Rójka 2009

Wszystko to co dotyczy zdobywania królowych podczas rójki

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

ogon__
Posty: 846
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Kraków

pt 03 lip, 2009

Kiedy wy łapiecie te umbratusy? Ja spotykam ich pełno... martwych :|
Awatar użytkownika
cupi
Posty: 333
Rejestracja: sob 02 lut, 2008
Lokalizacja: Warszawa

pt 03 lip, 2009

Ja wracałem sobie rowerkiem do domu przez malownicze łąki, a umbratuska sama weszła mi pod koła. Jeżeli chcesz mogę Ci ją sprzedać lub wymienić się na inny gatunek. Napisz na priv :)
Znajdź piękno w otaczającym Cię Świecie! :)
Awatar użytkownika
LUK
Posty: 195
Rejestracja: pt 08 maja, 2009
Lokalizacja: Opole

pt 03 lip, 2009

Jak nie zaadoptujesz robo to do czasu wymiany zdechnie
Awatar użytkownika
M@teusz
Posty: 537
Rejestracja: pn 28 sie, 2006

pt 03 lip, 2009

ja dzsiaj znalazlem w mojej miniszlarni na mimoze wsydliwa martwa krolowa tetraska ... szkoda, ale znaczy sie ze sie roja jeszcze u mnie ;)

wczraj w lesie spotkalem krolowa formica rufibarbis , wlacznie ze skrzydelkami ;) weszla na moja dlon i odleciala do nieba
Obrazek
Gór mi mało i trzeba mi więcej...
Awatar użytkownika
cupi
Posty: 333
Rejestracja: sob 02 lut, 2008
Lokalizacja: Warszawa

pt 03 lip, 2009

Zaadoptowałem jej jedną robotnicę Lasius niger i 15 poczwarek Lasius brunneus. Myślę, że nigerka da radę je otworzyć.
Znajdź piękno w otaczającym Cię Świecie! :)
ernest GW
Posty: 37
Rejestracja: śr 20 maja, 2009
Lokalizacja: Z gorzowa

sob 04 lip, 2009

do królowej tetrasa zaadoptowałem 400 robotnic także tetrasa (złapanych przy obrabianiu tłustej gąsienicy) chwilkę schłodzonych
na początku królową dziwnie traktowały myślałem, że ją zabiły, patrzę a tu królowa chodzi sobie i wszystko pięknie, karmią ją i jest w porządku.
Tak na marginesie jakby ktoś chciał królowe T. caespitum to mówić bo na dzisiejszym zwiadzie zauważyłem, że walają się dosłownie pod nogami bezskrzydłe już !
Ostatnio zmieniony sob 04 lip, 2009 przez ernest GW, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
M@teusz
Posty: 537
Rejestracja: pn 28 sie, 2006

ndz 05 lip, 2009

ja zlapalem 2 tetraski w godzinach 18-19 w sobote. wlasnie podaje im krolewski obiad w formie utluczonego komara
Obrazek
Gór mi mało i trzeba mi więcej...
Awatar użytkownika
francuz
Posty: 297
Rejestracja: pt 24 kwie, 2009
Lokalizacja: Ostrołęka

pn 06 lip, 2009

Jeśli chodzi o adopcje L umbratus to mogę powiedzieć, że L niger to chyba najgorsze mrówki do adopcji. Jak już 2 się oswoiły to jak się wpuszcza 3 to znowu jest atak na królową. I tak w kółko, niestety królowa nie wytrzymała napięcia i zdechła.
Lasius umbratus
Formica sanguinea
Camponotus ligniperda
Awatar użytkownika
xXLukasXx
Posty: 238
Rejestracja: pn 07 lip, 2008
Lokalizacja: Jawor / Wrocław
Kontakt:

pn 06 lip, 2009

francuz, nie są najgorsze, tylko najwyraźniej Ty coś źle robisz. W naturze królowa umbratus wnika właśnie do gniazda Lasius niger.
www.clonk.glt.pl
www.n00bskie-studio.xt.pl
www.gravitysim.glt.pl
serdecznie zapraszam :)

Moje mrówki:[i]Lasius niger, flavus, emarginatus[/i]
Awatar użytkownika
M@teusz
Posty: 537
Rejestracja: pn 28 sie, 2006

pn 06 lip, 2009

francuz, bo to nie mozna tak od razu wrzucic im krolowej.
ja to robilem tak: nigerki wkladalem do kroku pierwszego, wyjscie z probowki zamykalem watka, ale zostawialem wyjscie przez cienki wezyk. nigerki tak sobie siedzialy w tej probowce, zapomnialy ze maja krolowa bo stracily jej zapach. do 4-5 dniach w temp POKOJOWEJ wpuszczalem do nich umbratusa i kazda mrowka skakala z radosci ze ma nowa krolowa. rach ciach krolowa zlozyla jajka i cacy.

tak jak pisze lukas, nigerki nie moga byc najgorsze tylko najlepsze ;) natura sama je wybrala.
Obrazek
Gór mi mało i trzeba mi więcej...
Awatar użytkownika
LUK
Posty: 195
Rejestracja: pt 08 maja, 2009
Lokalizacja: Opole

pn 06 lip, 2009

M@teusz, ma racje albo zrobić tak jak ja.Opisane strone wcześniej :wink:
Edit:
Tylko nie możesz na siłe wrzucic królowej bo własnie padnie,moja sobie sama weszła do probówki z nigerkami
Ostatnio zmieniony pn 06 lip, 2009 przez LUK, łącznie zmieniany 1 raz.
ernest GW
Posty: 37
Rejestracja: śr 20 maja, 2009
Lokalizacja: Z gorzowa

pn 06 lip, 2009

Złapałem królową Formica sanguinea (zbójnica krwista) i mam dylemat, wiem ze jest to gatunek stosujący niewolnictwo, ale umiejący wykonywać samodzielnie prace w gnieździe
czy da się te mrówki hodować w formikarium, bez przynoszenia kokonów innych Formic?
Tak pytam teoretycznie, bo gdyby taka potrzeba zaistniała, przyniósłbym im, tyle że jestem ciekaw, czy dałoby radę bez "łupieżczych wypraw"

S: przecinki nie gryzą
Ostatnio zmieniony pn 06 lip, 2009 przez ernest GW, łącznie zmieniany 1 raz.
ReYc
Posty: 198
Rejestracja: pn 10 kwie, 2006
Lokalizacja: Opole

pn 06 lip, 2009

Ogólnie tak, ale już nie ta sama frajda z hodowli, ważne jest żeby na początek podrzucić kilka poczwarek.
[b][i]När Vindarna Viskar Mitt Namn[/i][/b]
ernest GW
Posty: 37
Rejestracja: śr 20 maja, 2009
Lokalizacja: Z gorzowa

pn 06 lip, 2009

ma zaadoptowane kilka robotnic, czyli jeszcze podrzucić im poczwarki ? :mrgreen:
ReYc
Posty: 198
Rejestracja: pn 10 kwie, 2006
Lokalizacja: Opole

pn 06 lip, 2009

No nie no jak już coś jest to nie ma problemu :twisted:
[b][i]När Vindarna Viskar Mitt Namn[/i][/b]
ernest GW
Posty: 37
Rejestracja: śr 20 maja, 2009
Lokalizacja: Z gorzowa

pn 06 lip, 2009

ale jednak podrzuce jakieś cinery albo coś :P ciekawego znaczy poczwary :mrgreen:
JakubN
Posty: 192
Rejestracja: czw 10 lip, 2008
Lokalizacja: Szczekociny

pn 06 lip, 2009

Dzisiaj złapałem:
1x M.Rubra,
oraz,
3x L.Niger.

U mnie jak zwykle późno zaczyna się rójka nigerek.
ernest GW
Posty: 37
Rejestracja: śr 20 maja, 2009
Lokalizacja: Z gorzowa

pn 06 lip, 2009

u mnie też nie prędko moja pierwsze samice się dopiero wykluwają :) złapałem 2 ze zrzuconymi skrzydłami L. Niger
Awatar użytkownika
red20
Posty: 360
Rejestracja: pn 09 lut, 2009

wt 07 lip, 2009

dzisiaj w bydgoszczy pogoda typowo rojkowa, sloneczko i wysoka temp. a pozniej zapowiadane przelotne deszcze :p tylko zebym mial jeszcze czas zeby chodzic za mrowkami :(
Camponotus sp ->Dziennik
Lasius niger
Awatar użytkownika
M@teusz
Posty: 537
Rejestracja: pn 28 sie, 2006

wt 07 lip, 2009

ja dzisiaj rano jak po buleczki szedlem to spotkalem na parkingu przed PoloMarketem krolowa lasiuskowa ze skrzydelkami. Ale czekam az zrzuci skrzydelka bo z odwloka wystawala jej kropleka, wiec sadze ze jest zaplodniona.
Obrazek
Gór mi mało i trzeba mi więcej...
Awatar użytkownika
sebokozik
Posty: 28
Rejestracja: śr 02 lis, 2005
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

wt 07 lip, 2009

W zeszłym tygodniu (3 lipiec) złapałem naprawdę ładną i dużą F. rufibarbis (hoduję te Formice od dłuższego czasu). Generalnie w ostatnich dwóch tygodniach (jak wszędzie) wysyp Lasiusów. Oprócz powyższego nic ciekawego nie udało mi się złapać, niewątpliwie z powodu ograniczonej ilości wycieczek pieszych :)

Swoją drogą, jeśli ktoś z Wrocka miałby ochotę na mrówkowe polowanie, to czemu nie 8)
Pozdrawiam :)
Messor barbarus, Formica fusca, Formica cunicularia, Formica rufibarbis, Lasius niger, Lasius neglectus, Lasius flavus, Manica rubida.
Artur Wrzos
Posty: 193
Rejestracja: śr 09 sty, 2008
Lokalizacja: Lubelskie

wt 07 lip, 2009

U mnie maruderzy wczorajszej rójki L. niger. Potem była ulewa która zapewne zdziesiątkowała te niedobitki.
Ucieszyła mnie znaleziona rano królowa ubratusa. Bowiem mam ochotę poświęcić dwuletnią kolonię nigerków, by władzę w niej przejęła właśnie ona.
Czy zna ktoś dobry sposób na taki "zamach stanu" by nigerki jej nie zabiły?
M. rubra - L. niger - T. caespitum
Awatar użytkownika
socolovsky
Posty: 390
Rejestracja: sob 21 kwie, 2007
Lokalizacja: Łódź

wt 07 lip, 2009

Czy zna ktoś dobry sposób na taki "zamach stanu" by nigerki jej nie zabiły?
Według mnie, skoro masz tylko jedną królową L.umbratus, to szkoda jej trochę na taką radykalna adopcję, która ma spore szanse porażki. Lepiej spróbuj dodawać nigerki po jednej i to w lodówce. Jeśli jednak na 100% chcesz zaryzykować i przeprowadzić adopcję w taki sposób, w jaki opisałeś, to zabij kilka robo L.niger, wrzuć do probówki z królową umbratusa, ogranicz watą przestrzeń w probówce, żeby miała większy kontakt z tymi denatami i daj jej trochę czasu na przesiąknięcie ich zapachem. Byłoby dobrze, gdybyś dał radę wydobyć z tej kolonii L.niger trochę larw i poczwarek i wrzucił to królowej L.umbratus, żeby mogła się w nich wytarzać.
Artur Wrzos
Posty: 193
Rejestracja: śr 09 sty, 2008
Lokalizacja: Lubelskie

wt 07 lip, 2009

Dziękuję.
Z larwami i poczwarkami mogę mieć kłopot, gdyż trudno bedzie mi je wydobyć z częsci gniazdowej gipsarium, pod szybą.
Zacznę więc dołączać do umbratusa robotnice L. niger. Oczywiście, zgodnie z sugestią, pojedyńczo.
Ostatnio zmieniony wt 07 lip, 2009 przez Artur Wrzos, łącznie zmieniany 1 raz.
M. rubra - L. niger - T. caespitum
Awatar użytkownika
killy9999
Posty: 503
Rejestracja: śr 28 maja, 2008
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

wt 07 lip, 2009

To ja może napiszę, że moje próby adopcji u obu złapanych tydzień temu królowych umbratusa zakończyły się porażką. Nie udało mi się znaleźć kokonów L.niger, złapałem jednak około 30 robotnic. Postanowiłem wypróbować dwie alternatywne techniki:

1. Lodówka. Niestety pomysł okazał się zły - niska temperatura właściwie nie ruszyła robotnic, natomiast królowa wyglądała jakby miała umrzeć (bezwładne kończyny, ledwo co się ruszała). Przerwałem wychładzanie po kilku godzinach, królowa odżyła, jednak ta metoda adopcji się nie sprawdziła i następnego dnia królowa była martwa.
2. Wrzuciłem do probówki z królową kilka martwych robo. Następnego dnia zacząłem dodawać robotnice. Generalnie to różnie z tym było. Kilka robotnic zaakceptowało królową, a kilka ciągle walczyły z watą (pomimo wyłożonego jedzenia) i ignorowały królową. Potem byłem świadkiem dziwnych scen, kiedy to robotnica karmi królową by po chwili zacząć ją ciągnąć za czułki. Dziś rano stwierdziłem, że królowa jest martwa i co ciekawsze zauważyłem, że część robotnic jest okaleczona (np. nie ma żadnego czułka) - prawdopodobnie wynik walki między robotnicami.
[url=http://rozplatajactecze.blogspot.com/]http://rozplatajactecze.blogspot.com/[/url] - Mój blog. Kilka słów o nauce
[url=http://www.last.fm/user/killy9999/?chartstyle=audioscrobbler][img]http://imagegen.last.fm/audioscrobbler/artists/killy9999.gif[/img][/url]
Zablokowany