 maja, 2009

Złapałeś?
Awatar użytkownika
M@teusz
Posty: 537
Rejestracja: pn 28 sie, 2006

wt 12 maja, 2009

nie, nie mam jeszcze robotnic umbratusa.
Jak narazie mam królową umbratusa z zeszłego roku + 50 robotnic po upadłej królowej nigerkowej i 1cm3 larw umbratusa ;)
Obrazek
Gór mi mało i trzeba mi więcej...
Awatar użytkownika
SmoodeR
Posty: 400
Rejestracja: ndz 27 sie, 2006
Lokalizacja: ok. Gliwic

ndz 17 maja, 2009

Przed chwila znalazlem martwa, skrzydlata jeszcze, krolowa Tetramorium caespitum :wtf: Czyzby to juz pora na darniowca?
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

ndz 17 maja, 2009

Może już się roją. Zaczynają w czerwcu, ale teraz jest tak ciepło, że wszystko możliwe :wink:
ogon__
Posty: 846
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Kraków

ndz 17 maja, 2009

Nie można całkowicie tego wykluczyć, ale... dałbyś fotkę, bo coś mi się wierzyć nie chce...
Awatar użytkownika
SmoodeR
Posty: 400
Rejestracja: ndz 27 sie, 2006
Lokalizacja: ok. Gliwic

ndz 17 maja, 2009

Aby nie byc goloslownym poszedlem poszukac w/w denatki...
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Wielkosc 7mm. W prawdzie nigdy wczesniej nie spotkalem krolowej darniowca, ale w zeszlym sezonie ostro sie na nie napalalem wiec dobrze wiem jak powinna wygladac :wink:
Awatar użytkownika
Pumba
Posty: 200
Rejestracja: sob 13 gru, 2008
Lokalizacja: Bydgoszcz

ndz 17 maja, 2009

A to nie może być czasem samiec? Samce przecież szybko giną.
Awatar użytkownika
M@teusz
Posty: 537
Rejestracja: pn 28 sie, 2006

ndz 17 maja, 2009

nie, ma wyraźnie załamane czułki- to królowa. Wg mnie z zeszłego roku- nie zdązyła wylecieć i została na zimę. a one roją się we wczesno porannych godzinach więc pewnie słoneczko ją dopadło i przypaliło.
Obrazek
Gór mi mało i trzeba mi więcej...
Artur Wrzos
Posty: 193
Rejestracja: śr 09 sty, 2008
Lokalizacja: Lubelskie

pn 18 maja, 2009

W lesie koło Warszawy, było mnóstwo, dosłownie setki, samic F. rufa.
M. rubra - L. niger - T. caespitum
cyberpunx
Posty: 10
Rejestracja: pt 24 kwie, 2009
Lokalizacja: Kraków

pn 18 maja, 2009

Gdzie szukać mrówek w Krakowie, pod Krakowem?
Awatar użytkownika
LUK
Posty: 195
Rejestracja: pt 08 maja, 2009
Lokalizacja: Opole

pn 18 maja, 2009

Najlepiej szukać na obrzeżach lasu,tam najszybciej i najwiecej sie znajdzie :)
Awatar użytkownika
Albert
Posty: 1129
Rejestracja: sob 13 maja, 2006
Lokalizacja: Radom/Warszawa SGGW

pn 18 maja, 2009

Na darniowce najlepiej ok 6-7 rano zanim je słońce upiecze. Z obserwacji wiem że jest to gatunek wrazliwy na słonce, ok 10 rano znajdowałem same trupki.
rzepa żepa ziepa ziepa
ogon__
Posty: 846
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Kraków

wt 19 maja, 2009

Rzeczywiście Tetramorium, no, czyli u ciebie nieco wcześniej zaczęły. Ja jakiś tydzień temu widziałem pod kamieniem dopiero larwy królewskie. No, ale pod koniec maja już powinny w Krakowie fruwać.
Awatar użytkownika
SmoodeR
Posty: 400
Rejestracja: ndz 27 sie, 2006
Lokalizacja: ok. Gliwic

śr 20 maja, 2009

Znalazlem dzisiaj martwego samca taszczonego przez robotnice L. niger. Powiedzialbym, ze samiec to tez L. niger, ale nigdy sobie samcami glowy specjalnie nie zawracalem wiec spokojnie mogl byc innego gatunku :p
Awatar użytkownika
cupi
Posty: 333
Rejestracja: sob 02 lut, 2008
Lokalizacja: Warszawa

czw 21 maja, 2009

Pewnie samiec kartonówki, bo niger roi się dopiero w lipcu, a fuliginosus już w Warszawie się roi.
Znajdź piękno w otaczającym Cię Świecie! :)
ogon__
Posty: 846
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Kraków

czw 21 maja, 2009

Akurat samca L. fuliginosus względnie łatwo odróżnić, bo ma główkę większą niż inne samce Lasius. Zresztą cały jest nieco większy. Też znalazłem kilka wczoraj, niestety na samicę jakoś nie trafiłem.
Awatar użytkownika
Albert
Posty: 1129
Rejestracja: sob 13 maja, 2006
Lokalizacja: Radom/Warszawa SGGW

czw 21 maja, 2009

Dzis samice kartonowki zgarnelismy z cupim ^^
rzepa żepa ziepa ziepa
Zablokowany