Rójka 2009

Wszystko to co dotyczy zdobywania królowych podczas rójki

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy, mod

sodek
Posty: 706
Rejestracja: czw 21 sie, 2008
Lokalizacja: Europe

śr 01 kwie, 2009

No więc.. :) Jest już pierwszy kwietnia, kilkanaście gat. mrówek już się roi w kwietniu, m.in. Camponotus vagus czy F. polyctena

Choć mrówki dopiero się budzą w niektórych miejscach (m.in u mnie :)), to podobno SmoodeR już zauważył rójkę C. ligniperda :)

Na co będziecie polować w tym roku ?
Ja przede wszystkim na tetrasy, na Manicę rubidę a reszta się znajdzie :)
[img]http://img132.imageshack.us/img132/1904/177b.gif[/img]
Awatar użytkownika
xXLukasXx
Posty: 238
Rejestracja: pn 07 lip, 2008
Lokalizacja: Jawor / Wrocław
Kontakt:

czw 02 kwie, 2009

sodek, pewnie mu się rójka z przebudzeniem pomyliła... ;D

Najbardziej zależy mi w tym roku na Camponotus ligniperda, tetraskach, chciałbym też złapać 2 rójkowe królowe i spróbować poliginiczną kolonię cinerei założyć ;)
Tak poza tym przygarnę praktycznie wszystko co pod rękę wejdzie ;)
www.clonk.glt.pl
www.n00bskie-studio.xt.pl
www.gravitysim.glt.pl
serdecznie zapraszam :)

Moje mrówki:[i]Lasius niger, flavus, emarginatus[/i]
Awatar użytkownika
SmoodeR
Posty: 400
Rejestracja: ndz 27 sie, 2006
Lokalizacja: ok. Gliwic

czw 02 kwie, 2009

sodek dzieki! :D juz myslalem, ze nikt sie na ten zart nie nabierze :p

Biorac pod uwage, ze dopiero kilka dni temu temperatura podskoczyla troche bardziej powyzej zera to nie jestem taki pewien czy w kwietniu zobaczymy jakies krolowe :? no chyba, ze beda to zeszloroczne krolowe, ktore nie zdazyly wyleciec z gniazda podczas ostatniej rojki.

Jezeli o plany na ten sezon chodzi to bardzo chetnie spotkalbym na swej drodze samotne krolowe M. rubida (bedzie ciezko bo do tej pory nie znalazlem zadnego gniazda w mojej okolicy, ale jezeli czegos nie widac to wcale nie znaczy, ze tego nie ma :D ), L. fuliginosus (w zeszlym sezonie specjalnie zlapalem krolowa L. umbratus, aby miec pod reka robotnice do adopcji), F. rufa/polyctena (chcialbym sprobowac ich hodowli, ale wcale nie musi to byc juz w tym roku) no i w dalszym ciagu bede wypatrywal T. caespitum, bo moze w koncu sie uda :)
Awatar użytkownika
Miniu
Posty: 709
Rejestracja: pt 08 cze, 2007
Lokalizacja: Gdańsk

czw 02 kwie, 2009

Ja mam nadzieje na odnowienie hodowli po lekkich stratach i będę szczególnie polował na C.ligniperde , i jak najwięcej Formic ,a przy okazji cieszyłbym się z kartonówki.
Nazbieram też kilka nigerek/ flavusek i porozdaje nowym osobom na forum w okresie gdzie nie ma już żadnych rójek :) .

Może uda mi się wypatrzyć Manice rubide , w zeszłym roku widziałem ich gniazdo jakieś 2 km od domu.Jak trafie na rójke to napewno wezmę kilka królowych i wystawię ofertę :)
Awatar użytkownika
killy9999
Posty: 503
Rejestracja: śr 28 maja, 2008
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

czw 02 kwie, 2009

Plany na ten rok: Formice (najchętniej sanguinea, ale innymi też nie pogardzę) i Camponotusy. Niestety muszę uwzględnić rozmiar pokoju i ilość formi które się w nim jeszcze pomieszczą (czyli ze 2-3 kompakty).
[url=http://rozplatajactecze.blogspot.com/]http://rozplatajactecze.blogspot.com/[/url] - Mój blog. Kilka słów o nauce
[url=http://www.last.fm/user/killy9999/?chartstyle=audioscrobbler][img]http://imagegen.last.fm/audioscrobbler/artists/killy9999.gif[/img][/url]
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

czw 02 kwie, 2009

Ja podobnie jak xXLukasXx będę łapał co mi w ręce wpadnie, ale problem mam z "upchnięciem" tego wszystkiego, bo mam do dyspozycji jedynie swoje biurko o wymiarach 100cmx50cm na oko :/ Ale nie pogardzę niczym :mrgreen:

P.S. Dziś w szkole kumpel powiedział mi, że widział latające mrówki :szczena: :wtf: :o
Kilka razy się go pytałem czy to na pewno MRÓWKI, a on powiedział: "jak jechałem na motorze to widziałem pełno dużych mrówek, które wylatywały z ziemi". Miało to miejsce wczoraj ok. godz 12. kiedy było z 19'C. On nie interesuje się mrówkami więc nawet się nie zatrzymał na chwilę i nie mógł mi dokładnie powiedzieć jak wyglądały :/ Jeśli tak to co to były za mrówy?
Awatar użytkownika
Miniu
Posty: 709
Rejestracja: pt 08 cze, 2007
Lokalizacja: Gdańsk

czw 02 kwie, 2009

Szczerze wątpię żeby to były mrówki...
Po opisie "pełno dużych mrówek" nie można niczego stwierdzić, jeżeli by się naprawdę nie pomylił i widział mrówki to mogłaby to być Formica polyctena, u mnie one się niedawno obudziły, ale kto wie może u Ciebie jest cieplej trochę dłużej.

PS. Polecam stronę http://ameisenforum.de/schwarmflug.php na cały okres rójkowy
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

czw 02 kwie, 2009

Nom ja też trochę w to wątpie, jutro się go wypytam o szczegóły i ewentualnie powiem mu żeby przyniósł mi parę okazów mrówek z tego miejsca :wink:
Awatar użytkownika
Miniu
Posty: 709
Rejestracja: pt 08 cze, 2007
Lokalizacja: Gdańsk

czw 02 kwie, 2009

Jeżeli to nie było daleko to lepiej sam podjedź i rozejrzyj się dookoła :)
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

sob 04 kwie, 2009

Ludzie! Przed chwilą znalazłem królową F.cinerea !!! Lecę zobaczyć czy się nie roją :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

[ Dodano: Sob 04 Kwi, 2009 ]
Nie ma żadnych oznak po rójce, pewnie ją przywiało :mrgreen:
Ostatnio zmieniony sob 04 kwie, 2009 przez pawelllQwE, łącznie zmieniany 1 raz.
kristofel
Posty: 86
Rejestracja: pn 07 lip, 2008
Lokalizacja: Poznań / Zielona Góra

sob 04 kwie, 2009

pawelllQwE, prima aprilis było 1 kwietnia :)
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

sob 04 kwie, 2009

Wiem, wiem, ale w takich sprawach nie żartuję, za chwilę wrzucę fotki i filmik nadział detektywistyczny :wink:
Awatar użytkownika
red20
Posty: 360
Rejestracja: pn 09 lut, 2009

sob 04 kwie, 2009

Mogę podczepić to pytanie do tego tematu, bo chodzi o chwytanie rójkowych królowych :D

Jakich gatunków nie mogę złapać i hodować :?:
Ostatnio zmieniony sob 04 kwie, 2009 przez red20, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Miniu
Posty: 709
Rejestracja: pt 08 cze, 2007
Lokalizacja: Gdańsk

sob 04 kwie, 2009

W Polsce istnieją 4 gatunki objęte ochroną mrówka łąkowa F.pratensis , F.truncorum , F.aquilonia (<i><font color=red>pod ochroną!</font></i>) i F.lugubris.
Awatar użytkownika
red20
Posty: 360
Rejestracja: pn 09 lut, 2009

ndz 05 kwie, 2009

miniu993 pisze:W Polsce istnieją 4 gatunki objęte ochroną mrówka łąkowa F.pratensis (pod ochroną!) , F.truncorum (pod ochroną!) , F.aquilonia (<i><font color=red>pod ochroną!</font></i>) (pod ochroną!) i F.lugubris (pod ochroną!).
a co z F.rufa i F.polyctena :?: :roll:
Awatar użytkownika
killy9999
Posty: 503
Rejestracja: śr 28 maja, 2008
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

ndz 05 kwie, 2009

One chyba są pod częściową ochroną?
[url=http://rozplatajactecze.blogspot.com/]http://rozplatajactecze.blogspot.com/[/url] - Mój blog. Kilka słów o nauce
[url=http://www.last.fm/user/killy9999/?chartstyle=audioscrobbler][img]http://imagegen.last.fm/audioscrobbler/artists/killy9999.gif[/img][/url]
Awatar użytkownika
Natka.2222
Posty: 43
Rejestracja: pt 27 lut, 2009
Lokalizacja: Kalisz

ndz 05 kwie, 2009

Ach...Moja pierwsza rójka. Mam nadzieję,że dobrze mi pójdzie. Na razie sama obserwacja życia mrowisk na ogrodzie dostarcza mi wielkiej frajdy. Zwłaszcza 2 sporych kolonii, zagnieżdżonych w starych pniach. Chcę wyczaić jakie to gatunki ale jakoś mi rozpoznawanie gatunków nie idzie :(
Szymon
Posty: 102
Rejestracja: wt 15 lip, 2008
Lokalizacja: Grzawa

ndz 05 kwie, 2009

Zrób zdjecia i wklej na forum - powinno sie nam udać je rozpoznać ;)
Awatar użytkownika
Miniu
Posty: 709
Rejestracja: pt 08 cze, 2007
Lokalizacja: Gdańsk

ndz 05 kwie, 2009

Tak F.rufa i F.polyctena są pod częściową ochroną to znaczy, że:
nie można niszczyć ich gniazd,
nie można podbierać kokonów i jaj,
nie można odławiać ich koloni,
nie można wypuszczać na wolność odhodowanej kolonii,
nie można wywozić ich za granicę państwa,
nie można ich zabijać,
nie można ich sprzedawać ( nie jestem tego pewien )

Natomiast nie ma wzmianki o pozyskiwaniu rójkowych królowych, więc jeżeli zobaczycie rójkę gatunków ww. nie ma się czego bać :wink:
Awatar użytkownika
Natka.2222
Posty: 43
Rejestracja: pt 27 lut, 2009
Lokalizacja: Kalisz

ndz 05 kwie, 2009

Szymon,niestety nie mam zbyt dobrego aparatu :( Wiem tylko,że jedne mrówki są czarne(lub coś koło czerni),a drugie czerwone lub czerwonawe. Zazwyczaj biorę jedną robotnice na rękę i przyglądam się jej z bliska. Niestety mam lekki wstręt do prosionków,a w tego typu mrowiskach jest ich mnóstwo. Na razie staram się spędzać tam jak najwięcej czasu i przyzwyczaić się do tych owadów(do prosionków).
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

ndz 05 kwie, 2009

To podaj rozmiary tych mrówek :wink:
Awatar użytkownika
Miniu
Posty: 709
Rejestracja: pt 08 cze, 2007
Lokalizacja: Gdańsk

ndz 05 kwie, 2009

Same rozmiary nic nie dadzą, potrzebne jest zdjęcie :)
Szymon
Posty: 102
Rejestracja: wt 15 lip, 2008
Lokalizacja: Grzawa

ndz 05 kwie, 2009

Zawsze możesz poprzeglądać jakieś galerie mrówek i w miare mozliwości [i checi :D] je porównać i powiedzeć co to jest ;) Ew. podesłać link do zdjęcia podobnej mrówki i powiedzieć czym się róznią,a co mają takie same - to może, ale nie musi wystarczyć :P
Awatar użytkownika
red20
Posty: 360
Rejestracja: pn 09 lut, 2009

ndz 05 kwie, 2009

wedlug mnie trzeba zrobic naprawde dobre zdjecie zeby uzyskac jednoznaczna odpowiedz, jaki to gatunek. ale dzisiaj bede mial juz jakis tam miktoskop wiec sam bede rozpoznawal mrowy wedlug klucza :wink:

[ Dodano: Nie 05 Kwi, 2009 ]
ja chce zlapac krolowa takiego gatunku.. nie wiem jaki to dokladnie ale podoba mi sie jego zachowanie :D
Obrazek
wzialem dwie robo do identyfikacji i zaznaczylem sobie na nawigacji miejsce gniazda :idea:
zielczi
Posty: 262
Rejestracja: pt 02 lis, 2007
Lokalizacja: Warszawa

ndz 05 kwie, 2009

to Lasius fuliginosus nie polecam na poczatek,sama adopcja moze sprawic wiele problemow.
Zablokowany